Festiwale filmowe z Polski, Litwy, Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Rumunii i Islandii połączyły siły, by stworzyć sieć, która łączy podobne wizje z różnych europejskich obszarów kulturowych i geopolitycznych.
Głównym celem Smart7 jest nie tylko odpowiedź na bieżące potrzeby, ale także określenie wspólnych trendów dla przyszłego rozwoju branży i kultury festiwalowej. W skład sieci wchodzą: Międzynarodowy Festiwal Filmowy BNP Paribas Nowe Horyzonty (Polska), Międzynarodowy Festiwal Filmowy IndieLisboa (Portugalia), Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach (Grecja), Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transilvania (Rumunia), Międzynarodowy Festiwal Filmowy FILMADRID (Hiszpania), Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Reykjaviku (Islandia) i Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Pavasaris w Wilnie (Litwa).
W związku z nowymi wyzwaniami stojącymi przed branżą i potrzebą jej profesjonalizacji, sieć postanowiła opracować wspólną strategię kooperacji na rzecz promowania innowacyjności w kulturze festiwalowej. Partnerstwo ma na celu stworzenie dynamicznie funkcjonującego forum wymiany doświadczenia między zespołami festiwali funkcjonującymi w sieci, budowanie nowych grup odbiorców i poszerzanie obiegu kina europejskiego. Wspierana przez Creative Europe MEDIA i European Festival Networks, Smart7 jest wynikiem naturalnego procesu współdziałania siedmiu podmiotów, które pracowały już razem w przeszłości i mają podobną wizję przyszłości sektora filmowego.
Na przestrzeni ostatnich dwóch lat odbyły się cztery warsztaty dla profesjonalistów festiwalowych, poruszające kluczowe dla branży tematy: programowanie festiwali i rozbudowa widowni, sponsoring i pozyskiwanie funduszy, zrównoważony rozwój i praktyki ekologiczne oraz promocja i sprzedaż.
Jednocześnie Smart7 to także sekcja konkursowa, czyli wspólny i skoordynowany program, z wyborem siedmiu filmów wyselekcjonowanych ze względu na ich wartość artystyczną. Filmy reprezentują wszystkie kraje członkowskie i są pokazywane na każdym z festiwali z sieci Smart7. Twórcy najlepszego spośród wszystkich filmów otrzymują nagrodę 5 000 euro. Do sekcji włączone są filmy autorstwa początkujących twórców, poszukujących nowych narracji i używających innowacyjnego języka kina.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2023 roku: zwycięzcą został film Indie w reżyserii Telmo Churro. Zwycięzcą drugiej edycji konkursu został polski reprezentant, To nie mój film w rezyserii Marii Zbąskiej.