English
Indeks Sekcje Kalendarz

Shoah cz. II

Claude Lanzmann
Shoah part II
Francja 1985 / 293’
napisy: polskie i angielskie
Shoah cz. I Ścieżka czasu

2025 rok to 80. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i zakończenia II wojny światowej, podczas której Niemcy dokonali eksterminacji sześciu milionów europejskich Żydów. Pamiętając o tym, postanowiliśmy przypomnieć trudno dostępny i rzadko pokazywany film francuskiego reżysera Claude’a Lanzmanna Shoah, którego premiera odbyła się w Paryżu 30 kwietnia 1985 roku, dokładnie 40 lat temu. Dla wielu Shoah jest jednym z najważniejszych dzieł filmowych XX wieku. Lanzmann skończyłby w tym roku 100 lat.

Shoah to monumentalny, trwający dziewięć i pół godziny „tren pamięci ofiar Zagłady” (określenie Tadeusza Lubelskiego). Film powstawał przez 12 lat, z czego sam montaż zajął pięć. Zdjęcia zostały nakręcone w latach 1974-1981, w miejscach dawnych obozów śmierci. Zdaniem Lanzmanna kino nie powinno odtwarzać Zagłady, ponieważ jest ona niemożliwa do odegrania i przedstawienia. Jego formalnym zamysłem było skierowanie kamery na tych, którzy Zagłady w różny sposób doświadczyli. W filmie nie ma ani jednego zdjęcia archiwalnego, żadnej fotografii ani historycznych materiałów filmowych. Zamiast tego mówią ocaleni, postronni świadkowie oraz sprawcy Zagłady. Mówią również krajobrazy – pustka w przestrzeni, miejsca zapomniane i wyparte z pamięci, a także kamienne pomniki, lasy, pola, tory kolejowe. Reżyser chciał w ten sposób dokonać rekonstrukcji traumatycznych wspomnień i zadać pytanie o naturę pamięci. Shoah skupia się bardziej na pamięci o Zagładzie. 

nagrody

  • MFF w Berlinie 1986 – Nagroda Caligari, Nagroda FIPRESCI, Wyróżnienie OCIC, Nagroda Publiczności
  • MFF w Rotterdamie 1986 – Najlepszy Dokument
  • Nagroda Césara 1986 – Honorowa Nagroda Césara
  • Nagrody BAFTA 1987 - Flaherty Documentary Award

Seanse

cz 24 lip, 09:45 knh 6
Cena biletu: 27 zł, w sprzedaży od 3 lip, 12:00
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

45 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Claude Lanzmann

(1925-2018) Był pionierem kina dokumentalnego, jego dzieło Shoah (1985) stało się fundamentalnym świadectwem pamięci o Holokauście. Film ten, rezygnujący z archiwalnych ujęć na rzecz bezpośrednich relacji ocalałych i świadków, to wyważony dialog między ciszą a brutalnością historii. Lanzmann eksplorował mechanizmy ludzkiej pamięci, korzystając z minimalistycznej narracji i długich ujęć, które wprowadzają widza w głęboką medytację nad tragedią XX wieku. Jego twórczość nie tylko zrewolucjonizowała kino dokumentalne, ale również pozostawiła niezatarte piętno na sposobie opowiadania o traumach przeszłości.

Wybrana filmografia

1973 Dlaczego Izrael? / Pourquoi Israël / Israel, Why (doc.)

1985 Shoah (doc.)

2001 Sobibór / Sobibór, 14 octobre 1943, 16 heures / Sobibór, October 14, 1943, 4 p.m. (doc.)

2013 Ostatni niesprawiedliwy / Le dernier des injustes / The Last of the Unjust (doc.)

2017 Napalm (doc.)

Twórcy

reżyseria Claude Lanzmann
zdjęcia Michaël Podchlebnik, Dominique Chapuis, Jimmy Glasberg, William Lubtchansky, Phil Gries
montaż Ziva Postec
obsada Simon Srebnik, Michaël Podchlebnik, Motke Zaïdl, Hanna Zaïdl, Jan Piwoński, Itzhak Dugin, Richard Glazar, Paula Biren, Helena Pietyra
producent Séverine Olivier-Lacamp, Stella Gregozz-Quef
produkcja Les Film Aleph, Historia Films, Ministère de la Culture de la Republique Française
polski dystrybutor Gutek Film
język niemiecki, hebrajski, polski, Yiddish, francuski, angielski, grecki, włoski
barwa kolor

Shoah cz. II

Claude Lanzmann

Twoja ocena 0/5