Komunikat z posiedzenia Jury XVI Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka
Jury XVI Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Marcin Adamczak, Darek Arest, Michał Chaciński, Agnieszka Jakimiak, Marek Hendrykowski, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Jakub Socha, Andrzej Szpulak, Krzysztof Świrek, Michał Walkiewicz i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 78 uczestników, na posiedzeniu w dniu 29 maja 2012 r. postanowiło przyznać następujące nagrody:
GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł, otrzymuje:
Adam Kruk - za stylistyczną lekkość, swobodę w poruszaniu się po różnych gatunkach filmowych, oraz umiejętność włączania innych dyskursów w ramy dyskursu krytyczno-filmowego, co zaowocowało zestawem tekstów mocnych, przenikliwych i wciągających.
II nagroda (5000 zł)
Błażej Hrapkowicz - za świetne opanowanie warsztatu krytyczno-filmowego, przejrzystość i precyzję wywodu, co najlepiej dało o sobie znać w tekście "Co ty wiesz o Iranie?"
III nagroda (ex-aequo po 1.250 zł)
Karol Kućmierz - za konsekwentne podporządkowanie krytycznych sądów analizie formy filmowej i rzetelność obserwacji, sięgającą szczegółów warsztatu filmowego.
Piotr Szcześniak - za szerokość spojrzenia, dojrzałą pewność krytycznych sądów i erudycję, która nie staje się balastem wykluczającym lekkość pisania, lecz przeciwnie - pozwala z lekkością właśnie przemieszczać się między gatunkami, autorami i nowymi falami współczesnego kina.
Jury przyznało również następujące wyróżnienia:
Arek Biedrzycki - za przenikliwą analizę problemów, przed jakimi filmowców stawia proza Witolda Gombrowicza, w tekście "Bembergowanie bembergiem w berg".
Kaja Klimek - Za konsekwentnie rozwijany, niepodrabialny styl, humor, oraz mądre spojrzenie na popkulturę, w recenzji "Kupiliśmy zoo" i eseju o komiksowych superbohaterach - "Lepiej jak jest więcej".
Urszula Lipińska - za interpretacyjną wnikliwość, konsekwencję w poszukiwaniach, umiejętne łączenie skrupulatności z krytyczną inwencją w tekście "Marmurowa pułapka".
Martyna Łokuciejewska - za błyskotliwe prześwietlenie reguł kryminału i świeże spojrzenie na gatunkowe konwencje w tekście "Seryjni detektywi".
Marta Syrwid - za wyrazisty charakter pisma i chęć podejmowania krytycznych wyzwań w tekstach "Perły i dno" i "Leżą jak ulał".
Paweł Świerczek - za umiejętność otwartego i wyważonego spojrzenia na nowe zjawiska filmowe, zaprezentowaną w tekście "Drag, teledysk, transgresja. W poszukiwaniu nowego języka".
Michał Tusz - za poczucie humoru oraz ironię w portretowaniu "bratnich światów" krytyki i filmoznawstwa w tekście "Wykład fil(m)oznawczy".
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się tradycyjnie w dniu imienin patrona, 25 lipca, podczas trwania 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.