English
zaloguj / zarejestruj

Oslo/Reykjavik – norweskie i islandzkie kino na 18. MFF Nowe Horyzonty

20/07/18
Arktyka, reż. Joe Penna
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kinie z Islandii i Norwegii Terry Gilliam, Adina Pintilie i aktorzy "Touch Me Not" wśród gości 18. NH

Najnowsze produkcje z ojczyzny Björk i Sigur Rós oraz filmy młodego pokolenia norweskich twórców, przebojem podbijające światowe festiwale.

W programie tegorocznej odsłony Nowych Horyzontów znalazła się sekcja Oslo/Reykjavik, w której zostaną zaprezentowane dokonania współczesnego kina Norwegii i Islandii. Sekcja powstała we współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, koordynującym w Polsce wykorzystanie Funduszy norweskich i EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. W zestawie m.in. Arktyka Joego Penny, z brawurową rolą Madsa Mikkelsena, czy doceniony na Sundance I oddychaj normalnie Ísold Uggadóttir.

Program sekcji

Arktyka (Arctic) Joego Penny to trzymający w napięciu dramat survivalowy z nagrodzonym w Cannes Madsem Mikkelsenem (Polowanie Thomasa Vinterberga) w roli głównej. Odważne, napędzane siłą detalu kino, gdzie niezwykły portret potęgi przyrody współgra z intymną opowieścią o woli przetrwania.

Dolina cieni (Skyggenes dal) Jonasa Matzowa Gulbrandsena w nowatorki sposób konfrontuje się z tradycją mrocznych norweskich baśni. Precyzyjnie zbudowany nastrój zagrożenia dopełnia muzyka Zbigniewa Preisnera.

DRIB Kristoffera Borglia lawiruje pomiędzy dokumentem a fabułą, stając się filmem na miarę epoki "alternatywnych faktów". To przewrotna, piekielnie zabawna satyra na branżę reklamową i wnikliwa analiza manipulacji, na którą narażeni są konsumenci.

W docenionym na Sundance I oddychaj normalnie (Andið eðlilega) Ísold Uggadóttir, przyjmując perspektywę niezauważanych przez społeczeństwo ludzi, bez złudzeń przygląda się mechanizmom islandzkiej biurokracji. Przejmującą opowieść o bezdusznych urzędach i ludzkiej solidarności wyróżniają doskonałe zdjęcia polskiej operatorki, Ity Zbroniec-Zajt.

Utøya. 22 lipca (Utøya 22. juli) w reżyserii Erika Poppe wbija w fotel od pierwszej do ostatniej chwili. W filmie śledzimy tragiczny przebieg "najgorszego dnia w norweskiej historii" wyłącznie z perspektywy ofiar, przez 72 minuty - dokładnie tyle, ile trwał sam atak Andersa Behringa Breivika na tytułowej wyspie.

Wyreżyserowane przez Iram Haq What Will People Say (Hva vil folk si) oddaje głos pokoleniu młodych Norwegów, dojrzewających w cieniu sztywnych norm kulturowych, które kultywują pochodzący z Pakistanu rodzice.

W cieniu drzewa (Undir trénu) Hafsteinna Gunnara Sigurðssona - obsypany narodami komediodramat, napędzany siłą groteski - podobną do tej z Dzikich historii Damiána Szifrona.

Thelma to najnowszy film Joachima Triera (Głośniej od bombOslo, 31 sierpnia) - jednego z najciekawszych norweskich reżyserów. Niepokojące, buzujące podskórnym napięciem kino, w którym obserwujemy proces dojrzewania tytułowej bohaterki.

W trakcie Nowych Horyzontów Wrocław odwiedzą także twórcy z Norwegii i Islandii. Wśród gości znajdą się Joe Penna - reżyser Arktyki, Jonas Matzow Gulbrandsen - autor Doliny cieni i Tómas Lemarquis - jeden z najpopularniejszych islandzkich aktorów (Nói AlbinóiBlade Runner 2049), który występuje w filmie Touch Me Not Adiny Pintilie. W Klubie festiwalowym Taste, That's Why usłyszymy Maję S. K. Ratkje - norweską kompozytorkę, artystkę operową i autorkę utworów elektroakustycznych. Po koncercie 3 sierpnia w Arsenale widzowie zobaczą też film poświęcony Ratkje.

***

Rozbrajanie narodowych stereotypów, boom turystyczny w krzywym zwierciadle, muzyczne inspiracje i romans z kryminałem - czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kinie Norwegii i Islandii (ale baliście się zapytać) zebrał Sebastian Jakub Konefał.

więcej

***

Fundusze norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy finansowej przyznanej już po raz trzeci Polsce i innym państwom UE przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Środki dla Polski na w wysokości 809,3 mln euro będą przeznaczone na projekty w obszarach takich jak np. badania naukowe, edukacja, kultura, ochrona zdrowia, środowisko, sprawy wewnętrzne, przedsiębiorczość i innowacje, rozwój lokalny. Więcej informacji: www.eog.gov.pl.


czytaj także
Top 10 Złota Dziesiątka Małgorzaty Sadowskiej 20/07/18
Program W tym roku w Klubie Festiwalowym rządzi hasło Taste, That's Why 19/07/18
Top 10 Złota Dziesiątka Urszuli Śniegowskiej 18/07/18
Top 10 Złota Dziesiątka Marcina Pieńkowskiego 17/07/18