English
zaloguj / zarejestruj

10 filmów, których nie można przegapić zdaniem „Vogue”

9/11/20
Rocks, reż. Sarah Gavron
Bliska daleka Północ. Polecamy sekcję Oslo/Reykjavik 3 Kino to centrum handlowe. Rozmowa z Tsai Ming-liangiem

Podczas tegorocznej edycji festiwalu ponownie mamy przyjemność współpracować z magazynem „Vogue”. Anna Tatarska, dziennikarka i krytyczka filmowa związana z „Vogue”, przygotowała zestawienie najciekawszych tytułów, których nie można przegapić na 20. Nowych Horyzontach i 11. American Film Festival.

Pierwsza krowa, reż. Kelly Reichardt: Amerykańska opowieść

Kelly Reichardt (Kobiecy świat) to stała bywalczyni AFF. Jej film Pierwsza krowa trafił do kin na kilka dni przed lockdownem, po czym rozpoczął karierę w internecie. Etatowa opowiadaczka amerykańskich historii wyrusza do ojczyzny westernu, gdzie zamiast wystrzałów znajduje kontemplacyjny spokój. Widz zostaje wysłany do (przyszłego) stanu Oregon na początku XIX wieku, by spędzić tydzień z osadnikami. W Fort Tillicum mieszają się różne historie, pochodzenie etniczne i priorytety. To tam wpadają na siebie Cookie Figowitz (John Magaro) i chińczyk King-Lu (Orion Lee). Połączy ich nić sympatii. Postanowią podbić okolice swoimi… tłuściutkimi ciastkami. Magicznym składnikiem delikatesu, o którym wkrótce zamarzą dosłownie wszyscy twardzi traperzy z okolicy, jest mleko podkradane od jedynej w okolicy krowy Evie. Pytanie tylko, jak długo uda się je pozyskiwać bez ryzykowania życia...

Pora wylinki, reż. Sabrina Mertens: Odziedziczona trauma

Ekspertka od krótkometrażowych filmów dokumentalnych próbuje sił w pełnometrażowej fabule. Jej osadzony w latach 70. rodzinny dramat psychologiczny pokazuje, że europejskie kino zyskało nowy głos. Trzyosobowa rodzina żyje z dala od społeczeństwa. Powodem odcięcia jest narastająca choroba psychiczna matki Sybilli (Freya Kreutzkam), która całe dnie spędza w szlafroku, zamknięta w sypialni wypełnionej pamiątkami minionych dni. Ojciec (Bernd Wolf) jest na los bliskich obojętny. W centrum pasywno-agresywnego konfliktu znajduje się Stephanie, którą poznajemy jako ciekawą świata dziewczynkę (Zelda Espenchied), a towarzyszymy nam aż do wejścia w nastoletniość (Miriam Schiweck). Toksyczne otoczenie wpływa na nią coraz mocniej. Z czasem sama stopniowo się wyobcowuje, a jej myśli osuwają się w mroczny bezmiar paranoi, lęków i wstydu. Odczucia przejmują także fizyczność. Zamknięty w 57 tableaux vivants (żywych obrazach) film Mertens to zrealizowana z psychoanalityczną wnikliwością opowieść o dziedziczeniu traumy i nierozerwalnych związkach przeszłości z przyszłością.

Rocks, reż. Sarah Gavron: Z powerem o dziewczynach

Kobiety od zawsze interesowały brytyjską reżyserkę najbardziej. Tak było w Sufrażystkach, tak jest też w Rocks. Piętnastoletnia Shola (fenomenalna Bukky Bakray), pseudonim Rocks, pewnego dnia znajduje liścik od matki o treści: „Potrzebuję przestrzeni, musiałam pomyśleć”. Plus kilka funtów na zakupy, ale na pewno za mało, by utrzymać mieszkanie i dwoje dzieci. Marząca o karierze makijażystki uczennica musi zawalczyć, by ani ona, ani jej młodszy brat Emmanuel (D’angelou Osei Kissiedu) nie trafili do domu dziecka. Zaczyna się gra pozorów, która z czasem zmusi Rocks do odsunięcia od siebie nawet najbliższych osób. Klimat tej opowieści stworzyła scenopisarka o nigeryjskich korzeniach Theresa Ikoko, a wspaniale uchwyciła ją w obrazach operatorka Hélène Louvart, odpowiedzialna również za inny festiwalowy hit, Nigdy, rzadko, czasami, zawsze Elizy Hittman. Genialny casting wśród uczniów przeprowadziła Lucy Pardee, mająca na koncie współpracę z Lynne Ramsay i Andreą Arnold. Rocks widzi świat oczami młodej bohaterki i jej paczki. Rządzi tu zaraźliwa girl power. Jednocześnie udaje się pokazać wieloetniczny Londyn. Film imponuje dokumentalnym spojrzeniem i zacięciem społecznikowskim.

Pełny artykuł jest dostępny na stronie internetowej magazynu „Vogue”.

Na liście znajdują się dwa filmy, do których, niestety, nie ma już dostępów: Truflarze i Czarny niedźwiedź.


czytaj także
Program Polecamy filmy z sekcji Ale kino+ podczas 20. Nowych Horyzontów 10/11/20
Program Moda na domowe kino. Wygraj kartę podarunkową do Wrocław Fashion Outlet 10/11/20
Program Filmawka: top 5 konkursowych filmów, których nie można przegapić 10/11/20
Program Od flâneura do migranta – zgubny ruch nowoczesności 8/11/20