English

Festiwalowa niedziela. Filmy z kinowych obrzeży w sekcji Lost Lost Lost

8/11/20
Prawdziwy film jest gdzie indziej, reż. Mark John Ostrowski
Festiwalowa sobota. Filmy, które najlepiej oglądać nie wstając z łóżka Od flâneura do migranta – zgubny ruch nowoczesności

Już po raz czwarty sekcja Lost Lost Lost proponuje podróż po obrzeżach kina śladem nieoczywistych perspektyw, formalnych poszukiwań i niecodziennych mikroopowieści. 

To zrealizowane w ubiegłych latach filmy twórców, którzy mają odwagę stanąć z boku i opuścić orbitę dominujących nurtów – zarówno w kinie, jak i w rzeczywistości. Odważnie zwracają kamerę ku temu, co łatwo przeoczyć, i poszukują na peryferiach – i geograficznych, i estetycznych.

Sprawdź program sekcji Lost Lost Lost

Przeczytaj więcej o sekcji

Jak kino reaguje na najnowsze wydarzenia w USA?

Wielkie podziały, ale jednocześnie wielka mobilizacja wyborców. Kłótnie, skandale, batalie sądowe, ale i jaskółki nadziei na lepszą przyszłość. W ostatnim czasie za oceanem na pewno nie można narzekać na nudę – współczesne Stany Zjednoczone są teatrem niezwykle intensywnych przemian kulturowych i społecznych. Jak filmowcy z USA portretują historię najnowszą swojego kraju? Dziś zapraszamy na trzecie spotkanie Filmawkowego Klubu Dyskusyjnego. Wspólnie z Katarzyną Czajką- Kominiarczuk (blog Zwierz popkulturalny), Dorotą Warakomską (wybitną dziennikarką), Maciejem Nowickim (Wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dyrektorem festiwalu Watch Docs) i Urszulą Śniegowską (dyrektorką artystyczną American Film Festival) porozmawiamy o obrazach Ameryki we współczesnym kinie ze Stanów. Zaczynamy o godz. 21.00 na facebookowym profilu Filmawki.

Doskonałym punktem wyjścia do rozmowy są filmy prezentowane w sekcjach Spectrum i American Docs, gdzie trafiły opowieści o USA, których nie znajdziecie w mainstreamowych mediach.

Obejrzyj spotkania z twórcami i twórczyniami filmowymi na stronie Nowych Horyzontów

Zachęcamy do oglądania rozmów z reżyserkami i reżyserami, których filmy znalazły się w tegorocznym programie festiwalu. Na naszej platformie znajdziecie aż 21 różnych nagrań wideo – w tym rozmowy m.in. z Alexandrem Rockwellem, Filipem Janem Rymszą, Janis Rafą, Kris Ray i Ágnes Kocsis. Wszystkie nagrania można oglądać bezpłatnie – wystarczy zalogować się lub utworzyć konto na stronie nowehoryzonty.pl.

Pokaż, jak oglądasz festiwalowe filmy i wygraj smartfon!

Razem ze sponsorem tegorocznego festiwalu – NEONET – oraz Xiaomi Polska organizujemy konkurs na najlepszą reprezentację Waszych seansów w domowych pieleszach! Wystarczy zrobić zdjęcie, przygotować nagranie albo zaprezentować jakąkolwiek formę graficzną tego, jak spędzacie Nowe Horyzonty i American Film Festival w domu – co ubieracie, co jecie, jakie wprowadzacie rytuały. Do wygrania jest flagowy smartfon marki Xiaomi, Mi10T 128 GB PRO. Prace konkursowe należy opublikować na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie, na feed lub w stories, oznaczając profile NEONETXiaomi PolskaNowe Horyzonty i American Film Festival.

Konkurs trwa od 5 do 14 listopada, regulamin jest dostępny tutaj. 15 listopada ogłosimy zwycięzcę lub zwyciężczynię konkursu.


czytaj także
Program Bliska daleka Północ. Polecamy sekcję Oslo/Reykjavik 3 9/11/20
Program 10 filmów, których nie można przegapić zdaniem „Vogue” 9/11/20
Program Kino to centrum handlowe. Rozmowa z Tsai Ming-liangiem 9/11/20
Program "Nigdy, rzadko, czasami, zawsze" – pokazy w kinach i wywiad z Elizą Hittman 6/11/20

Newsletter

OK