English

Idea festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Filmowy BNP Paribas Nowe Horyzonty od ponad dwudziestu lat prezentuje kino autorów, wizjonerek, eksperymentatorów, buntowniczek. Pierwsza edycja imprezy stworzonej przez Romana Gutka odbyła się w 2001 roku w Sanoku, później Nowe Horyzonty gościły w Cieszynie (2002-2005), a od 2006 roku związane są z Wrocławiem. 

Wsłuchane w nowe głosy i nowe narracje, poprzez obrazy, opowieści, formalne eksperymenty, od początku swojego istnienia Nowe Horyzonty wyczuwają puls współczesnego świata i stanowią zaczyn intelektualnego oraz duchowego fermentu. Otwarty na to, co czyni sztukę filmową ciągle młodą, festiwal zwraca się także ku przeszłości, przypominając dorobek mistrzyń i mistrzów kina artystycznego. Tylko w ostatnich latach organizowaliśmy retrospektywy: Chantal Akerman, Nagisy Ōshimy, Lucile Hadžihalilović, Angeli Schanelec, Yvonne Rainer, Agnieszki Holland, Alaina Tannera, Jonasa Mekasa, Bertranda Bonello, Joanny Hogg, Alice Diop, Alaina Robbe-Grilleta, Satyajita Raya, Wang Binga. 

Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty
czytaj więcej

Esencją nowohoryzontowego ducha jest Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty. Każdego roku pokazujemy w nim starannie wybrane tytuły z najważniejszych światowych festiwali. Ich twórczynie i twórcy zachwycają wyrazistym stylem, odwagą, z jaką odrzucają lub remiksują tradycję, śmiałością, z jaką patrzą w oczy najtrudniejszym tematom i kwestiom. To autorki i autorzy, którzy poszukują, prowokują, kwestionują zastany porządek i kamerą piszą przyszłość kina. W 2024 roku Grand Prix festiwalu otrzymało Wytłumaczenie wszystkiego (Explanation of Everything) Gábora Reisza, a Nagrodę Publiczności zdobyły Skarby (Hoard) Luny Carmoon.

Nowe Horyzonty od zawsze były festiwalem interdyscyplinarnym, gdzie oprócz kina szeroko prezentowane są sztuki wizualne i muzyka. Twórcy filmowi, których dokonania można zobaczyć na Nowych Horyzontach, chętnie przekraczają granice tradycyjnego kina i wkraczają na teren eksperymentu z pola sztuk wizualnych i performatywnych. Dlatego Scena Artystyczna festiwalu, organizowana we współpracy z BWA Wrocław, jest naturalnym rozwinięciem i dopełnieniem programów filmowych – pokazuje formy filmowe w tzw. rozszerzonym polu w ramach wystaw we wrocławskich galeriach.

Dostępne dla wszystkich, mogące poszczycić się wyjątkową, zaangażowaną publicznością, Nowe Horyzonty łączą różne rodzaje inicjatyw: pokazy filmowe, działania edukacyjne, spotkania branżowe. W 2024 roku festiwal osiągnął rekordową frekwencję (167 538), a widzki i widzowie wybierali spośród 285 filmów i 650 seansów. Nasze zaproszenie przyjęło ponad 500 gościń i gości, w tym kilkadziesiąt reżyserek i reżyserów z całego świata.

Wydarzenia branżowe
czytaj więcej

Dużą część Nowych Horyzontów stanowią wydarzenia branżowe. Każdego roku podczas festiwalu, w ramach Polish Days i Studio Nowe Horyzonty+, kilkuset gości spotyka się, by nawiązać współpracę, dzielić się wiedzą i rozwijać swoje umiejętności, a tym samym tworzyć jeszcze lepsze kino – zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Dystrybucja kinowa
czytaj więcej

Wybrane filmy prezentowane na festiwalu trafiają także do regularnej dystrybucji w polskich kinach dzięki Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty.

Sercem festiwalu jest Kino Nowe Horyzonty, największe kino art house’owe w Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach festiwalu na wrocławskim rynku działa także jedno z największych kin plenerowych w Europie. Od 2025 roku organizujemy także kino plenerowe w OPT Zamek w Leśnicy, docierając tym samym do nowych przestrzeni i odbiorców na terenie Wrocławia.

Liczba miejsc dla publiczności
2330 foteli w Kinie NH
584 foteli w DCF
999 miejsc na Rynku
250 miejsc w OPT Zamek 
Festiwal dostępny
czytaj więcej

Staramy się, by filmy i wydarzenia były dostępne dla jak największej liczby uczestniczek i uczestników, organizujemy więc seanse z audiodeskrypcją i napisami SDH. Osobom ze szczególnymi potrzebami oferujemy usługę early boarding, umożliwiającą wejście na seans poza kolejką. Opisom filmów towarzyszą zaś trigger warnings, ostrzeżenia dotyczące treści mogących wywołać dyskomfort czy stres. 

Festiwal zielony
czytaj więcej

Jednym z priorytetów naszego działania w najbliższych latach jest rozwój w zakresie ekologii – przygotowania festiwalu w sposób możliwie zrównoważony i z poszanowaniem ograniczonych zasobów naturalnych. Co robimy, by być bardziej zielonym festiwalem?

Nad festiwalem pracuje każdego roku:
60+ organizatorek i organizatorów
45+ pracowników i pracowniczek obsługi kina
~200 osób wolontariackich

Jesteśmy na Facebooku, Instagramie, LinkedIn, Youtube oraz Letterboxd.

O kinie i festiwalu dużo rozmawiamy: w Podcaście Nowych Horyzontów i na grupie Nowe Horyzonty po godzinach.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.