polski
log in / register
Index Screening schedule

all titles

Spermula
Charles Matton / France 1976 / 103’
Midnight Madness: Wet Dreams
su 28 Jul, 22:00knh 2
fr 02 Aug, 22:00knh 2
Story of My Death
Història de la meva mort
Albert Serra / Spain, France, Romania 2013 / 148’
Albert Serra
sa 27 Jul, 16:00knh 5
we 31 Jul, 19:00knh 5
Summer
Leto
Kirył Serebrennikow / Russia, France 2018 / 126’
Season
fr 26 Jul, 22:00ryn
we 31 Jul, 22:00knh 5
Svein and the Rat
Svein og rotta
Magnus Martens / Norway 2007 / 73’
Kids Films
su 04 Aug, 13:15dcf lw
Sweet Sweetback's Baadasssss Song
Melvin Van Peebles / USA 1971 / 97’
Midnight Madness: Wet Dreams
fr 26 Jul, 22:00knh 2
we 31 Jul, 21:45knh 4
Synonyms
Synonymes
Nadav Lapid / France, Israel, Germany 2019 / 123’
Discoveries
sa 27 Jul, 13:15knh 9
tu 30 Jul, 10:15knh 9
sa 03 Aug, 22:00knh 7
Take Me Somewhere Nice
Ena Sendijarević / Netherlands, Bosnia and Herzegovina 2019 / 91’
New Horizons International Competition
we 31 Jul, 19:00knh 8
Filmmakers Q&A
th 01 Aug, 10:00knh 8
Filmmakers Q&A
sa 03 Aug, 15:45knh 7
mo 29 Jul, 18:45knh 4
Filmmakers Q&A
That Most Important Thing: Love
L’important c’est d’aimer
Andrzej Żuławski / France, Italy, West Germany 1975 / 109’
Żuławski vs. Żuławski
mo 29 Jul, 13:00knh 5
fr 02 Aug, 10:00knh 5
The Beach Bum
Harmony Korine / Switzerland, UK, France, USA 2019 / 95’
Masters
fr 26 Jul, 22:00knh 1
su 28 Jul, 21:45knh 1
th 01 Aug, 22:30knh 1
The Best of Dorien B.
Anke Blondé / Belgium, Netherlands 2019 / 106’
Discoveries
sa 27 Jul, 19:00dcf w
Filmmakers Q&A
tu 30 Jul, 10:00dcf w
th 01 Aug, 22:00dcf w
sa 27 Jul, 12:45knh 4
Filmmakers Q&A
th 01 Aug, 15:45knh 4
mo 29 Jul, 19:00knh 8
tu 30 Jul, 10:00knh 8
th 01 Aug, 22:00knh 8
The Dam
Tama
Natalia Koniarz / Poland 2018 / 22’
Shown in Shortlist Set 3 with:
Loved Ones / Loved Ones / 14’
Fascinatrix / 18’
Ovule / 4’
Badylok / 10’
1410 / 28’
Shortlist
su 28 Jul, 16:00knh 2
th 01 Aug, 16:00knh 5
Filmmakers Q&A
su 04 Aug, 16:00knh 2
The Daughters of Fire
Las hijas del fuego
Albertina Carri / Argentina 2018 / 115’
The Body I Live In
we 31 Jul, 18:45knh 4
Filmmakers Q&A
fr 02 Aug, 15:45knh 4
Filmmakers Q&A
su 04 Aug, 10:15knh 3
The Days to Come
Els dies que vindran
Carlos Marqués-Marcet / Spain 2019 / 95’
Discoveries
fr 26 Jul, 22:00knh 8
tu 30 Jul, 22:00knh 8
su 04 Aug, 10:00knh 2
The Dead Don’t Die
Jim Jarmusch / USA 2019 / 103’
Special Screenings
th 25 Jul, 19:30knh 9
The Death of Louis XIV
La mort de Louis XIV
Albert Serra / France, Spain, Portugal 2016 / 115’
Albert Serra
mo 29 Jul, 10:00knh 5
su 04 Aug, 13:00knh 5
The Devil
Diabeł
Andrzej Żuławski / Poland 1972 / 119’
Żuławski vs. Żuławski
su 28 Jul, 22:00knh 5
sa 03 Aug, 13:00knh 5
The Earth
Terra
Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres / Portugal 2018 / 60’
Discoveries
th 01 Aug, 12:45knh 4
Filmmakers Q&A
fr 02 Aug, 12:45knh 4
Filmmakers Q&A
The Emperor's Naked Army Marches On
Kazuo Hara / Japan 1987 / 122’
Classics of cinema
su 28 Jul, 15:45knh 4
Filmmakers Q&A
su 28 Jul, 12:45knh 4
Filmmakers Q&A
fr 02 Aug, 09:45knh 4
mo 29 Jul, 16:00knh 2
fr 02 Aug, 16:00knh 5
Filmmakers Q&A
su 04 Aug, 19:00knh 2
The Flower (Part 1)
La flor (Parte 1)
Mariano Llinás / Argentina 2016 / 220’
New Argentinian Cinema
su 28 Jul, 10:00knh 6
th 01 Aug, 10:00knh 6
The Flower (Part 2)
La flor (Parte 2)
Mariano Llinás / Argentina 2018 / 313’
New Argentinian Cinema
mo 29 Jul, 10:00knh 6
fr 02 Aug, 10:00knh 6
The Flower (Part 3)
La flor (Parte 3)
Mariano Llinás / Argentina 2018 / 290’
New Argentinian Cinema
tu 30 Jul, 10:00knh 6
sa 03 Aug, 10:00knh 6
The Golden Glove
Der goldene Handschuh
Fatih Akin / Germany, France 2019 / 110’
Masters
sa 27 Jul, 21:45knh 7
tu 30 Jul, 21:45knh 7
fr 02 Aug, 21:45knh 7
The Gold-Laden Sheep & the Sacred Mountain
Ridham Janve / India 2018 / 97’
Discoveries
sa 27 Jul, 19:15knh 6
tu 30 Jul, 22:15knh 6
sa 03 Aug, 19:15dcf lw
The Grand Bizarre
Jodie Mack / USA 2018 / 60’
Visual Front
mo 29 Jul, 19:15knh 3
we 31 Jul, 16:00knh 2
The Guilty
Den skyldige
Gustav Möller / Denmark 2018 / 85’
Season
sa 27 Jul, 21:45knh 4
sa 27 Jul, 22:00ryn
The Halt
Ang hupa
Lav Diaz / Philippines 2019 / 276’
Masters
th 25 Jul, 19:00knh 4
tu 30 Jul, 09:45knh 4
su 04 Aug, 09:45knh 4
we 31 Jul, 22:00ryn
The House That Jack Built
Lars von Trier / Denmark, France, Germany, Sweden 2018 / 155’
Season
mo 29 Jul, 22:15dcf lw
sa 03 Aug, 22:00dcf la
The Juniper Tree
Nietzchka Keene / Iceland, USA 1990 / 78’
Third Eye: Spirituality, Magic and Witches
fr 26 Jul, 19:15knh 3
su 28 Jul, 18:45knh 7
tu 30 Jul, 16:15knh 3
The Legend of Time
La leyenda del tiempo
Isaki Lacuesta / Spain 2006 / 109’
Special Screenings
su 28 Jul, 16:15dcf lw
tu 30 Jul, 22:15dcf lw
mo 29 Jul, 16:00knh 2
fr 02 Aug, 16:00knh 5
Filmmakers Q&A
su 04 Aug, 19:00knh 2
The Lodge
Severin Fiala, Veronika Franz / UK, USA 2019 / 108’
Discoveries
sa 27 Jul, 22:15knh 9
mo 29 Jul, 22:15knh 9
sa 03 Aug, 22:15knh 9
we 31 Jul, 13:00knh 5
sa 03 Aug, 09:45knh 4
Filmmakers Q&A
The Man Who Surprised Everyone
Cziełowiek, kotoryj udiwił wsiech
Natasza Merkulowa, Aleksiej Czupow / Russia, France, Estonia 2018 / 105’
Discoveries
sa 27 Jul, 18:45knh 7
th 01 Aug, 10:00dcf w
fr 02 Aug, 09:45knh 7
The Miracle of the Sargasso Sea
To thávma tis thálassas ton Sargassón
Syllas Tzoumerkas / Greece, Germany, Netherlands, Sweden 2019 / 121’
Ale kino+
tu 30 Jul, 18:45knh 7
Filmmakers Q&A
th 01 Aug, 18:45knh 7
Filmmakers Q&A
The Name of Christ
Els noms de Crist
Albert Serra / Spain 2010 / 193’
Albert Serra
su 28 Jul, 15:30knh 5
tu 30 Jul, 12:30knh 5
The Quietude
La Quietud
Pablo Trapero / Argentina 2018 / 117’
New Argentinian Cinema
su 28 Jul, 16:15dcf w
mo 29 Jul, 16:00dcf w
sa 03 Aug, 19:00dcf w
su 28 Jul, 12:45knh 4
Filmmakers Q&A
fr 02 Aug, 09:45knh 4
The River
Ozen
Emir Baigazin / Kazakhstan, Poland, Norway 2018 / 108’
Discoveries
sa 27 Jul, 22:15knh 6
su 28 Jul, 22:15dcf lw
su 04 Aug, 19:15knh 6
mo 29 Jul, 16:15dcf lw
Filmmakers Q&A
we 31 Jul, 19:15dcf lw
Filmmakers Q&A
The Seer and the Unseen
Sara Dosa / Iceland, USA 2019 / 90’
Oslo / Reykjavik 2
mo 29 Jul, 19:00knh 5
Filmmakers Q&A
we 31 Jul, 12:45knh 4
Filmmakers Q&A
th 01 Aug, 10:00knh 5
The Souvenir
Joanna Hogg / UK, USA 2019 / 120’
mBank Gala Screenings
mo 29 Jul, 15:45knh 1
tickets priority
tu 30 Jul, 09:45knh 1
badge holders priority
th 01 Aug, 15:45knh 1
The Taste of Crème Brûlée
O Sabor do Leite Creme
Hiroatsu Suzuki, Rossana Torres / Portugal 2012 / 74’
Shown with:
Green Belt / Green Belt / 33’
Lost Lost Lost
we 31 Jul, 19:15knh 6
Filmmakers Q&A
sa 03 Aug, 19:15knh 6
Filmmakers Q&A
The Traitor
Il traditore
Marco Bellocchio / Italy, France, Brazil, Germany 2019 / 155’
mBank Gala Screenings
mo 29 Jul, 18:45knh 1
tickets priority
tu 30 Jul, 12:45knh 1
badge holders priority
th 01 Aug, 12:45knh 1
The Tree
A Árvore / Drvo
André Gil Mata / Portugal, Bosnia and Herzegovina 2018 / 104’
Lost Lost Lost
fr 26 Jul, 16:15knh 6
su 28 Jul, 16:15knh 6
The Trial
Shinpan (Performance)
Shūji Terayama / Japan 1975 / 34’
Shown in Terayama: Performance with:
Terayama: Performance / 90’
Shūji Terayama
mo 29 Jul, 18:45knh 4
Filmmakers Q&A
sa 27 Jul, 12:45knh 4
Filmmakers Q&A
th 01 Aug, 15:45knh 4
The Whistlers
La Gomera
Corneliu Porumboiu / Romania, France, Germany, Sweden 2019 / 97’
Masters
mo 29 Jul, 19:15knh 9
we 31 Jul, 10:15knh 9
fr 02 Aug, 19:15knh 9
The Wild Goose Lake
Nan fang che zhan de ju hui
Diao Yinan / China, France 2019 / 113’
Ale kino+
fr 26 Jul, 22:15knh 9
mo 29 Jul, 22:00knh 8
th 01 Aug, 22:15knh 9
The Wild Pear Tree
Ahlat Ağacı
Nuri Bilge Ceylan / Turkey, Republic of Macedonia, France, Germany, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Sweden 2018 / 188’
Season
sa 27 Jul, 12:30dcf p
mo 29 Jul, 18:30dcf p
we 31 Jul, 12:30dcf p
fr 02 Aug, 12:30dcf p
su 28 Jul, 12:45knh 4
Filmmakers Q&A
fr 02 Aug, 09:45knh 4
mo 29 Jul, 22:00knh 2
fr 02 Aug, 16:15knh 3
sa 27 Jul, 12:45knh 4
Filmmakers Q&A
th 01 Aug, 15:45knh 4
Theater of War
Teatro de guerra
Lola Arias / Argentina, Spain, Germany 2018 / 73’
New Argentinian Cinema
su 28 Jul, 16:00dcf la
tu 30 Jul, 16:15dcf la
th 01 Aug, 10:00dcf la
fr 26 Jul, 18:45knh 4
Filmmakers Q&A
we 31 Jul, 15:45knh 4
Filmmakers Q&A
Tlamess
Ala Eddine Slim / Tunisia, France 2019 / 120’
New Horizons International Competition
tu 30 Jul, 16:00knh 8
we 31 Jul, 13:00knh 8
sa 03 Aug, 22:00knh 8
Tommaso
Abel Ferrara / Italy, UK, USA 2019 / 115’
Masters
th 25 Jul, 20:15knh 2
extra screening!
fr 26 Jul, 16:15knh 9
tu 30 Jul, 19:15knh 9
fr 02 Aug, 10:15knh 9
sa 03 Aug, 22:00dcf w
Too Late to Die Young
Tarde para morir joven
Dominga Sotomayor / Chile, Brazil, Argentina, Netherlands, Qatar 2018 / 110’
Masters
fr 26 Jul, 10:00dcf w
we 31 Jul, 13:00dcf w
sa 03 Aug, 10:00dcf w
Touch Me Not
Adina Pintilie / Romania, Germany, Czech Republic, Bulgaria, France 2018 / 125’
Season
fr 26 Jul, 22:15dcf p
su 28 Jul, 19:15dcf p
mo 29 Jul, 22:15dcf p
we 31 Jul, 19:15dcf p
th 01 Aug, 22:15dcf p
sa 03 Aug, 22:15dcf p
Transatlantic
Transatlantique
Félix Dufour-Laperrière / Canada 2014 / 72’
Lost Lost Lost
mo 29 Jul, 16:30knh 6
th 01 Aug, 22:15knh 6
fr 26 Jul, 22:15knh 3
tu 30 Jul, 22:15knh 3
Varda by Agnès
Varda par Agnès
Agnès Varda / France 2018 / 115’
Special Screenings
fr 26 Jul, 10:00knh 8
th 01 Aug, 15:45knh 7
Waiting for Sancho
Mark Peranson / Canada 2008 / 105’
Albert Serra
tu 30 Jul, 19:00knh 5
Filmmakers Q&A
th 01 Aug, 13:00knh 5
Filmmakers Q&A
Wall
Wycieczka
Bartosz Grudziecki / Poland, Germany 2018 / 106’
Discoveries
sa 27 Jul, 19:15dcf lw
Filmmakers Q&A
tu 30 Jul, 16:15dcf lw
Filmmakers Q&A
th 01 Aug, 22:15dcf lw
Weightlifter
Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk / Ukraine, Poland 2018 / 30’
Shown in Shortlist Set 1 with:
Acid Rain / 26’
Horse Riders / Horse Riders / 19’
Wonder Girls / 20’
Shortlist
fr 26 Jul, 16:15knh 2
tu 30 Jul, 16:15knh 5
Filmmakers Q&A
sa 03 Aug, 13:00knh 2
Werewolf
Wilkołak
Adrian Panek / Poland 2018 / 88’
Season
fr 02 Aug, 19:15dcf lw
sa 03 Aug, 13:15dcf lw
Where Man Returns
Hvor man vender tilbake
Egil Håskjold Larsen / Norway 2019 / 71’
Oslo / Reykjavik 2
sa 27 Jul, 10:15knh 6
mo 29 Jul, 22:15knh 6
su 04 Aug, 15:45knh 4
White Noise
Antoine d’Agata / France 2019 / 240’
The Body I Live In
su 28 Jul, 10:15knh 3
we 31 Jul, 10:15knh 3
Winter’s Child
L’enfant de l’hiver
Olivier Assayas / France 1989 / 84’
Olivier Assayas
fr 26 Jul, 19:00dcf la
we 31 Jul, 13:00dcf la
tu 30 Jul, 24:00club
sa 27 Jul, 16:15knh 2
we 31 Jul, 16:00knh 5
Filmmakers Q&A
sa 03 Aug, 19:00knh 2
Woman at War
Kona fer í stríð
Benedikt Erlingsson / Iceland, France, Ukraine 2018 / 101’
Oslo / Reykjavik 2
fr 26 Jul, 10:00dcf la
we 31 Jul, 10:00dcf la
fr 02 Aug, 23:00club
fr 02 Aug, 16:00club
Wonder Girls
Anastazja Dąbrowska / Poland 2018 / 20’
Shown in Shortlist Set 1 with:
Acid Rain / 26’
Horse Riders / Horse Riders / 19’
Weightlifter / 30’
Shortlist
fr 26 Jul, 16:15knh 2
tu 30 Jul, 16:15knh 5
Filmmakers Q&A
sa 03 Aug, 13:00knh 2
X&Y
Anna Odell / Sweden, Denmark 2018 / 112’
Visual Front
sa 27 Jul, 16:15knh 9
Filmmakers Q&A
su 28 Jul, 13:15knh 9
Filmmakers Q&A
sa 03 Aug, 13:15knh 9
Young Ahmed
Le jeune Ahmed
Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne / Belgium, France 2019 / 84’
mBank Gala Screenings
tu 30 Jul, 15:45knh 1
tickets priority
we 31 Jul, 12:45knh 1
badge holders priority
sa 03 Aug, 09:45knh 1
Your Face
Ni de lian
Tsai Ming-liang / Taiwan, France 2018 / 76’
Masters
sa 27 Jul, 12:45knh 7
mo 29 Jul, 18:45knh 7
su 04 Aug, 15:45knh 7
Yung
Henning Gronkowski / Germany 2018 / 95’
The Body I Live In
sa 27 Jul, 13:00knh 8
su 28 Jul, 22:00knh 8
Filmmakers Q&A
th 01 Aug, 19:15dcf lw
Zama
Lucrecia Martel / Argentina, Brazil, Spain, Dominican Republic, France, Netherlands, Mexico, Switzerland, USA, Portugal, Lebanon 2017 / 115’
Season
fr 26 Jul, 19:15dcf p
su 28 Jul, 22:15dcf p
tu 30 Jul, 22:15dcf p
fr 02 Aug, 22:15dcf p
Zombi Child
Bertrand Bonello / France 2019 / 103’
Third Eye: Spirituality, Magic and Witches
su 28 Jul, 12:45knh 7
we 31 Jul, 21:45knh 7
su 04 Aug, 13:00knh 8
 
1 2 3
You've got festival pass. Go to booking service.