English

Smart7: międzynarodowy konkurs na 23. Nowych Horyzontach

23/03/23
Chleb i sól, reż. Damian Kocur
Nowe Horyzonty tournée. Zobacz festiwalowe hity w swoim mieście Zgłoś film, obejrzyj film, czyli co nowego w Nowych Horyzontach

Smart7 to unikalny, wędrowny konkurs, obejmujący swoim zasięgiem festiwale w różnych miejscach Europy. Sekcja składa się z siedmiu filmów wybranych wspólnie przez kuratorów i kuratorki MFF Nowe Horyzonty (Polska), Kino Pavasaris IFF (Litwa), IndieLisboa IFF (Portugalia), Filmmadrid (Hiszpania), Transilvania IFF (Rumunia), Reykjavik IFF (Islandia) i Thessaloniki IFF (Grecja). 

W selekcji pierwszej odsłony konkursu brały udział dyrektorki artystyczne wrocławskiego festiwalu – Ewa Szabłowska i Małgorzata Sadowska. Polskim reprezentantem w konkursie jest Chleb i sól w reżyserii Damiana Kocura.

Siedem konkursowych filmów będzie podróżować w tym roku z Wilna, przez Lizbonę, Madryt, Kluż-Napokę, Wrocław i Reykjavik, zaś laureat zostanie wyłoniony przez międzynarodowe młode jury (w skład którego wejdzie także przedstawiciel/przedstawicielka z naszego kraju) na kończącym filmową wędrówkę festiwalu w Salonikach. Polskie widzki i widzowie będą mogli zobaczyć wszystkie konkursowe tytuły podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty między 20 a 30 lipca.

Konkurs Smart7: jakie filmy będą walczyć o nagrodę?

Konkurs Smart7 daje przestrzeń nowym głosom europejskiego kina, twórczyniom i twórcom sięgającym po bardzo różne konwencje i strategie artystyczne. W programie znalazł się radykalny, przepiękny islandzki esej Mannviriki, nostalgiczne Indie wchodzące w dialog z mistrzami portugalskiego kina, czy bliski tradycjom kina niezależnego Chleb i sól Damiana Kocura – improwizowany, momentami poetycki, mocno jednak rezonujący z polską rzeczywistością. W surrealistycznej, niezwykle tajemniczej, rumuńsko-polskiej koprodukcji Mammalia przyglądamy się zagadkowemu, kobiecemu kultowi. Oniryczne W suszarni  łączy opowieść o dojrzewaniu na hiszpańskiej prowincji z elementami fantastyki, zaś litewski dramat Za blisko to buzujące skrytymi emocjami studium międzynarodowej adopcji. Aż w końcu błyskotliwy Czarny kamień jest czarną komedią o absurdach codziennego życia w greckiej rodzinie.

Wszystkie konkursowe filmy, niezależnie od wybranych przez ich twórców konwencji i środków ekspresji, są mocno wpisane w lokalność i tematy poruszające społeczności, które przedstawiają. Opowiedziane z perspektywy młodych ludzi, raz ironicznie, a kiedy indziej nostalgicznie, są próbą odnalezienia własnej drogi. Bywają również namysłem nad korzeniami, które kształtują naszą wrażliwość i odbiór świata, tego najbliższego, jak i dalszego, który przenika do najbardziej peryferyjnych zakątków.

Selekcja pierwszej edycji konkursu Smart7:

  • Indie, reż. Telmo Churro (Portugalia)
  • Pamiętaj, żeby mrugnąć, reż. Austėja Urbaitė (Litwa)
  • Mammalia, reż. Sebastian Mihailescu (Rumunia)
  • Mannvirki, reż. Gústav Geir Bollason (Islandia)
  • Chleb i sól, reż. Damian Kocur (Polska)
  • W suszarni, reż. Rocio Mesa (Hiszpania)
  • Czarny kamień, reż. Spiros Jacovides (Grecja)

Smart7: wyjątkowa współpraca siedmiu festiwali

Opisany wyżej międzynarodowy konkurs to jedno z działań będących częścią projektu Smart7, w ramach którego siedem europejskich festiwali z siedmiu różnych krajów połączyło siły tworząc sieć, której celem jest odpowiedź na aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed branżą festiwalową. To wyjątkowy projekt na filmowej mapie świata, a MFF Nowe Horyzonty jest jedynym festiwalem reprezentującym Polskę w sieci, jednocześnie będąc jej liderem.

Czytaj więcej o Smart7

Nowe Horyzonty już w lipcu. Trwa sprzedaż karnetów na festiwal

Część stacjonarna 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 20-30 lipca 2023, część online będzie trwać o tydzień dłużej – do 6 sierpnia. Na stacjonarne pokazy zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty oraz Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Trwa sprzedaż karnetów na wydarzenie. Sprzedaż akredytacji dziennikarskich i branżowych rozpocznie się 9 maja.

Kup karnet


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Jak oszukiwać w hollywoodzkim stylu? „Brainwashed” już na NH VOD 24/03/23
Program Mistrzowskie szaleństwo. „Infinity Pool” oraz „Inside” w programie 23. NH 21/03/23
Dystrybucja Kobieta? To kolejny rekwizyt. „Brainwashed” w kinach 17/03/23
Program Gorzki pieniądz. Retrospektywa Wang Binga na 23. Nowych Horyzontach 30/03/23

Newsletter

OK