English
zaloguj / zarejestruj

Bergman100 podczas 18. MFF Nowe Horyzonty

23/03/18
Paolo Sorrentino powraca z "Loro" (dystrybucja: Gutek Film) Rusza nabór na Studio Nowe Horyzonty+

W stulecie urodzin jednego z najważniejszych twórców w historii kina – Ingmara Bergmana, MFF Nowe Horyzonty przystąpił do międzynarodowego projektu Bergman100.

W programie 18. edycji festiwalu (26 lipca - 5 sierpnia) znajdzie się przegląd ośmiu filmów mistrza, wystawa i instalacja Instytutu Szwedzkiego oraz pokazy wielu filmowych niespodzianek poświęconych twórczości Bergmana.

Po co nam dzisiaj Ingmar Bergman (1918-2007), z jego niekwestionowaną wielkością, niepodważalnym geniuszem, jeszcze za życia zapewnionym miejscem w panteonie najważniejszych twórców kina? Może po to, by udowodnić, że do końca można kwestionować własną wielkość i odnaleźć siłę w opowiadaniu o tym, co najsłabsze, ułomne, najbardziej kruche. Przez całe twórcze życie kreślił na naszych oczach mapę własnego wnętrza, ekran traktując jako rodzaj konfesjonału. Nigdy nie brakowało mu odwagi mówienia w kinie o sprawach fundamentalnych: ambiwalentnym stosunku do wiary i Kościoła ("Bardziej wierzę w Bacha i Beethovena niż w Boga" - wyznał kiedyś), lęku przed śmiercią, poczuciu alienacji, absurdzie istnienia, skomplikowanych relacjach miłosnych i rodzinnych, o pożądaniu, szaleństwie, sztuce. I właśnie ta bezlitosna uczciwość w dzieleniu się z nami własnymi lękami, błędami, niedostatkami, słabościami i fobiami sprawia, że dzieła Ingmara Bergmana, które przypomnimy podczas Nowych Horyzontów, ani trochę się nie zestarzały.

Filmy

W programie przeglądu znajdą się zrekonstruowane cyfrowo filmy: Wakacje z Moniką (1953), Tam, gdzie rosną poziomki (1957), Siódma pieczęć (1957), Persona (1966), Jajo węża (1977), Jesienna sonata (1978), Fanny i Aleksander (1982) oraz Sarabanda (2003). W ramach przeglądu zostaną zaprezentowane również najnowsze, niepokazywane jeszcze w Polsce, filmy dokumentalne poświęcone życiu i twórczości reżysera oraz współczesne filmy inspirowane kinem szwedzkiego mistrza (szczegóły wkrótce).

Wystawy

Podczas festiwalu w Kinie Nowe Horyzonty pojawią się ekrany z interaktywną instalacją Ingmar Bergman 100 autorstwa Annmari Kastrup i Andersa Rabeniusa. Widzowie będą mogli obejrzeć 32 unikatowe klipy, między innymi fragmenty filmów, wywiady, materiały z planów zdjęciowych, cytaty z książek i artykułów. Autorzy instalacji zapowiadają, że będzie ona jednocześnie poważna i żartobliwa oraz odsłoni nieznaną twarz reżysera.

Wydarzeniem festiwalu będzie wystawa W stylu Bergmana: kino, moda, sztuka, która skoncentruje się na czterech filmach reżysera: Siódma pieczęćPersonaSceny z życia małżeńskiego oraz Fanny i Aleksander oraz wpływie, jaki Bergman miał na współczesną modę i sztukę. Ten ikoniczny twórca, mimo że sam nigdy nie interesował się modą i ubierał w prosty sposób, stał się inspiracją dla wielu projektantów w Szwecji. Wystawa będzie zawierać liczne fotografie, fragmenty filmów, fotosy, plakaty, litografie oraz ubrania inspirowane kinem Bergmana.

Partnerami projektu Bergman100 we Wrocławiu są Ambasada Szwecji w Warszawie oraz Instytut Szwedzki.

 


czytaj także
Program "Zama" i "Ága" w programie Nowych Horyzontów i w kinach 27/03/18
Dystrybucja "Lato 1993" Carli Simón od 6 kwietnia w kinach 6/04/18
Dystrybucja "Bliskość" Kantemira Bałagowa od 9 marca w kinach! 9/03/18
Recenzja Polscy krytycy o "Bliskości" Kantemira Bałagowa 9/03/18