English

Roman Gutek i Jakub Duszyński opowiadają o sekcji Filmy, które zostały?

2 dni temu
Los muertos, reż. Lisandro Alonso
Wykład otwarty: Who is afraid of Intimacy Coordination? Festiwalowe top 10 Małgorzaty Sadowskiej

„Wszystko było nowe, nieprzewidywalne, spontaniczne” – mówi Roman Gutek, założyciel festiwalu. „To było jak supernowa” – dodaje Jakub Duszyński, pierwszy dyrektor artystyczny Nowych Horyzontów. 

W tym roku celebrujemy jubileuszową, 25. edycję wydarzenia – jak zatem podsumować blisko ćwierć wieku, tysiące filmów i wydarzeń? Jaką historię opowiedzieć, żeby nie wpaść w pułapkę prostego sentymentalizmu?

Roman i Jakub postanowili sięgnąć do źródeł i zamiast robić przegląd the best of – przypominają na wielkim ekranie te tytuły, które ich zdaniem przyczyniły się do budowy niepodrabialnej atmosfery Nowych Horyzontów. Dziś zapraszamy do przeczytania wywiadu o kulisach powstania sekcji Filmy, które zostały?, a później do oglądania i dyskutowania o filmach-legendach.

Partnerem sekcji i patronem całego festiwalu jest tygodnik „Polityka”, z którym organizujemy debatę związaną z Filmami, które zostały? – szczegóły na temat tego wydarzenia znajdziecie poniżej.

Bilety na festiwalowe seanse są już dostępne w sprzedaży, a najkorzystniejsze zakupy zrobicie z użyciem Karty Filmowej VISA Banku BNP Paribas (aż 20% zniżki!). 25. MFF BNP Paribas Nowe Horyzonty rozpocznie się już 17 lipca.

Program sekcji

Odpowiedź: znak zapytania

Nazwa Filmy, które zostały? intencjonalnie zakończona jest znakiem zapytania. Jej autorzy chcą bowiem sprawdzić, w jaki sposób tytuły prezentowane na pierwszych edycjach w Sanoku i Cieszynie rezonują dziś, jakie emocje wywołują wśród młodej publiczności oraz jakie wspomnienia obudzą w weteranach Nowych Horyzontów. Kuba Mikurda, wieloletni przyjaciel festiwalu, przeprowadził rozmowę z Romanem Gutkiem i Jakubem Duszyńskim, wypytując ich o pracę nad sekcją, ale także szerzej – o początki festiwalu; o to, jak konkretna idea przerodziła się w wydarzenie formujące pokolenia kinofilek i kinofilów.

W efekcie powstała opowieść nie tylko o samej pracy, ale także o ryzyku: zarówno tym artystycznym, związanym z doborem trudnych, kontrowersyjnych tytułów; produkcyjnym (dlaczego zdecydowano się zorganizować festiwal w trakcie wakacji – kiedy ciemna sala kinowa konkuruje ze słoneczną aurą na zewnątrz?); a nawet ryzykiem stanowiącym zagrożenie dla hipoteki – Roman Gutek musiał dwukrotnie zastawić swój dom. Jednak to historia przede wszystkim o tym, że Nowe Horyzonty warte są każdej zagrywki va banque, bo jak podkreśla założyciel festiwalu: „potem widzisz tych ludzi. Widzisz pełne sale na tych nieoczywistych filmach. Widzisz, jak bilety na nie znikają w kilka sekund w systemie rezerwacji. I od razu dostajesz kopa energetycznego”.

Przeczytaj wywiad

Nowy horyzont: pokaz filmu o pierwszej edycji w Sanoku

19 lipca o godz. 18:45, przed pokazem To był zwykły przypadek, zapraszamy na premierę krótkometrażowego filmu Nowy horyzont w reżyserii Tomasza Szwana. To dokumentalna wyprawa do początków festiwalu: Roman Gutek wyrusza w podróż w czasie, do Sanoka, gdzie Nowe Horyzonty znalazły przystań dla pierwszej edycji. Odwiedza miejsca, które w życiu festiwalu miały swoje pięć minut, za to pozostawiły niezatarty ślad w pamięci osób z pokolenia lat 70. i 80.

Rewind & Reflect: rozmowa Romana Gutka i Jakuba Duszyńskiego

Filmy, które Roman Gutek i Jakub Duszyński wybierali na pierwsze edycje festiwalu, powstawały w innej rzeczywistości – społecznej, politycznej i artystycznej. Minęło blisko ćwierć wieku. Jak bardzo odcisnął się na nich czas? Czy wciąż są aktualne? Czy ich forma nadal intryguje? A może to, o czym mówili ich twórcy, zestarzało się i zwietrzało? W rozmowie powrócą do tamtych wyborów i razem z publicznością zastanowią się, co przetrwało, co się zmieniło i o czym wybrane filmy mogą nam dziś powiedzieć. Spotkanie moderuje Stanisław Liguziński. 25 lipca, po seansie filmu Los muertos o godz. 16:00.

Nowe Horyzonty, nowe media. Jak zmieniała się opowieść o festiwalu? Debata we współpracy z tygodnikiem „Polityka”

Przez ostatnie 25 lat ewoluował nie tylko sam festiwal, ale też sposób opowiadania o Nowych Horyzontach i szerzej: o samym kinie. Zdecydowanie zmieniły się również (i zmieniły nas) współczesne media. Pierwsze edycje, w Sanoku i w Cieszynie, trafiły na prapoczątki mediów cyfrowych (wówczas bardziej ciekawostki), a dziś trudno nadążyć za nieustannie zmieniającymi się trendami w sieci. Wspólnie z patronem medialnym festiwalu, tygodnikiem „Polityka”, zapraszamy do rozmowy o medialnych i narracyjnych zmianach wokół Nowych Horyzontów na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Zastanowimy się nad tym, czy i jak Nowe Horyzonty wpłynęły na te zmiany. Prowadzenie: Janusz Wróblewski, „Polityka”. Gościnie i gość: Klara Cykorz, Małgorzata Sadowska, Daria Sienkiewicz, Jan Pelczar. 20 lipca, po seansie filmu Decasia o 16:00.

Wystawa Wspomnienia, które zostały

A pamiętacie, jak w Sanoku i Cieszynie…? Jeśli tak, to dzięki tej wystawie na pewno odżyją cenne wspomnienia. Jeżeli nie – przyjrzyjcie się unikalnym zdjęciom oraz materiałom wideo z czasów, kiedy dopiero rodziła się legenda Nowych Horyzontów. W przestrzeni galeryjnej na pierwszym piętrze Kina Nowe Horyzonty i na multimedialnych ekspozytorach będzie można oglądać (w trakcie festiwalu) wspomnienia z Sanoka i Cieszyna uwiecznione na zdjęciach oraz archiwalne nagrania z Cieszyna. Z okazji 25-lecia Radia RAM proponujemy też wycieczkę audio przez wrocławską historię Nowych Horyzontów – zachęcamy do wysłuchania selekcji rozmów nagrywanych w trakcie kilkunastu lat naszej współpracy z radiem.


czytaj także
News Dla wszystkich: Nowe Horyzonty! Działania na rzecz dostępności na festiwalu Wczoraj
Top 10 Opowieść poza granicami języka. Top 10 Ewy Szabłowskiej 4/07/25
News Bilety i dostępy online już w sprzedaży. Co poleca Małgorzata Sadowska? 3/07/25
Top 10 Czego nie można przegapić na festiwalu? Top 10 Marcina Pieńkowskiego 2/07/25

Newsletter

OK