English

Napisz lub nagraj recenzję i weź udział w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka

22/11/22
fot. Wojciech Chrubasik
Zobacz filmy NH w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego Zobacz „Pięć diabłów” i daj się ponieść rytmom z lat 80. i 90.

W trakcie Nowych Horyzontów prezentujemy kino, które prowokuje do dyskusji, powoduje emocjonalne trzęsienie ziemi, rozbraja stereotypy i bierze pod lupę współczesny świat. Dobre kino nie istnieje bez szczerej rozmowy i krytycznego namysłu, dlatego już drugi rok z rzędu, jako Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, mamy przyjemność współorganizować Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. 

Wspólnie z inicjatorami konkursu, Anną Osmólską-Mętrak i Januszem Zaorskim, zapraszamy młode krytyczki i młodych krytyków do nadsyłania prac do XXVI edycji wydarzenia. Na zgłoszenia czekamy do 5 marca 2023 roku.

Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka zainicjowany został w 1994 r. przez reżysera Piotra Łazarkiewicza, dziennikarkę Magdę Sendecką oraz grono przyjaciół patrona konkursu. Krzysztof Mętrak (1945-1993), był jednym z najbardziej cenionych polskich krytyków filmowych i literackich, łączącym erudycję z niepodrabialnym autorskim stylem. Dlatego jednym z najważniejszych założeń Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka jest – poza odkrywaniem i wspieraniem utalentowanych autorów – traktowanie krytyki filmowej jako pełnoprawnego gatunku literackiego. To od początku jedno z najważniejszych kryteriów oceny nadsyłanych na konkurs prac. 

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty od lat wspiera prowadzenie konkursu – to właśnie w trakcie festiwalu NH organizowane są ceremonie wręczenia nagród, a laureatki i laureaci mają możliwość zaprezentowania festiwalowej publiczności wybranego przez siebie filmu.

Warunki uczestnictwa w konkursie:

  • wiek do 33 lat (urodzeni w całym roku kalendarzowym 1989; podniesienie granicy wieku o rok w stosunku do poprzednich edycji związane jest z roczną przerwą spowodowaną pandemią);
  • nadesłanie co najmniej trzech prac krytycznych o tematyce filmowej. Całkowita objętość wszystkich nadesłanych prac nie może przekroczyć 32 000 znaków ze spacjami. Jedna z prac konkursowych może mieć formę audio lub wideo. W przypadku wyboru formy niepisemnej (podcast, esej wideo, recenzja audio i/lub wideo), materiał powinien zostać dostarczony jako niepubliczny link np. w serwisie YouTube lub vimeo. Materiały audio/wideo nie mogą przekraczać długości 15 minut. Przy wyborze tej opcji objętość części pisemnej nie powinna przekroczyć 22 000 znaków ze spacjami. Teksty prosimy przysyłać w jednym pliku w formacie word;
  • do zestawu prac należy dołączyć krótki życiorys.

Termin nadsyłania prac mija 5 marca 2023 r. punktualnie o godz. 24:00 (prace nadesłane po tym terminie nie będą brane pod uwagę).

Jury przywiązuje dużą wagę do różnorodności nadsyłanych tekstów (recenzja, esej, szkic, itp.).

Na laureatki i laureatów czekają nagrody:

  • I nagroda – rzeźba autorstwa Adama Myjaka oraz 12 000 zł (brutto)
  • II nagroda – 6 000 zł (brutto)
  • III nagroda – 3 000 zł (brutto)

Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród.

Wszystkie nagrody finansowe funduje Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, zaś fundatorami rzeźby Adama Myjaka są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski.

W skład jury wchodzą: Błażej Hrapkowicz, Agnieszka Jakimiak, Igor Kierkosz, Barbara Kosecka, Adam Kruk, Michał Oleszczyk, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Marcin Pieńkowski (SNH), Janusz Zaorski.  Prace w formie elektronicznej prosimy przysyłać na adres konkursmetraka@gmail.com

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2023 r., zaś uroczyste wręczenie nagród (wraz z projekcją wybranego przez laureata lub laureatkę filmu) odbędzie w lipcu podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Czytaj więcej o Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Sprawdź regulamin konkursu


czytaj także
Wydarzenie Kino Północy: cykl pokazów we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie 24/11/22
Dystrybucja We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach! 2/12/22
News „Alcarràs”, „Blisko”, „Godland” i „Saint Omer” z nominacjami do EFA! 8/11/22
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22

Newsletter

OK