English
Dystrybucja 2022

Alcarràs

Carla Simón
Hiszpania, Włochy 2022 / 120’
fabularny
Premiera: 14 października 2022
Ága Angelo

Opowieść wypełniona nostalgiczną aurą końca lata i szerzej – małego końca świata, który znika w obliczu galopującej cywilizacji. W nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem Alcarràs śledzimy blaski i cienie codziennego życia wielopokoleniowej rodziny z tytułowej wioski, która staje w obliczu utraty swojego gospodarstwa.

Alcarràs pełne jest intensywnych smaków i zapachów, które przywodzą na myśl choćby Tamte dni, tamte noce Luki Guadagnina i ma w sobie znaną z Lata 1993 (pamiętnego debiutu Carli Simón) autobiograficzną szczerość, ciepło i dyskretne poczucie humoru. W obu filmach umieszczenie w centrum dziecięcych bohaterów pozwoliło także na nadanie waloru niezwykłości pozornie błahym i codziennym wydarzeniom. Kameralne  Alcarràs wykracza jednak poza ramy intymnego portretu rodziny i kieruje nasz wzrok również na palące problemy współczesności. Spokój prowincjonalnego świata zostaje tu bezpowrotnie zaburzony przez agresywne wtargnięcie postępu technologicznego. W obliczu tych wydarzeń bohaterowie muszą  dokonać wyboru, który zaważy na ich dalszym losie. Co zwycięży: pragmatyzm, czy idealizm?


nagrody

MFF w Berlinie 2022 – Złoty Niedźwiedź

Premiera: 14 października 2022

Carla Simón

Urodzona w 1986 roku w Barcelonie. Gdy miała sześć lat, oboje jej rodzice zmarli na AIDS, a opiekę nad dziewczynką przejęli krewni mieszkający w północnej Katalonii. Wiele lat później Simon wróciła do tamtych doświadczeń w swoim pełnometrażowym debiucie Lato 1993 (2017), który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i został wybrany jako hiszpański kandydat do Oscara. Drugi pełnometrażowy film Simon Alcarràs otrzymał Złotego Niedźwiedzia w Berlinie i przeszedł do historii jako pierwszy nagrodzony tą nagrodą film, w którym bohaterowie porozumiewają się w języku katalońskim.

Filmografia

2009 Women (doc) (short)

2010 Lovers (short)

2012 Born Positive (doc) (short)

2015 Las pequeñas cosas (short)

2016 Llacunes (short)

2017 Lato 1993 / Estiu 1993 / Summer 1993

2022 Alcarràs

Twórcy

reżyseria Carla Simón
scenariusz Carla Simón, Arnau Vilaró
zdjęcia Daniela Cajías
montaż Ana Pfaff
muzyka Andrea Koch
obsada Jordi Pujol Dolcet, Anna Otin, Xènia Roset, Albert Bosch, Ainet Jounou
producent Tono Folguera, Sergi Moreno, Stefan Schmitz, María Zamora
produkcja Avalon, Kino Produzioni, Diputació de Lleida, Elástica Films, Movistar+, Vilaüt Films
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język kataloński, hiszpański