Em, przepracowana millenialka z Sydney, przylatuje na weekend do Melbourne, aby spontanicznie odwiedzić swoją dawno niewidzianą przyjaciółkę Jesse. Dziewczyny rozmawiają, szwendając się po wiosennym mieście. Tym razem jednak flaneryzm służy nie tyle poznaniu okolicy, co snuciu opowieści o związkach, siostrzeństwie (lub jego braku) i patologiach późnego kapitalizmu. Choć melodie Chopina w tle i neurotyczne usposobienie bohaterek mogą budzić skojarzenie z ostatnim filmem Jessego Eisenberga, to w improwizowanym debiucie Somerville bardziej niż o rozliczenia z przeszłością chodzi o „tu i teraz”: stan ducha młodych dorosłych zlęknionych katastrofą klimatyczną, rozczarowanych sytuacją na rynku mieszkaniowym i niepewnych jutra, którzy egzystencjalne lęki tłumią za pomocą narkotyków, antydepresantów i poczucia humoru. Słuchanie ich pozornie prozaicznych dialogów, które mogłyby być zaczerpnięte z tekstów Sally Rooney lub Phoebe Waller-Bridge, chwilami przypomina obserwowanie ludzi na domówce: trochę chcesz wdać się w dyskusję, a trochę zachować bezpieczny dystans. Ostatecznie jednak dasz się wciągnąć, bo ten świat to wycinek także twojego doświadczenia.
Joanna Najbor
Prelekcję Speedfriending przed seansem w piątek, 18 lipca o godz. 19:15 w sali KNH3, poprowadzą Adrianna Jołkiewicz i Dominika Kotschy z Psychoczułe, kolektywu psychologiczno-filmowego.
(tylko w języku polskim)
Australijska pisarka i reżyserka mieszkającą w Melbourne. Absolwentka Victorian College of the Arts (2019). Jej krótkometrażowe filmy były pokazywane m.in. na Portland Film Festival i London Short Film Festival. Laureatka Dendy Award za najlepszy krótki film aktorski (Peeps) i nagrody Roubena Mamouliana dla najlepszego reżysera (Linda 4 Eva). Jej pełnometrażowy debiut Psiapsi (2025) miał premierę na Berlinale w 2025 roku.
2019 Peeps (short)
2022 Linda 4 Eva (short)
2025 Psiapsi / Fwends