en

Dolina cieni

Valley of Shadows / Skyggenes dal
reż. Jonas Matzow Gulbrandsen
Norwegia 2017 / 97’
napisy: polskie i angielskie

Czy odważysz się wejść do lasu? - słyszy mały chłopiec. Według jego starszego kolegi to właśnie tam mieszka tajemnicza istota mordująca nocami owce: okrutny wilkołak, który podczas pełni księżyca nie pogardzi także dziećmi. Gdy ukochany pies głównego bohatera znika, postanawia on przekroczyć granicę niewidzialną dla nikogo poza nim samym. Wykształconego w łódzkiej filmówce reżysera zupełnie nie interesuje dosłowność. W swoim pełnometrażowym debiucie Norweg nie stara się również, by widz co chwilę nerwowo podskakiwał w fotelu. Za pomocą dopracowanych w każdym szczególe zdjęć, za które odpowiada jego brat, i muzyki Zbigniewa Preisnera stopniowo buduje nastrój zagrożenia, a przefiltrowana przez przerażone oczy dziecka rzeczywistość nabiera zupełnie nowego wymiaru. W końcu, jak pisała kiedyś Ursula K. Le Guin, prawda to kwestia wyobraźni. Czasem trzeba tylko odważyć się wejść do lasu.

Opracowanie: Marta Bałaga

Jonas Matzow Gulbrandsen

Norweski reżyser i scenarzysta urodzony w 1982 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Jego Darek otrzymał nagrodę Amanda dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Z kolei późniejszy krótki metraż 
Everything Will Be OK 
był pokazywany na festiwalach w Rotterdamie i Göteborgu. Dolina cieni, zaprezentowana na festiwalu w Toronto, to jego debiut pełnometrażowy.

Filmografia:

2009 Darek (short)

2010 Odmęt / Scream (short)

2011 Everything Will Be Ok (short)

2017 Dolina cieni / Valley of Shadows

Twórcy

reżyseria Jonas Matzow Gulbrandsen
scenariusz Jonas Matzow Gulbrandsen, Clement Tuffreau
zdjęcia Marius Matzow Gulbrandsen
montaż Mariusz Kus
muzyka Zbigniew Preisner
obsada Adam Ekeli, Katherine Fagerland, John Olav Nilsen, Lennard Salamon, Jørgen Langhelle
producent Alan R. Milligan, Teréz Hollo, Stine Blichfeldt
produkcja Film Farm, Them Girls Film, Anna Kron Film
właściciel praw Pascale Ramonda
język norweski
barwa kolor