English

19 lipca: Sobota na festiwalu

Dzisiaj
Błękitny szlak, reż. Gabriel Mascaro
18 lipca: Piątek na festiwalu

68 seansów, 15 spotkań (w tym z Jafarem Panahim, Pawłem Pawlikowskim, Małgorzatą Belą i Marcinem Maseckim oraz twórcami Trzech miłości), powrót do Adamczychy w serialu 1670; Perfect Days na Rynku, Bogini Partenope w Leśnicy, oprowadzanie po wystawie w Studio BWA Wrocław, południowe LUZpresso i wieczorny Masecki w Arsenale

Oscary, Złote Palmy? W teorii, jak na nowohoryzontowiczów przystało, powinniśmy zareagować wzruszeniem ramion i ze stoickim spokojem oddalić się w kierunku sali, w której wyświetlana jest niszowa perełka sprowadzona z drugiego końca świata. W praktyce: Oscary często trafiają przecież do znakomitych twórców, a canneńska Złota Palma to wciąż jeden z najważniejszych kompasów wskazujących mistrzowskie kino.

Dziś więc podążamy za tym kompasem, bo mamy wielką przyjemność i zaszczyt gościć na festiwalu Jafara Panahiego, z nagrodzonym w Cannes To był zwykły przypadek (18:45) i laureata Oscara za Idę – Pawła Pawlikowskiego – który wspólnie z Małgorzatą Belą i Marcinem Maseckim zaprezentuje swój najnowszy film, Muse (16:00). A skoro o Marcinie Maseckim mowa: po seansie będzie można wysłuchać jego recitalu w sali kinowej, zaś późnym wieczorem uzupełnić doświadczenia o SOLO IMPRO w Klubie festiwalowym w Arsenale. A to tylko kilka z kilkudziesięciu programowych powodów, dla których warto dziś zanurkować w Nowych Horyzontach! Wśród nich polecamy także premierowy pokaz Trzech miłości Łukasza Grzegorzka i późniejsze spotkanie z twórczyniami i twórcami filmu (19:15).

Jesteś swój chłop. To znaczy mój; tak się tylko mówi

Jeśli chcecie poczuć się po sarmacku, skierujcie kroki do sali numer 3 w KNH, gdzie o 16:15 będzie czekać na Was ekipa 1670 – z pierwszym spojrzeniem na drugi sezon serialu. Zapraszamy razem z Netflixem!

Sobota w pigułce

W drugi dzień festiwalu zapraszamy na 15 spotkań, 68 seansów w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz w ramach Kina na Rynku (Perfect Days o 21:30) i w OPT Zamek w Leśnicy (Bogini Partenope o 21:30), oprowadzanie po wystawie Kurtyna w górę! (18:00) i immersyjne doświadczenie w Ambient Roomie (od 12:00), zaś w Klubie festiwalowym spotkamy się już w samo południe na LUZpresso, a o północy scenę przejmie Marcin Masecki.

Dodatkowe kursy linii 710 do Leśnicy

Jeśli planujecie wyjazd na seans do Leśnicy, zachęcamy do skorzystania z komunikacji miejskiej. Dziś i jutro możecie wsiąść w jeden z dodatkowych kursów linii 710, która będzie jeździć do około godziny 0:35 (ostatni odjazd z Leśnicy, z utrzymaniem częstotliwości kursowania obowiązującej po godzinie 20:00). Zjazdy do zajezdni po godzinie 23:30 będą realizowane od Pilczyc ulicami: Lotniczą – Legnicką – przez plac Jana Pawła II – Ruską – Białoskórniczą do przystanku Rynek (nr 110005), z obsługą wszystkich przystanków.

Na początku był… Sanok!

Roman Gutek wyrusza w podróż w czasie, do Sanoka, gdzie Nowe Horyzonty znalazły przystań dla pierwszej edycji. Odwiedza miejsca, które w życiu festiwalu miały swoje pięć minut, a na pokoleniu Polaków urodzonych w latach 70. i 80. odcisnęły trudne do wymazania piętno. A my zachęcamy, żeby wyruszyć w tę podróż razem z Romanem Gutkiem – za sprawą filmu Nowy horyzont, w którym poznajemy kulisy realizacji pierwszej edycji festiwalu. Premiera dziś, o 18:45, przed seansem To był zwykły przypadek w KNH1. Film w reżyserii Tomasza Szwana jest również dostępny online.

Jadę do Sanoka

Let’s get LUZ, czyli LUZpresso vol. 4 we współpracy z COFFEE PLANT

Trwają spory, który z napojów na festiwalu jest ważniejszy: woda czy kawa. Ale jako że kawa zawiera wodę, dziś postaramy się rozwiązać ten dylemat w salomonowy, a do tego bardzo przyjemny sposób. W samo południe zapraszamy do Klubu festiwalowego w Arsenale na LUZpresso organizowane przez COFFEE PLANT i ekipę Radia LUZ. To shot muzycznej selekcji, który serwujemy na spokojnie: w słońcu, na leżaku, w przerwie między festiwalowym sprintem. Jak to działa? O 12:00 zameldujcie się w Arsenale, gdzie za kawowym barem witać Was będzie Aleksandra Drzewiecka, która przygotuje kawy na zimno i ciepło. Wszystko to przyprawione dobrą muzyką w tle. Za dekami trio Bassa Nova, które miało okazję grać w tamtym roku przed setem Brodki. Wstęp wolny – po okazaniu karnetu/akredytacji lub biletu na film z bieżącego dnia.

Spotkania

Przed nami kolejny maraton spotkaniowy na festiwalu – poniższe seanse polecamy Waszej szczególnej uwadze.

gość: Deniz Eroglu

  • 9:45, DCF Lalka – Yunan, reż. Ameer Fakher Eldin

gość: Ameer Fakher Eldin

goście: Julia Kowalski; Wojciech Skibiński i Przemysław Przestrzelski (obsada); rozmowa w języku polskim

goście: Jaśmina Wójcik, Jakub Wróblewski (zdjęcia); rozmowa w języku polskim

  • 10:15, DCF Warszawa – Ari, reż.Léonor Serraille

gościni: Léonor Serraille

goście: Helena Ganjalyan, Bartosz Szpak, Tomasz Woźniczka (zdjęcia), Alan Zejer (montaż), Zuzanna Kot (kostiumy) oraz Weronika Humaj, Magdalena Fejdasz-Hanczewska i Daniela Komędera (obsada); rozmowa w języku polskim

goście: Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal, Małgorzata Zawadzka i Joanna Drozda (obsada), Beata Walentowska (montaż); rozmowa w języku polskim

  • 16:00, KNH8 – Muse, reż. Paweł Pawlikowski

goście: Paweł Pawlikowski, Małgorzata Bela (aktorka), Marcin Masecki (aktor, autor muzyki); rozmowa w języku polskim; po seansie recital Marcina Maseckiego

gość: Eugen Jebeleanu

goście: Maciej Buchwald (reżyser), Ivo Krankowski (producent kreatywny), Jakub Rużyłło (scenarzysta), Michał Sikorski (aktor), Katarzyna Lewińska (kostiumy)

gość: Ute Aurand, Ulrike Pfeiffer

oprowadzanie po wystawie

  • 18:45, KNH7 – Punku, reż. Juan Daniel Fernández Molero

gość: Juan Daniel Fernández Molero

  • 18:45, KNH8 – Miłość, reż. Dag Johan Haugerud

gość: Lars Jacob Holm (aktor)

gościni: Neringa Puidokaite (aktorka)

goście: Łukasz Grzegorzek; Marta Nieradkiewicz, Mieszko Chomka, Grzegorz Stępniak (obsada), Weronika Bilska (zdjęcia), Steez83 – Piotr Szulc (muzyka); rozmowa w języku polskim

Odpocznij. Strefa Pranamat w Kinie Nowe Horyzonty

Jeszcze jeden seans, jeszcze jedno spotkanie, jeszcze tylko… I uważajcie na swoje osobiste akumulatory, bo festiwalowy maraton potrafi być wyczerpujący. Wspólnie z Pranamat przygotowaliśmy w tym roku strefę relaksu na drugim piętrze Kina Nowe Horyzonty. Na miejscu dostępne są maty Pranamat, pufy do medytacji i słuchawki wygłuszające. Strefa działa w godzinach otwarcia kina i można z niej skorzystać bezpłatnie w 30-minutowych odstępach. Liczba miejsc ograniczona.

Scena Artystyczna

Noc? To dopiero początek. W Studiu BWA Wrocław ponownie możecie podążyć za Istotami Nocy na wystawie Kurtyna w górę!, dziś również w ramach oprowadzania (18:00). Z kolei od 12:00 ekipa IP Group czeka na Was w Ambient Roomie.

Sekcja Istoty Nocy, w tym wystawa, jest wspierana przez British Council jako część UK/Poland Season 2025. Ambient Room powstało dzięki wsparciu Gminy Wrocław | wroclaw.pl.

Klub festiwalowy w Arsenale: Marcin Masecki – SOLO IMPRO

Masecki to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent, pedagog, ale też przede wszystkim fenomenalny improwizator. Improwizacja to fundament jazzu i w ogóle wszelkiej muzyki. Tworzenie tu i teraz, wsłuchiwanie się w to się dzieje we własnej duszy, ale też w duszach publiczności i w naszym kolektywnym przeżywaniu koncertu, muzykowanie tak jak się rozmawia, bez przygotowania, spontanicznie, to wielka część sztuki dźwiękowej. Zapraszamy na godzinę z improwizacją Maseckiego!

Improwizujmy

Miejsca rekomendowane

W trakcie Nowych Horyzontów dbamy nie tylko o zaspokojenie Waszego głodu dobrego kina. Bogaty program festiwalu idzie w parze z równie bogatą ofertą gastronomiczną Wrocławia, dlatego – jak co roku – polecamy nasze ulubione i zaprzyjaźnione restauracje oraz kawiarnie, w których znajdziecie wyjątkowe zestawy, zniżki i specjalne festiwalowe smaki.

Smacznego!

Noś się nowohoryzontowo

Na głowie: festiwalowa czapka z daszkiem, na piersi: pin z jaskółką, a na nogach: skarpety od Many Mornings. W dłoni: kubek od Zakwasu (do kupienia tylko stacjonarnie), a w kubku nowohoryzontowa kawa od Hard Beans. Tak można ruszać w stronę dobrego kina.

Merching is the thing!


09:45
knh 7
spotkanie po filmie
Tryptyk rozbitków
reż. Deniz Eroglu
gość: Deniz Eroglu
09:45
DCF Lalka
spotkanie po filmie
Yunan
reż. Ameer Fakher Eldin
gość: Ameer Fakher Eldin
10:00
knh 8
spotkanie po filmie
Bądź wola moja
reż. Julia Kowalski
goście i gościnie: Julia Kowalski; Wojciech Skibiński i Przemysław Przestrzelski (obsada); rozmowa w języku polskim
10:15
knh 3
spotkanie po filmie
Król Maciuś Pierwszy
reż. Jaśmina Wójcik
gościni i gość: Jaśmina Wójcik, Jakub Wróblewski (zdjęcia); rozmowa w języku polskim
10:15
DCF Warszawa
spotkanie po filmie
Ari
reż. Léonor Serraille
gościni: Léonor Serraille
12:00
Klub Festiwalowy w Arsenale
wydarzenie
Let’s get LUZ, czyli LUZpresso vol. 4
shot muzycznej selekcji: słońce, kawa, leżaczki
12:00
IP Studio
wydarzenie
IP Group Ambient Room #9: betwin
zanurz się w wielowymiarowym środowisku immersyjnym
12:45
knh 7
spotkanie po filmie
Glorious Summer
reż. Helena Ganjalyan, Bartosz Szpak
goście: Helena Ganjalyan, Bartosz Szpak, Tomasz Woźniczka (zdjęcia), Alan Zejer (montaż), Zuzanna Kot (kostiumy) oraz Weronika Humaj, Magdalena Fejdasz-Hanczewska i Daniela Komędera (obsada); rozmowa w języku polskim
15:45
knh 4
spotkanie po filmie
Słońce, to słońce mnie oślepiło
reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal
goście: Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal, Małgorzata Zawadzka i Joanna Drozda (obsada), Beata Walentowska (montaż); rozmowa w języku polskim
16:00
knh 8
wydarzenie
Muse
reż. Paweł Pawlikowski
goście: Paweł Pawlikowski, Małgorzata Bela (aktorka), Marcin Masecki (aktor, autor muzyki); rozmowa w języku polskim; po seansie recital Marcina Maseckiego
16:00
DCF Lalka
spotkanie po filmie
Wewnętrzny zero
reż. Eugen Jebeleanu
gość: Eugen Jebeleanu
16:15
knh 3
spotkanie po filmie
Pierwsze spojrzenie na seriale Netflixa: 1670 (sezon 2)
reż. Maciej Buchwald, Kordian Kądziela
goście: Maciej Buchwald (reżyser), Ivo Krankowski (producent kreatywny), Jakub Rużyłło (scenarzysta), Michał Sikorski (aktor), Katarzyna Lewińska (kostiumy)
16:15
knh 6
spotkanie po filmie
OH! Cztery pory roku
reż. Ute Aurand, Ulrike Pfeiffer
goście: Ute Aurand, Ulrike Pfeiffer
18:00
Studio BWA
wystawa
Kurtyna w górę! Studio BWA
podążaj za tanecznymi rewolucjami! zapraszamy na oprowadzanie po wystawie
18:45
knh 7
spotkanie po filmie
Punku
reż. J. D. Fernández Molero
gość: Juan Daniel Fernández Molero
18:45
knh 8
spotkanie po filmie
Miłość
reż. Dag Johan Haugerud
gość: Lars Jacob Holm (aktor)
19:00
DCF Lwów
spotkanie po filmie
Powrót do rodziny
reż. Šarūnas Bartas
gościni: Neringa Puidokaite (aktorka)
19:15
knh 9
spotkanie po filmie
Trzy miłości
reż. Łukasz Grzegorzek
goście: Łukasz Grzegorzek; Marta Nieradkiewicz, Mieszko Chomka, Grzegorz Stępniak (obsada), Weronika Bilska (zdjęcia), Steez83 – Piotr Szulc (muzyka); rozmowa w języku polskim
21:30
Rynek
spotkanie po filmie
Perfect Days
reż. Wim Wenders
perfekcyjny plan na festiwalowy wieczór. Pokaz z audiodeskrypcją i napisami SDH
21:30
Zamek
spotkanie po filmie
Bogini Partenope
reż. Paolo Sorrentino
odkryj tajemnice zamkowych pokazów
24:00
Klub Festiwalowy w Arsenale
koncert
Marcin Masecki - SOLO IMPRO
wsłuchaj się w muzyczne improwizacje
czytaj także
Esej (Filmowa) higiena pracy. O Froncie Wizualnym pisze Alek Hudzik Wczoraj
Top 10 Forza, cinema! Top 10 Piotra Czerkawskiego Wczoraj
Program 17 lipca: Czwartek na festiwalu 2 dni temu
Program Zaczynamy! Co w programie pierwszego dnia festiwalu? 2 dni temu

Newsletter

OK