English

„Alcarràs”, „Blisko”, „Godland” i „Saint Omer” z nominacjami do EFA!

8/11/22
Blisko, reż. Lukas Dhont
Zobacz zwiastun i plakaty „Pięciu diabłów”. Film w kinach od 2 grudnia Zobacz filmy NH w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego

Piękny dzień dla nowohoryzontowego kina: aż cztery tytuły z dystrybucji naszego Stowarzyszenia zostały nominowane do Europejskich Nagród Filmowych! Alcarràs Carli Simón oraz Blisko Lukasa Dhonta mogą zostać Europejskimi Filmami Roku, zaś Lukas Dhont i Alice Diop (autorka Saint Omer) otrzymali nominacje za reżyserię. 

Co więcej, duety Carla Simón-Arnau Vilaró oraz Lukas Dhont-Angelo Tijssens mają szansę na statuetkę za najlepszy scenariusz, a Eden Dambrine (Blisko) i Elliott Crosset Hove (Godland) zostali nominowani w kategorii Europejski Aktor Roku. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Alcarràs to opowieść wypełniona nostalgiczną aurą końca lata i szerzej – małego końca świata, który znika w obliczu galopującej cywilizacji. W nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem dziele Carli Simón śledzimy blaski i cienie codziennego życia wielopokoleniowej rodziny z tytułowej wioski, która staje w obliczu utraty swojego gospodarstwa. Alcarràs wciąż dostępne jest w wybranych kinach, w tym w warszawskim Muranowie.

Czytaj więcej o Alcarràs

Blisko to najpiękniejszy film tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix dzieło Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków, która skradła serca widzek i widzów tegorocznej edycji MFF Nowe Horyzonty. Blisko trafi do szerokiej dystrybucji w Polsce 23 lutego 2023 roku.

Czytaj więcej o Blisko

Godland, prezentowany w canneńskiej sekcji Un Certain Regard najnowszy film Hlynura Pálmasona (Zimowi braciaBiały, biały dzień), to wirtuozerski popis reżyserskiej metody. Spektakularne, dramatyczne, a przy tym zmienne i kapryśne pejzaże Islandii na bieżąco referują nam stan ducha bohaterów: wizualizują surowość zasad, portretują zlodowacenia duszy, zapowiadają spiętrzenie konfliktów. Godland zadebiutuje na ekranach polskich kin 13 stycznia 2023 roku.

Czytaj więcej o Godland

Saint Omer, uhonorowane Wielką Nagrodą Jury na tegorocznym MFF w Wenecji, to współczesne odczytanie mitu o Medei. W filmie Alice Diop, oczami powieściopisarki Ramy, śledzimy proces Laurence Coly – młodej kobiety oskarżonej o zabicie swojej 15-miesięcznej córki. Matka porzuciła dziecko na plaży w północnej Francji, gdzie zostało porwane przez falę przypływu. Choć na początku wina Laurence wydaje się być bezdyskusyjna, to w miarę trwania procesu słowa oskarżonego oraz zeznania świadków wstrząsną przekonaniami Ramy i podważą nasz własny osąd. Saint Omer będzie można zobaczyć w Polsce podczas 23. MFF Nowe Horyzonty latem 2023 roku.


Gala rozdania nagród EFA odbędzie się 10 grudnia.


czytaj także
Ogłoszenie Napisz lub nagraj recenzję i weź udział w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka 22/11/22
Dystrybucja Zobacz „Pięć diabłów” i daj się ponieść rytmom z lat 80. i 90. 23/11/22
Wydarzenie Kino Północy: cykl pokazów we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie 24/11/22
Dystrybucja We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach! 2/12/22

Newsletter

OK