English

Anna Mlasowsky: Ze środka

Anna Mlasowsky: From Within
Wystawa Avec Plaisir IP Group / Ambient Room #7: Wokół zasady przyjemności

Szkło artystyczne Anny Mlasowsky eksploruje tożsamość geograficzną, kulturową i seksualną. Na wystawie Ze środka, prezentowanej w ramach Sceny Artystycznej Festiwalu mBank Nowe Horyzonty, obok szklanych obiektów zobaczymy prace wideo, będące rejestracjami performansów.

Mlasowsky jest imigrantką i kobietą należącą do środowiska queer, pochodzącą z kraju, który już nie istnieje (Niemcy Wschodnie) i żyjącą w społeczeństwie, które nie jest jej własnym (Stany Zjednoczone). Dorastała w okresie przejścia od represji komunistycznych do kapitalizmu, w środowisku ukształtowanym przez anarchię, punk i techno. Wyjechała, gdy tylko skończyła szkołę i od tamtej pory mieszka za granicą. Podróżując z miejsca na miejsce, nieustannie doświadcza życia jako obcokrajowczyni. Artystka tworzy obiekty, a następnie, sama lub zapraszając inne performerki czy performerów, wchodzi z nimi w interakcje. Performansy z udziałem szklanych obiektów rejestruje na wideo.

Ze środka to intymna, a zarazem uniwersalna prezentacja przekroju prac performatywnych powstałych w latach 2017–2023. Ich głównym bohaterem jest szkło. Materiał ten, charakteryzujący się dużą plastycznością i zmiennością, ucieleśnia w sztuce Mlasowsky poczucie tymczasowości i bycia pomiędzy, a także doświadczenie obcości i queerowości. Niejednoznaczna tożsamość szkła odpowiada doświadczaniu (nie)przynależności, inności i nieposłuszeństwa. Artystka kontrastuje oczekiwania społeczne wobec kobiecego ciała z rzeczywistymi kobiecymi tożsamościami.

Wystawa koresponduje z prezentowanym w ramach festiwalowej sekcji Trzecie Oko filmem Orlando – moja polityczna biografia Paula B. Preciado. Hiszpański pisarz, teoretyk i kurator, odnosząc się do wyprzedzającej swoje czasy książki Virginii Woolf Orlando, opowiada w nim o swoim doświadczeniu tranzycji i życia jako osoba transpłciowa. Zarówno Mlasowsky, jak i Preciado tworzą sztukę, wskazującą na nowe możliwości oporu i emancypacji. Obie artystyczne postawy odrzucają ograniczające hierarchie i struktury wartości, jako służące jedynie do kategoryzowania zachowań i ciał. Wystawa i film oddają tym samym głos osobom wykluczanym i marginalizowanym. 

kuratorka: Mika Drozdowska

Galeria SIC! BWA Wrocław

pl. Kościuszki 9/10

21.07-3.09.2023

godziny otwarcia galerii 23-31.07: godz. 12:00-20:00

godziny otwarcia galerii poza festiwalem:
śr.-pt. godz. 14:00-18:00
sob.-nd. godz. 12:00-18:00

Otwarcie

21.07.2023, godz. 18:00

Na wernisażu odbędzie się performans, który będzie rejestrowany przez kamery. Nagrania staną się później częścią wystawy.

Oprowadzanie

26.07.2023, godz.17:00

Anna Mlasowsky: Ze środka

Twoja ocena 0/5