Smart7 to unikalny, wędrowny konkurs, obejmujący swoim zasięgiem festiwale w różnych miejscach Europy. Sekcja składa się z siedmiu filmów wybranych wspólnie przez kuratorów i kuratorki MFF Nowe Horyzonty (Polska), Kino Pavasaris IFF (Litwa), IndieLisboa IFF (Portugalia), Filmmadrid (Hiszpania), Transilvania IFF (Rumunia), Reykjavik IFF (Islandia) i Thessaloniki IFF (Grecja).
W selekcji pierwszej odsłony konkursu brały udział dyrektorki artystyczne wrocławskiego festiwalu – Ewa Szabłowska i Małgorzata Sadowska. Polskim reprezentantem w konkursie został Chleb i sól w reżyserii Damiana Kocura. Podczas drugiej edycji konkursu Polskę reprezentował To nie mój film Marii Zbąskiej.
Siedem konkursowych filmów podróżuje z Wilna, przez Lizbonę, Madryt, Kluż-Napokę, Wrocław i Reykjavik, zaś laureat zostaje wyłoniony przez międzynarodowe młode jury na kończącym filmową wędrówkę festiwalu w Salonikach. Polskie widzki i widzowie mogą zobaczyć wszystkie konkursowe tytuły podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.
Konkurs Smart7 daje przestrzeń nowym głosom europejskiego kina, twórczyniom i twórcom sięgającym po bardzo różne konwencje i strategie artystyczne. Łączy je oryginalność środków wyrazu, wrażliwość społeczna, energia młodości, zapał do zmiany oraz niezgoda na świat urządzony według konserwatywnych zasad.
„Ten związek przypomina kabel od ładowarki, który pogryzł pies… Niby ładuje, ale to nie ma prawa działać” – w ten sposób Wanda podsumowuje swoją wieloletnią relację z Jankiem. Wspólnie podejmują ostatnią próbę ratowania związku i wyruszają w podróż wzdłuż zimowego wybrzeża Bałtyku. Pełnometrażowy debiut Marii Zbąskiej to współczesna i pełna inteligentnego humoru opowieść o walce o miłość. W czasach, gdy wszystko jest jednorazowe i łatwe do wymiany, Wanda i Janek podejmą próbę naprawy relacji, w której jeszcze nie wszystko jest stracone. To nie mój film rozpocznie konkursową wędrówkę od Wilna, gdzie zostanie zaprezentowany premierowo w ramach Kino Pavasaris – największego i najważniejszego festiwalu w Litwie. Film wyprodukowała Inga Kruk (HI Movies), zaś za międzynarodową sprzedaż odpowiada firma IKH Pictures Promotion.
W skład międzynarodowego młodego jury weszli: Enma Calvo Olloqui, Miguel Cavaco, Nikulás Tumi Hlynsson, Vlăduț Iosef, Mija Ničajutė, Daria Sienkiewicz, Glykeria Zakila.
Wszystkie konkursowe filmy, niezależnie od wybranych przez ich twórców konwencji i środków ekspresji, są mocno wpisane w lokalność i tematy poruszające społeczności, które przedstawiają. Opowiedziane z perspektywy młodych ludzi, raz ironicznie, a kiedy indziej nostalgicznie, są próbą odnalezienia własnej drogi. Bywają również namysłem nad korzeniami, które kształtują naszą wrażliwość i odbiór świata, tego najbliższego, jak i dalszego, który przenika do najbardziej peryferyjnych zakątków.
Laureatem pierwszej edycji konkursu SMART7 został film Indie – prawdziwy list miłosny do kina i zachwyt nad jego siłą w kreowaniu niezwykłych światów. Telmo Churro zabiera widzów w nostalgiczną podróż, która prowadzi przez Lizbonę pełną złamanych serc, kryzysów egzystencjalnych i tragicznych bohaterów. Jak czytamy w uzasadnieniu jury: Celebrując europejską różnorodność kulturową, nagroda SMART7 trafia do filmu, który łączy w sobie różne dualizmy: indywidualność i zbiorowość, historyczną i osobistą przestrzeń pamięci oraz nostalgię – z jej narodowymi i międzynarodowymi implikacjami. Indie przypomina również o historii kina i samym dziedzictwie historycznym, które są eksplorowane przez twórcę zarówno z postmodernistycznym podejściem, jak i ze szczerą, dziecięcą ciekawością. To wielopokoleniowa opowieść, która bada nie tylko samą możliwość opowiadania na nowo złożonej, starej jak świat historii, ale porusza także uniwersalne tematy miłości, śmierci i nieustannego poszukiwania tożsamości.
W skład międzynarodowego młodego jury weszli: Sveinn Áki Árnason (Islandia), Alma Buhagiar (Rumunia), Giannis Delikostas (Grecja), Greta Mecelicaitė (Litwa), Adam Mytnik (Polska), Kenia Pollheim Nunes (Portugalia) and Amaia Zafiaur (Hiszpania).