English

Filmy rozwijane podczas festiwali NH i AFF na Sundance Film Festival

28/01/21
Prime Time, reż. Jakub Piątek (fot. Tomasz Kaczor)
MFF Nowe Horyzonty partnerem Pop Up Film Residency Visegrad Ruszył nabór na Polish Days 2021

Sukces wydarzeń branżowych Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Prime Time, pełnometrażowy debiut Jakuba Piątka wyprodukowany przez Kubę Razowskiego (Watchout Studio), będzie mieć światową premierę w konkursie filmów fabularnych na Sundance Film Festival w Stanach Zjednoczonych. Film był rozwijany w ramach międzynarodowego programu Studio Nowe Horyzonty+ 2019 organizowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Creative Europe Desk Polska. Latem 2020, zaraz po rozpoczęciu zdjęć, fragmenty produkcji zaprezentowane zostały zagranicznej branży filmowej na największym wydarzeniu branżowym w Polsce – Polish Days (organizowanym przez Stowarzyszenie NH i Polski Instytut Sztuki Filmowej). Prime Time wzbudził ogromne zainteresowanie i został wyróżniony jedną z głównych nagród – Nagrodą Screen International.

Sundance Film Festival jest jednym z najważniejszych wydarzeń na filmowej mapie świata i największym festiwalem filmów niezależnych w USA. Organizowana od 1978 roku impreza to platforma dla prezentacji wybitnych filmów realizowanych poza system hollywoodzkim. To tu po raz pierwszy zostali zauważeni m.in. bracia Coen, Quentin Tarantino i Jim Jarmusch.

Prime Time to trzymający w napięciu dramat psychologiczny. Film przenosi nas w czasie do ostatniego dnia 1999 roku, gdy Sebastian (Bartosz Bielenia) dostaje się z bronią w ręku do studia telewizyjnego. Bierze dwoje zakładników (Magdalena Popławska, Andrzej Kłak). Ma tylko jedno żądanie – wejście na antenę, na żywo podczas największej oglądalności. Chce powiedzieć telewidzom coś niezwykle ważnego, dla swojego przekazu jest gotów zaryzykować wszystko. Historia Sebastiana to opowieść o przejmującej samotności, potrzebie akceptacji i walce z własnymi demonami. Co doprowadziło go do podjęcia tak desperackich kroków? (Opis za Next Film)

Premiery amerykańskich filmów rozwijanych w Polsce

Sukces Jakuba Piątka to nie koniec dobrych informacji. W programie festiwalu Sundance znajdą się także dwa wyjątkowe filmy rozwijane podczas US in Progress – wydarzenia branżowego organizowanego w ramach American Film Festival przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. US in Progress to unikatowy projekt, podczas którego amerykańscy filmowcy i filmowczynie mogą rozwijać swoje produkcje we współpracy z prestiżowymi studiami, firmami i specjalistami z Europy. Widzowie tegorocznej edycji Sundance FF zobaczą premierowo dwa filmy, które wzięły udział w ostatniej sesji USinP: Superior w reżyserii Erin Vassilopoulos (prod. Benjamin Cohen, Grant Curatola i Patrick Donovan) oraz We’re All Going to the World’s Fair Jane Schoenbrun (prod. Sarah Winshall i Carlos Zozaya). Gratulujemy!


czytaj także
Dystrybucja Filmy w dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty walczą o Oscary 29/01/21
Program Akerman, Schanelec, Weerasethakul – bohaterowie retrospektyw 21. MFF NH 30/01/21
Ogłoszenie Rozpoczął się nabór zgłoszeń do Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty 30/01/21
Festiwale Urszula Śniegowska ogląda filmy na Sundance FF 31/01/21

Newsletter

OK