English

25 lipca: wtorek na festiwalu

25/07/23
Młodość, reż. Wang Bing
24 lipca: poniedziałek na festiwalu 26 lipca: środa na festiwalu

To jest nagłówek. Król współczesnej informacji. W dobie szumu medialnego i nieustającego strumienia danych, nagłówkowa, pobieżna komunikacja coraz mocniej rozszerza swoje królestwo. Ale to są Nowe Horyzonty, czyli czas na uważność i skupienie, dlatego dziś szczególnie polecamy Wam przyjrzeć się kinu Wang Binga – cierpliwego obserwatora. 

Uwagę warto skupić także na 12 spotkaniach z 24 twórczyniami i twórcami, wystawach, a później odpocząć w Podwórku festiwalowym lub rozluźnić się przy secie DJ Wiki.

Wang Bing najpełniej uchwycił moment przemiany, nadejścia gospodarki rynkowej, z jej nowym, agresywnym modelem pracy i kultem pieniądza. Okiem kamery obserwował schyłek wielkich państwowych przedsiębiorstw, rozpad skupionych wokół nich robotniczych wspólnot i w końcu tożsamości, której kształt formowała socjalistyczna gospodarka i przypisany jej system wartości (świadkami analogicznych przemian byliśmy w Polsce w latach 90.). Latami obserwował także wielkie migracje, wędrówki ludów z prowincji do miast i ich dramatyczne konsekwencje. Próbował uchwycić również kruchość, fragmentaryczność i niejasny status chińskiej pamięci. Wang Bing to cierpliwy obserwator, który w swoich pracach oddaje głos tym, którzy giną w medialnym szumie, a którzy w dużym stopniu są filarem świata. Dziś można zobaczyć dwa filmy w reżyserii chińskiego mistrza: Rów o 9:45 oraz Gorzki pieniądz o 15:45. Na parterze Kina Nowe Horyzonty cały czas dostępna jest także instalacja z monumentalnym dziełem reżysera: 15 godzin.

Sprawdź program sekcji

Silent Twins na wrocławskim Rynku

W ramach Kina na Rynku można zobaczyć najnowsze dzieło Agnieszki Smoczyńskiej, która przywita widzów zgromadzonych przed ekranem. Silent Twins, oparte na reportażu Marjorie Wallace, prezentuje prawdziwą historię June i Jennifer Gibbons, czarnych sióstr z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały tylko ze sobą. Dziewczyny odmawiające werbalnej komunikacji z rodziną, nauczycielami i rówieśnikami tworzą symbiotyczny, choć niepozbawiony rywalizacji duet. Zaczynamy o 22:00; wstęp wolny, w miarę dostępności miejsc.

Spotkania

  • 9:45, KNH9 – Wśród wyschniętych traw, reż. Nuri Bilge Ceylan (goście: Merve Dizdar – aktorka, Deniz Celiloğlu – aktor, Erdem Şenocak – aktor)
  • 10:00, KNH10 – Cicha ziemia, reż. Aga Woszczyńska (gościni: Aga Woszyczńska)
  • 12:30, KNH7 – Kwiaty ludzkiego ciała, reż. Helena Wittmann (gościni: Helena Wittmann)
  • 13:00, DCF Warszawa – Połówki, reż. Fabian Stumm (goście: Fabian Stumm, Knut Berger – aktor)
  • 13:15, KNH7 – Twarz meduzy, reż. Melisa Liebenthal (gościni: Melisa Liebenthal)
  • 13:15, KNH 9 – Niedźwiedzie nie istnieją, reż. Jafar Panahi (gość: Amin Jafari – autor zdjęć)
  • 16:00, KNH5 – Shortlista – zestaw 4 (goście: Damian Kosowski – reżyser, Anna Skoczeń – reżyserka, Michał Piotrowski – reżyser, Natalia Durszewicz – reżyserka)
  • 16:15, KNH3 – Życie trwa dwa dni, reż. Leonardo Mouramateus (gość: Leonardo Mouramateus)
  • 16:15, KNH9 – Powoli, reż. Marija Kavtaradze (gościni: Marija Kavtaradze)
  • 18:15, DCF Warszawa – VIKA!, reż. Agnieszka Zwiefka (gościnie: Agniszka Zwiefka, Wirginia Szmyt – bohaterka, Katarzyna Ślesicka – producentka)
  • 19:15, KNH3 – Bojaźliwa uczestniczka ruchu, reż. Martha Mechow (goście: Martha Mechow, Hans Broich – producent, Toni Mosebach – autor muzyki, Ann Göbel – aktorka, Felix Leitner – montażysta, Charlotte Brandhorst – kostiumografka)
  • 19:15, KNH6 – Jej dom w mocy snu, reż. Scott Barley (gość: Scott Barley)

Gala XXVI Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka i pokaz filmu

Na ekranie utalentowane gwiazdy kina: Clark Gable i Claudette Colbert, zaś przed ekranem utalentowane krytyczki i krytycy filmowi. Dziś o 19:00 zapraszamy na wręczenie „Mętraków”, czyli nagród przyznawanych młodym i zdolnym ludziom pióra (oraz innych form krytycznego wyrazu). Gala połączona będzie z pokazem klasycznego filmu Franka Capry – Ich noce, który wybrała tegoroczna zwyciężczyni konkursu, Joanna Najbor.

Sztuka i Podwórko festiwalowe na horyzoncie

Spragnieni pozafilmowej sztuki znajdą ukojenie w galeriach SiC! BWA oraz Studio BWA, gdzie można podziwiać (odpowiednio) wystawy Ze środka oraz Avec Plasir (o 18:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie). Zachęcamy, aby odwiedzić także Stary Ratusz, gdzie czeka na Was wystawa Kasi Kmity – Contrafactur. W IP Studio można doświadczać nowej odsłony Ambient Room.

Późnym wieczorem warto zajrzeć do Podwórka festiwalowego, gdzie ekipy klubów Recepcja i Surowiec niezmiennie czekają na Was z różnymi przyjemnościami. O 17:00 w Recepcji rozpoczną się warsztaty kolażu filmowego, które poprowadzi Justyna Łaciok, absolwentka grafiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nie musicie się martwić, jeżeli nie wspominacie zajęć z plastyki zbyt dobrze – wystarczą jedynie wycinki, klej, nożyce i nieograniczona wyobraźnia. O 20:00 w Surowcu zaczną się zajęcia z tworzenia queerowej szafy, czyli jak stworzyć błyszczące symbole wyoutowania. O 22:00 wędrujemy do Recepcji, gdzie o muzyczne wrażenia zadba PAPA WINYL.

Koncert: DJ Wika

Wirginia Szmyt to najstarsza DJ-ka w Polsce, a może i na świecie. Rocznik 1938. Z wykształcenia pedagożka, pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi i trudną młodzieżą, przez wiele lat była dyrektorką zakładu poprawczego. Po przejściu na emeryturę włączyła się w działalność na rzecz seniorów. Gra zarówno na potańcówkach międzypokoleniowych, jak i w najmodniejszych młodzieżowych klubach – zawsze do rana i na obcasach. Przełamuje stereotypy swoim ubiorem, zachowaniem, stylem bycia. Powtarza, że wiek to tylko liczba, a starości nie zamierza spędzić, stojąc jak pelargonia w oknie. Jest wrażliwa na potrzeby tych, których głos jest mniej słyszalny. Dlatego nigdy nie odmawia, gdy pojawia się okazja do wsparcia osób starszych, niepełnosprawnych czy LGBTQ+. Dziś o 23:00 DJ Wika zagra na Wyspie Tamka. Wstęp wolny dla osób posiadających akredytację/karnet lub bilet festiwalowy; liczba miejsc ograniczona.

Kawa, moja wspaniała kawa

I nie tylko. W bistro Kina Nowe Horyzonty czeka na Was bogata oferta różnorodnych przekąsek na słono i na słodko, w tym od Dobrej Kalorii, a do tego cold brew NITRO, Fritz Kola i inne formy orzeźwienia. Kinowe bistro to idealne miejsce na zaspokojenie głodu pozafilmowego między seansami.

 

Kino na Rynku organizujemy dzięki wsparciu mecenasa mBank Nowe Horyzonty, Gminy Wrocław.

Polskie filmy pokazywane w ramach festiwalu prezentowane są dzięki partnerstwu z Dr Irena Eris.


09:15
Kino NH 9
spotkanie po filmie
Wśród wyschniętych traw
reż. Nuri Bilge Ceylan
Goście: Merve Dizdar (aktorka), Deniz Celiloğlu (aktor), Erdem Şenocak (aktor)
10:00
DCF Lalka
spotkanie po filmie
Cicha ziemia
reż. Aga Woszczyńska
Goście: Agą Woszyczńska
12:30
Kino NH 7
spotkanie po filmie
Kwiaty ludzkiego ciała
reż. Helena Wittmann
Goście: Helena Wittmann
13:00
DCF Warszawa
spotkanie po filmie
Połówki
reż. Fabian Stumm
Goście: Fabian Stumm, Knut Berger (aktor)
13:15
Kino NH 9
spotkanie po filmie
Niedźwiedzie nie istnieją
reż. Jafar Panahi
Goście: Amin Jafari (autor zdjęć)
13:15
Kino NH 3
spotkanie po filmie
Twarz meduzy
reż. Melisa Liebenthal
Goście: Melisa Liebenthal
16:00
Kino NH 5
spotkanie po filmie
Shortlista zestaw 4
Goście: autorki i autorzy czwartego setu shortlisty
16:15
Kino NH 3
spotkanie po filmie
Życie trwa dwa dni
reż. Leonardo Mouramateus
Goście: Leonardo Mouramateus
16:15
Kino NH 9
spotkanie po filmie
Powoli
reż. Marija Kavtaradze
Goście: Marija Kavtaradze
17:00
Ruska 46
impreza
Podwórko festiwalowe
stwórz swoją wizję kolażowej rzeczywistości i błyszczące symbole wyoutowania, baw się przy muzyce od PAPA VINYL
18:00
Studio BWA Wrocław
wystawa
Wystawa Avec Plaisir
oprowadzanie kuratorskie
18:15
DCF Warszawa
spotkanie po filmie
VIKA!
reż. Agnieszka Zwiefka
Goście: Agnieszka Zwiefka, Wirginia Szmyt (bohaterka)
19:00
Kino NH 8
gala
Ich noce
reż. Frank Capra
Gala XXVI Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka i pokaz filmu
19:15
Kino NH 6
spotkanie po filmie
Jej dom w mocy snu
reż. Scott Barley
Goście: Scott Barley
19:15
Kino NH 3
spotkanie po filmie
Bojaźliwa uczestniczka ruchu
reż. Martha Mechow
Goście: Martha Mechow, Hans Broich (producent), Toni Mosebach (autor muzyki), Ann Göbel (aktorka), Felix Leitner (montażysta), Charlotte Brandhorst (kostiumy)
22:00
Rynek
pokaz na rynku
Silent Twins
reż. Agnieszka Smoczyńska
zobacz historię sióstr, które odmówiły werbalnej komunikacji ze światem
23:00
Wyspa Tamka
koncert
DJ set: DJ Wika
baw się przy muzyce najstarszej DJ-ki w Polsce, która udowadnia, że wiek to tylko liczba
czytaj także
Wywiad Śmierć i cud urodzin. Rozmowa z Lilą Avilés 24/07/23
Wywiad W służbie bohatera. Rozmowa z Wang Bingiem 25/07/23
Wywiad „Dlaczego wariatka?” Rozmowa z Leną Górą 24/07/23
News Koncert DJ Wiki: dziś, godz. 23:00 25/07/23

Newsletter

OK