English

Słudzy

Ivan Ostrochovský
Servants / Služobníci
Słowacja, Rumunia, Czechy, Irlandia 2020 / 81’
Rocks Szesnaście mgnień wiosny

Wschodnioeuropejski film noir, który rzuca światło na mroczne epizody czechosłowackiej historii, by wydobyć z cienia współczesne problemy. Tytułowi Słudzy to zarówno partyjni aparatczycy, jak i wychowankowie praskiego seminarium oraz ich opiekunowie. Ci, którzy służą państwu, pozostają w konflikcie z tymi, którzy służą Bogu. Jednak służący prawdzie czarno-biały film Ostrochovský’ego nie jest bynajmniej naiwną opowieścią o pojedynku sił światła i ciemności. Rozgrywająca się w latach 80. opowieść eksploruje szarą strefę politycznych gier, cynizmu i kompromisów, obnażając mechanizmy rządzące totalitarnymi strukturami. Krytyka państwa idzie pod rękę z krytyką Kościoła jako autorytarnej instytucji, która w imię trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych. Reżyser skupia się na losach świeżo upieczonych seminarzystów Michala i Juraja, chłopców z prowincji, którzy wstępują do klasztoru z optymizmem i gorliwością. Nie wiedzą, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, ani że ich przyjaźń poddana zostanie próbie. Ten mocny, chwytający za gardło film to oskarżenie gerontokracji i patriarchatu. 

Małgorzata Sadowska

nagrody

MFF w Gandawie 2020 - najlepsza muzyka i dźwięk; MFF w Odessie 2020 - Specjalne Wyróżnienie Jury; Febiofest Prague 2020 - Grand Prix

Ivan Ostrochovský

Urodzony w 1972 roku, pochodzący ze Žiliny słowacki reżyser i producent, absolwent VŠMU. Zaczynał jako dokumentalista, współtwórca Aksamitnych terrorystów, portretu kilkorga śmiałków samotnie walczących z władzą w czasach czechosłowackiej normalizacji. Film zdobył nagrodę FEDORA na festiwalu w Karlowych Warach w 2013 roku. Pierwszą fabułą Ostrochovský’ego była  Koza, która swoją premierę miała na Berlinale i zdobyła nagrody m.in. na festiwalach w Wilnie, Mar del Plata, Wiesbaden i Puli. Twórca Sług jest współwłaścicielem firmy producenckiej Punkchart Films, która ma na koncie kilkanaście fabuł i dokumentów.

Wybrana filmografia

2009 Ilja (doc short) 

2012 Celluloid Country, serial dokumentalny

2013 Aksamitni terroryści / Zamatoví teroristi / Velvet Terrorists (doc)

2015 Koza / Goat

2020 Słudzy / Služobníci / Servants

Twórcy

reżyseria Ivan Ostrochovský
scenariusz Rebecca Lenkiewicz, Marek Leščák, Ivan Ostrochovský
zdjęcia Juraj Chlpík
montaż Jan Daňhel, Martin Malo, Maroš Šlapeta
muzyka Miroslav Tóth, Cristian Lolea
obsada Samuel Skyva, Samuel Polakovič, Vlad Ivanov, Vladimír Strnisko, Milan Mikulčík
producent Ivan Ostrochovský, Albert Malinovský, Katarína Tomková
produkcja Punkchart Films
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język słowacki
barwa czarno-biały

Słudzy

Ivan Ostrochovský

Twoja ocena 0/5