English
zaloguj / zarejestruj

Niedziela na pełnych obrotach

6/08/17
Światowe premiery, rozmowy o retrospektywach! Energetyczny początek emocjonującego tygodnia

Inspirujące spotkania z twórcami to motyw przewodni tej niedzieli. W programie także debata na temat kina protestu.

Dzień rozpocznie się od pokazu galowego o godzinie 10.00 (KNH 1), podczas którego wyświetlony zostanie nagrodzony na tegorocznym Berlinale "Po tamtej stronie” w reżyserii Akiego Kaurismäkiego. Gośćmi tego specjalnego pokazu będą aktorzy – Sherwan Haji oraz Sakari Kuosmanen. O 10.15 w KNH 8, fabularny debiut dokumentalistki z Meksyku – ”Wszystko inne”, czyli piękna, acz nostalgiczna opowieść o ludzkiej samotności. Na seansie będą obecni również twórcy: Natalia Almada i Dave Cerf. 

W południe, o 12.30 w KNH 5 – ”Ostrożnie: delikatne” francusko–szwajcarska produkcja z 1995 roku w reżyserii Jacquesa Rivette'a, bohatera tegorocznej retrospektywy. O 12.45 zapraszamy do KNH 3 na ironiczną ”Samokrytykę burżuazyjnego psa” Juliana Radlmaiera, groteskową komedię wizualnie nawiązującą do teatralnych filmów Wenera Schroetera. Z kolei pokaz tegorocznego laureata Docs Against Gravity – ”Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow” oraz spotkanie z reżyserem filmu odbędzie się o 13.00 w KNH 4. Poetyckie ”Dzikie róże” pojawią się na ekranie o 13.15 w KNH 9, w towarzystwie ekipy filmowej, na czele z reżyserką – Anną Jadowską. O tej samej porze w KNH 7 zobaczymy ”Nadal kryję się z paleniem”, długo wyczekiwaną produkcję  –  zmysłową opowieść o algierskiej sytuacji kobiet w latach 90. Na pokazie obecna będzie również reżyserka – Rayhana. Już o 15.45 w KNH3 będzie można zobaczyć ”CHOMIKi”, belgijski filmowy – performance w reżyserii Martine Doyen. O tej samej porze w KNH 1 zobaczymy ”A Ghost Story”, a o filmie opowie reżyser  –  David Lowery. Również o 15.45 – Shortlista Zestaw 1 i spotkanie z twórcami. Później retrospektywy – o 16.00 w KHN 5 ”Ściśle tajne”, film Jacquesa Rivette'a z 1998 roku, a w KNH4 portugalski film ”Zmierzch” oraz spotkanie z Fredem Kelemenem.

Pozycją obowiązkową dla wszystkich wielbicieli malarstwa będzie ”Twój Vincent”, polsko-brytyjska koprodukcja wyświetlana w KNH 9 o 16.15. Po seansie warto zostać na spotkaniu z charyzmatyczną ekipą filmową. ”Syn Królowej Śniegu” to film na granicy baśni i kina społecznego, autorstwa Roberta Wichrowskiego. Tę oniryczną opowieść będzie można zobaczyć o 16.15 w KNH 7. O 18.00 w Surowcu odbędzie się debata o kinie protestu, w której wezmą udział twórcy: Rayhana, Mary Jirmanus Saba, Sylvain L’Espérance oraz Gerorge Kelly. Wieczorne pokazy rozpocznie niemiecki film eksperymentalny – ”Wir” Ginan Seidl o 18.45 w KNH 3. Kolejne spotkanie dotyczyć będzie produkcji ”Moje Włochy” Bruno Colella i odbędzie się w KNH 4 o godzinie 19.00. Chwilę po tym, o 19.15 w KNH 8   intrygująca „Makala”  – odkrycie canneńskiego Tygodnia Krytyki, filmowe non – fiction. Wariacje natemat kina drogi zobaczymy w ”Sexy Durga” o 21.45 w KNH 2. O tej samejgodzinie w KNH 3 niezwykły obraz „78/52”, o filmie opowie reżyser Alexandre O. Philippe. Późnym wieczorem, o 22.00 odbędzie się pokaz ”Ostatnich dni miasta”, głośnego filmu Tamera El Saida poprzedzony przeczytaniem listu od reżysera do widzów.

W tym samym czasie obejrzeć można film w plenerze – na Rynku wyświetlany będzie ”Człowiek z żelaza”, a pokazowi towarzyszyć będzie wizyta wybitnego aktora  –  Jerzego Radziwiłowicza. Niedzielny finał należy do greckiego filmu ”Nić” w reżyserii The Boy. Ten intrygujący, hybrydowy film wymykający się z klasyfikacji gatunkowej zobaczymy w KNH 7 o 22.15. Dzień pełen wrażeń zakończy się jak zwykle w Arsenale – wystąpią Yves Tumor oraz Mitch & Mitch.


czytaj także
Program Już dziś inauguracja Sceny Artystycznej 4/08/17
Program Pozytywna energia filmowego wtorku 8/08/17
Program Szaleństwo filmowych wrażeń 9/08/17
Polecamy To już dzisiaj! 3/08/17