English

Dla wszystkich: Nowe Horyzonty! Działania na rzecz dostępności na festiwalu

Dzisiaj
fot. Natalia Ratajczyk
Festiwalowe top 10 Małgorzaty Sadowskiej

Szeroko dostępna kultura, która nie wyklucza nikogo spośród swoich odbiorców – to nasze marzenie. Widzimy to oczami wyobraźni: niezależnie od ograniczeń siedzimy przed ekranem i mamy szansę zobaczyć dobry film. 

Dostęp do kultury, w tym do kina najwyższej jakości, powinien być egalitarny oraz otwarty, dlatego MFF BNP Paribas Nowe Horyzonty co roku stara się poszerzyć zakres działań w zakresie dostępności. We współpracy z BLIK, Fundacją Katarynka i Fundacją Kino Dostępne – razem tworzymy kulturę dla wszystkich.

Dostępność to zarówno myślenie o warunkach uczestnictwa w festiwalu, jego przestrzeni i mobilności, jak i organizacja seansów dostosowanych do szczególnych potrzeb ich uczestników i uczestniczek.

Na festiwalu

Dzięki komunikacji z naszą publicznością i wielu dyskusjom wprowadziliśmy (na stałe obecny w programie na stronie festiwalu) system oznaczania tzw. „trigger warnings” – ostrzeżeń przed treściami mogącymi wywołać silne emocje. Oznaczenia są dostępne po kliknięciu, dzięki czemu można (ale nie trzeba) z nich korzystać.

Osoby z niepełnosprawnością i poruszające się na wózku mają możliwość skorzystania z usługi early boarding – wcześniejszej rezerwacji miejsca na sali kinowej.

Nową funkcjonalnością, która pozwoli na udział w dyskusjach i spotkaniach większej liczbie osób, jest możliwość zadania pytania podczas Q&A za pośrednictwem własnego urządzenia mobilnego (telefonu lub tabletu). Po zeskanowaniu kodu QR wyświetlanego podczas spotkań na ekranie, otworzy się strona do wpisania pytania, które wyświetli się prowadzącemu spotkanie. Rozwiązanie będzie dostępne testowo podczas wybranych Q&A. 

Podczas seansów festiwalowych wyświetlany będzie również, przygotowany we współpracy z BLIK, spot zwiększający świadomość i kierujący uwagę na potrzebę rozszerzania działań związanych z dostępnością w przestrzeni publicznej. Jednym z takich działań jest przygotowywanie opisów alternatywnych zdjęć i grafik, które wprowadziliśmy w tym roku na profilu Nowych Horyzontów na Facebooku.

Wiemy, że festiwalowanie jest tyleż satysfakcjonujące, co intensywne. Dlatego wspólnie z Pranamat przygotowaliśmy ogólnodostępną strefę wyciszenia na II piętrze Kina Nowe Horyzonty. To idealne miejsce dla osób przytłoczonych nadmiarem bodźców, które potrzebują odrobiny wytchnienia w ciszy i spokoju. Na miejscu dostępne będą maty Pranamat, pufy do medytacji i słuchawki wygłuszające.

Dla tych osób (w tym osób z problemami z poruszaniem się, neuroatypowych), które z różnych przyczyn nie mogą wziąć udziału stacjonarnie, we Wrocławiu, proponujemy uczestnictwo w festiwalu online – w jego ramach dostępne będzie około 40% programu filmowego.

Wydarzenia dostępne

Staramy się, by każdego roku wzrastała liczba wydarzeń dostępnych i dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami oraz korzystającym z audiodeskrypcji oraz napisów SDH. Dzięki współpracy z Fundacją Kino Dostępne audiodeskrypcję będzie można uruchomić na własnym telefonie, korzystając z aplikacji Kino Dostępne – podczas tegorocznej edycji kilkanaście filmów prezentowanych zarówno w salach kinowych, jak i w ramach kin plenerowych, będzie można obejrzeć z audiodeskrypcją i napisami SDH. Seanse dostępne są oznaczone w harmonogramie projekcji, a towarzyszyć im będzie także tłumaczenie zapowiedzi i spotkań na Polski Język Migowy. Obiekty festiwalowe, w których odbywają się seanse, są dostępne dla osób z problemami z poruszaniem się i pozbawione barier architektonicznych, jak również dostosowane do potrzeb osób niedowidzących lub g/Głuchych.

Zachęcamy, by zapoznać się ze szczegółowym planem seansów i wydarzeń, dostępnych na naszej stronie internetowej.

Sprawdź seanse dostępne

Aby skorzystać z pomocy asystenta w dotarciu na seans, zakupie biletów czy rezerwacji miejsca na seanse, zapraszamy do kontaktu mailowego: dostepnosc@nowehoryzonty.pl lub telefonicznego: +48 532 355 095.

Na zapleczu

Co roku szkolimy zespół wolontariacki z zakresu pomocy i wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami podczas Nowych Horyzontów, zaś w czasie wydarzenia jesteśmy w kontakcie z wykwalifikowanymi osobami z Fundacji Katarynka, które udzielają stałych konsultacji w zakresie dostępności.

Wskazówek i odpowiedzi szukamy także wśród samych zainteresowanych: festiwal odwiedzą w tym roku dwie osoby samorzecznicze oraz ekspert dostępności, które przygotują audyt i wskażą punkty wymagające dalszej pracy.

Na 25. MFF BNP Paribas Nowe Horyzonty zapraszamy od 17 do 27 lipca (zaś do 3 sierpnia możecie zaprosić festiwal do swoich domów, dzięki pokazom online – część z nich jest również dostępna z audiodeskrypcją i napisami SDH). Bilety na seanse i dostępy online są już w sprzedaży.

Sprawdź program


czytaj także
Program Roman Gutek i Jakub Duszyński opowiadają o sekcji Filmy, które zostały? Wczoraj
Branża Wykład otwarty: Who is afraid of Intimacy Coordination? 2 dni temu
Top 10 Opowieść poza granicami języka. Top 10 Ewy Szabłowskiej 4/07/25
News Bilety i dostępy online już w sprzedaży. Co poleca Małgorzata Sadowska? 3/07/25

Newsletter

OK