English

20. Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival: zaczynamy!

5/11/20
Zabij to i wyjedź z tego miasta, reż. Mariusz Wilczyński
Czwartkowe i piątkowe festiwalowe pokazy w kinach bez zmian Festiwalowy piątek. Pokazy filmów, klub dyskusyjny i konkurs

Dziś o 8:30 rozpoczyna się największy w Polsce i jeden z największych na świecie festiwal filmów fabularnych online.

W ramach wyjątkowej, połączonej edycji Nowych Horyzontów i American Film Festival do 15 listopada można zobaczyć ponad 170 różnych filmów z całego świata; zarówno przeboje z wielkich festiwali – jak Berlinale, Sundance, MFF w Wenecji i Toronto, jak i awangardowe tytuły, wyznaczające nowe ramy dla kinowego języka. Wszystkie filmy dostępne online można oglądać poprzez platformę zintegrowaną ze stroną nowehoryzonty.pl.

Co zobaczymy w kinach?

Jeszcze dziś i w piątek zapraszamy także na pokazy stacjonarne we Wrocławiu – w Kinie Nowe Horyzonty i Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz seanse w warszawskim Kinie Muranów. W programie: Zabij to i wyjedź z tego miasta Mariusza Wilczyńskiego, Świat, który nadejdzie Mony Fastvold, Ludzki głos Pedra Almodóvara, Nigdy, rzadko, czasami, zawsze Elizy Hittman oraz Gunda Victora Kossakovsky’ego.

Co zobaczymy oprócz filmów?

Na festiwalowej platformie online będzie można obejrzeć także zapisy rozmów z twórcami i twórczyniami, których filmy trafiły do tegorocznego programu (zapisy rozmów zostaną udostępnione za darmo – wystarczy zalogować się lub utworzyć profil na stronie www Nowych Horyzontów). Od 6 do 14 listopada zachęcamy do udziału w około-festiwalowych dyskusjach prowadzonych przez zespół portalu Filmawka. W najbliższy piątek gośćmi klubu będą twórcy filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta – Mariusz Wilczyński, Jarek Barzan i Franek Kowalski oraz dziennikarka i krytyczka filmowa, Adriana Prodeus. Zaczynamy o godz. 21:00 na facebookowym profilu Filmawki.

Jutro (na żywo we Wrocławiu) będzie można oglądać dwie wystawy: Biuro Wysp Znalezionych – między 18:00 a 24:00 we wrocławskiej galerii Studio BWA oraz Lumen – interaktywne środowisko immersyjne (w ramach czwartej odsłony Ambient Roomu) – między 12:00 a 20:00 w IP Studio. Wstęp wolny!

Jakie filmy poleca Roman Gutek?

Znamy już „złote dziesiątki”, czyli festiwalowe must see Marcina Pieńkowskiego, dyrektora artystycznego NH, Urszuli Śniegowskiej, dyrektorki artystycznej AFF, oraz Małgorzaty Sadowskiej i Ewy Szabłowskiej – programerek NH. Dziś prezentujemy filmowe top 10 Romana Gutka – dyrektora festiwali.

Zabij to i wyjedź z tego miasta, reż. Mariusz Wilczyński

Berlin Alexanderplatz, reż. Burhan Qurbani

DAU. Natasza, reż. Ilya Khrzhanovskiy, Jekaterina Oertel

Dni, reż. Tsai Ming-liang

Słudzy, reż. Ivan Ostrochovský

Gunda, reż. Victor Kossakovsky

David Byrne: American Utopia, reż. Spike Lee

Pierwsza krowa, reż. Kelly Reichardt

Truflarze, reż: Michael Dweck, Gregory Kershaw; Włochy, Grecja, USA 2020

Tato, reż. Srdan Golubović

Sprawdź pełny program festiwalu


czytaj także
Program "Nigdy, rzadko, czasami, zawsze" – pokazy w kinach i wywiad z Elizą Hittman 6/11/20
Program Festiwalowa sobota. Filmy, które najlepiej oglądać nie wstając z łóżka 7/11/20
Polecamy Moda kocha kino. Wrocław Fashion Outlet ubiera Nowe Horyzonty 2/11/20
Program Festiwalowa niedziela. Filmy z kinowych obrzeży w sekcji Lost Lost Lost 8/11/20

Newsletter

OK