English
zaloguj / zarejestruj

Zapraszamy widzów do współtworzenia festiwalowych plakatów

28/03/17
17. MFF T-Mobile NH: Kino Protestu 6. Sunday in the Country pod Wrocławiem w ramach 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Chcesz zmieniać siebie i świat, czy jest Ci wszystko jedno? Jak reagujesz na zjawiska budzące twój sprzeciw? Walczysz o to, na czym ci zależy? Jak daleko jesteś gotowa/gotów posunąć się w tej walce? Sens rewolty, jej formy i konsekwencje będą osią tegorocznej edycji naszego festiwalu.

W stulecie rewolucji październikowej, w epoce gwałtownych nacjonalistycznych zwrotów i cichych antyliberalnych rewolt (Brexit), którym towarzyszy fala największych od lat demonstracji - by wymienić tylko polskie i amerykańskie marsze kobiet, antyrządowe manifestacje w Bukareszcie, prouchodźcze zgromadzenia w Barcelonie; chcemy przyjrzeć się związkom Kina i polityki. Kina i terroru. Kina i protestu. Zadać pytanie o to, na czym naprawdę polega rewolucyjny potencjał filmowego medium i kiedy rzeczywiście kamera staje się narzędziem walki - mówi Małgorzata Sadowska, kuratorka sekcji Kino Protestu.

Kino protestu, samo zaangażowane,  głęboko angażuje także widzów. Czerpiąc z najbardziej osobistych emocji, oznacza głośne wyartykułowanie niezgody na rzeczywistość, za którą idzie potrzeba zmiany: siebie, otoczenia, porządku społecznego czy politycznego. Żyjemy w czasach, w których swoich praw coraz głośniej domagają się kobiety, w których o swoje miejsce walczą mniejszości, w których narasta krytyka neoliberalizmu i ekonomicznych nierówności; w których rozmaite napięcia coraz częściej szukają dla siebie ujścia na ulicach. Ale mówimy również o indywidualnych doświadczeniach, o protestach będących krokiem ku dojrzałości (jak w wypadku młodych ludzi), samostanowienia (w wypadku osób wykluczonych), odzyskania godności (gdy idzie choćby o protesty płacowe). Ów kolaż doświadczeń stojących u podstaw kina protestu znajdzie swoje odzwierciedlenie w tegorocznej edycji festiwalu. Plakat promujący wydarzenie powstanie przy udziale widzów, pokazując nie tylko szerokie spektrum ludzkich emocji, ale także złożoność współczesnego świata.  

Pomyśleliśmy, że byłoby znakomitym doświadczeniem zaprosić do współpracy innych widzów i fanów festiwalu. Tak powstał pomysł na warsztaty z fotomontażu. Uczestnicy będą mieli okazję stworzyć prace z kadrów filmowych i festiwalowych zdjęć, które posłużą do powstania jedynego w swoim rodzaju plakatu, a może nawet kilku. Warsztaty będą wykorzystywały tradycyjne techniki z użyciem nożyczek, taśmy klejącej i rwanego papieru fotograficznego. Analogowa ekspresja dobrze oddaje charakter tematu tegorocznych Nowych Horyzontów - tak o swoim udziale w projekcie mówi Kobas Laksa, mistrz kolażu, artysta sztuk wizualnych, odpowiedzialny w za stworzenie identyfikacji wizualnej 17. T-Mobile Nowe Horyzonty.

Warsztaty odbędą się w Warszawie (4 kwietnia) i we Wrocławiu (6 kwietnia).

Rejestracji można dokonać od 30 marca on-line:

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (Wrocław)

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (Warszawa)

lub telefonicznie pod nr tel. 48 717 353 925 (możliwość dostępna tylko 30 marca w godzinach 16.00 - 18.00).

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.


czytaj także
Dystrybucja "Ostatnie dni miasta" Tamera El Saida od 24 marca w kinach 14/03/17
Ogłoszenie Rozpoczęła się sprzedaż biletów na pokazy "Manifesto" Juliana Rosefeldta 12/04/17
Program 17. MFF T-Mobile NH: Aki Kaurismäki, Rooney Mara i argentyńska "Zima" 7/03/17
Program Trzecie Oko przedstawia: Good Girls Gone Bad 26/04/17