English
zaloguj / zarejestruj

Sekcja Ale kino+ po raz piąty na Nowych Horyzontach!

13/07/18
The Rider, reż. Chloé Zhao
Uczestnicy i goście 7. edycji Sunday in the Country pod Wrocławiem Spotkanie z producentką "Zimnej wojny" w ramach Creativity Talks na 18. NH

Już po raz piąty Ale kino+ we współpracy z festiwalem przygotowało sekcję złożoną z filmów nagradzanych na najważniejszych festiwalach świata.

Girl to odkrycie tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes. Historia 15-letniej Lary, która z wielką determinacją dąży do tego, by zostać zawodową baletnicą, choć urodziła się jako chłopiec. Wcielający się w tę trudną tytułową rolę tancerz, Victor Polster, demaskuje genderowe i biologiczne stereotypy. Film jest debiutem reżyserskim Lukasa Dhonta i został doceniony przez canneńskie Jury, które przyznało twórcy Złotą Kamerę, a odtwórcy głównej roli - nagrodę za najlepszą kreację aktorską w sekcji Un Certain Regard.

Granica (Border) to drugi film Aliego Abassiego, reżysera irańskiego pochodzenia tworzącego w Szwecji, oparty na opowiadaniu szwedzkiego pisarza Johna Ajvide Lindqvista przewrotny thriller s-f. Bohaterami filmu są trolle, które - jak się okazuje - pracują, żyją w niekoniecznie udanych związkach z ludźmi i same do końca nie wiedzą, kim powinny być. FIlm zdobył w Cannes główną nagrodę sekcji Un Certain Regard.

W filmie Żona (The Wife) widzowie będą mieli szansę podziwiać wybitną rolę Glenn Close. Dramat w reżyserii Björna Runge to historia niedocenionej pisarki, która postanawia opuścić swojego męża w przededniu otrzymania przez niego Nagrody Nobla. Film oddaje głos kobietom stojącym w cieniu mężczyzn odnoszących zawodowe sukcesy. Dnia 28 lipca, po seansie filmu odbędzie się przygotowana przez "Zwierciadło" debata "Ona, więcej niż żona", w której udział wezmą m.in. zdobywczyni The Man Booker International Prize 2018, Olga Tokarczuk, oraz psycholożka społeczna Katarzyna Popiołek.

Mój brat ma na imię Robert i jest idiotą (My Brother's Name is Robert and He Is an Idiot) zaskakuje już samym tytułem. Film jest rodzinnym dramatem na dwa głosy dojrzewającego bliźniaczego rodzeństwa. Bliźniaki wiąże zakład, na którego rozstrzygnięcie dali sobie 48 godzin. Sielski obrazek nabiera cech horroru. Film prezentowany był w tym roku w Konkursie Głównym Berlinale, jego reżyserem jest Philip Gröning, autor wielokrotnie nagradzanego dokumentu Wielka cisza oraz fabuły Żona policjanta.

Polegaj na mnie (Lean on Pete) to z kolei najnowszy film Andrew Haigha, reżysera Zupełnie innego weekendu oraz 45 lat. 15-letni Charley Thompson (nagrodzony za swoją kreację na ubiegłorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Charlie Plummer) otrzymuje propozycję wakacyjnej pracy w stajni. Poszukujący akceptacji nastolatek zaprzyjaźnia się z koniem wyścigowym o imieniu Pete. Razem ruszają w podróż przez amerykańskie bezdroża.

Wśród produkcji pokazywanych w sekcji Ale kino+ nie zabraknie również hitu tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie - słowackiego filmu Tłumacz (Tlmočník). Ulubieniec publiczności Martin Šulík powrócił z historią przedstawiciela tytułowej profesji (Jiří Menzel), pragnącego poznać tajemnice przeszłości swojej rodziny. Jest to jedyna w swoim rodzaju mieszanka kina drogi i opowieści o niełatwej męskiej przyjaźni, pełnej typowego dla Šulíka ciepła. Obok Menzla wystąpił znany z Toniego Erdmanna Peter Simonischek.

The Rider to western nakręcony z kobiecej perspektywy. Reżyserka Chloé Zhao, zafascynowana prawdziwą historią młodego kowboja z Południowej Dakoty, Brady'ego Jandreau, miesza prawdę z fikcją. W wielu momentach jest to jedynie pretekst, by przyjrzeć się bohaterom, prostym ludziom, którzy ze stoickim spokojem przyjmują życiowe rozczarowania, ponieważ przyszłość nie ma im zbyt wiele do zaoferowania. Film zdobył cztery nominacje do Independent Spirit Award, w tym dla najlepszego niezależnego amerykańskiego filmu roku.

Od wtorku 17 lipca rusza sprzedaż biletów na poszczególne seanse. Bilety można kupić przez stronę festiwalu www.nowehoryzonty.pl oraz w kasach Kina Nowe Horyzonty.


czytaj także
Program Program 18. edycji festiwalu ogłoszony! "Kafarnaum" Labaki na otwarcie 10/07/18
Top 10 Złota Dziesiątka Marcina Pieńkowskiego 17/07/18
Top 10 Złota Dziesiątka Urszuli Śniegowskiej 18/07/18
Program W tym roku w Klubie Festiwalowym rządzi hasło Taste, That's Why 19/07/18