English
zaloguj / zarejestruj
Indeks Kalendarz projekcji

Polegaj na mnie

Andrew Haigh
Lean on Pete
Wielka Brytania 2017 / 121’
napisy: polskie
Mój brat ma na imię Robert i jest idiotą The Rider

Koszulka i wytarte dżinsy to znak rozpoznawczy 15-letniego Charleya (genialny Charlie Plummer). Chłopak przeprowadził się wraz z samotnym ojcem do Portland w stanie Oregon. Tam spotyka Dela Montgomery'ego, który proponuje mu wakacyjną pracę w stajni. Poszukujący akceptacji nastolatek zaprzyjaźnia się na miejscu z koniem wyścigowym o imieniu Pete. Razem ruszają w podróż przez amerykańskie bezdroża. Polegaj na mnie to coming-of-age story oparta na powieści Willy'ego Vlautina. Andrew Haigh umiejętnie omija klisze charakterystyczne dla filmów opowiadających o relacji dzieci i zwierząt. Konstruuje poruszającą, przywodzącą na myśl 400 batów François Truffauta historię o nietypowej przyjaźni i napędzającej nas wszystkich miłości. Po głośnym dramacie 45 lat Brytyjczyk z wrażliwością spogląda w kierunku poszukujących swojego miejsca w świecie młodych ludzi.

Marcin Radomski

nagrody

MFF w Wenecji 2017 - najlepszy młody aktor (Charlie Plummer); Heartland Film 2018 - Truly Moving Picture Award; International Cinephile Society Awards 2018 - ICS Award

Seanse

Start sprzedaży biletów: 17 lipca, godz. 12:00.
pt 27 lip, 10:15knh 9
śr 01 sie, 10:15knh 9
nd 05 sie, 16:15knh 9
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

361 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Andrew Haigh

Angielski reżyser i scenarzysta. W 2003 roku zadebiutował krótkometrażowym Oil, a jego kolejny film, 18-minutowe Five Miles Out, miał światową premierę na MFF w Berlinie. W 2009 roku zrealizował swój pierwszy pełny metraż Mężczyzna do wynajęcia. Hitem stało się jego drugie dzieło - dramat Zupełnie inny weekend, który miał premierę w 2011 roku na festiwalu SXSW. Z kolei za role w jego kolejnym filmie 45 lat Charlotte Rampling i Tom Courtenay dostali nagrody na MFF w Berlinie. Jeden z najciekawszych współczesnych angielskich reżyserów filmowych.

Filmografia

2009 Mężczyzna do wynajęcia / Greek Pete 

2011 Zupełnie inny weekend / Weekend

2015 45 lat / 45 Years 

2016 Simon Is Waiting

2017 Polegaj na mnie / Lean on Pete

Twórcy

reżyseria Andrew Haigh
scenariusz Andrew Haigh, Willy Vlautin
zdjęcia Magnus Nordenhof Jønck
montaż Jonathan Alberts
muzyka James Edward Barker
obsada Steve Buscemi, Chloë Sevigny, Charlie Plummer, Amy Seimetz
producent Tristan Goligher
produkcja Film4 Productions, British Film Council
właściciel praw Monolith
język angielski
barwa kolor