Pokazy Galowe, Odkrycia, Fale, Shortlista. Sekcje 26. MFF TAURON Nowe Horyzonty, w których prezentowaliśmy nowe dokonania kina autorskiego, moglibyśmy mnożyć. Niemniej doskonale wiemy, a naszą wiedzę potwierdzają Wasze głosy, że równie ważną częścią programu są dzieła już ugruntowane. Filmy twórców i twórczyń, którzy przez lata wyróżniali się swoim osobliwym spojrzeniem i wizją artystyczną. Nie inaczej było i w tym roku. We Wrocławiu przybliżyliśmy Wam między innymi sylwetki dwóch wyjątkowych reżyserek. Teraz możecie zaprosić je do swoich domów.
Dziś kierujemy więc Waszą uwagę w stronę prawdziwych mistrzyń kina. Trwają Nowe Horyzonty online: ugośćcie na swoich domowych ekranach kino Márty Mészáros i Ulrike Ottinger – bohaterek tegorocznych retrospektyw.
Z surrealizmu, kultury jarmarcznej, opery, antropologii, literatury i pop-undergroundu buduje ruchomy mechanizm skojarzeń, ale zamiast układać je w zamknięty katalog odniesień, wprawia wszystko w ruch. Obraz staje się sceną, kostium – sposobem myślenia, podróż – spotkaniem z tym, co obce, wyparte albo nazbyt łatwo uznane za dziwne. U Ulrike Ottinger realność ma zawsze drugie dno, a fantazja okazuje się jedną z najczulszych metod badania kultury.
Partnerem retrospektywy jest Goethe-Institut, a wizytę artystki we Wrocławiu wsparło także German Films.

Madame X – absolutna władczyni, reż. Ulrike Ottinger
Pionierka europejskiego kina: pierwsza dyplomowana reżyserka na Węgrzech, pierwsza kobieta nagrodzona Złotym Niedźwiedziem w Berlinie i autorka filmów, które z niezwykłą czułością, odwagą i precyzją opowiadały o kobietach, dzieciach, rodzinie, młodości, pracy, samotności i pragnieniu wolności.
Współorganizatorem retrospektywy jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Dziennik dla moich ukochanych, reż. Márta Mészáros
26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TAURON Nowe Horyzonty możecie zaprosić do swoich domów jeszcze do 9 sierpnia, ale samo oglądanie można wydłużyć aż do 11 sierpnia. Od momentu kliknięcia w ikonę „oglądaj” jest 48 godzin na obejrzenie filmu. Ostatni seans można rozpocząć najpóźniej 9 sierpnia o godz. 23:59 (czyli nacisnąć ikonę odtwarzania – inaczej dostęp nie zostanie aktywowany), wówczas również pozostanie 48 godzin na dokończenie pokazu.