English

Koalicja Buntowników i Marzycieli. Shortlista podczas Nowych Horyzontów

27/06/24
Taniec w narożniku, reż. Jan Bujnowski
Netflix oficjalnym partnerem festiwalu. Trzy wieczory specjalne z serialami Niegrzeczne, z pieprzykiem. O Trzecim Oku rozmawiamy z Ewą Szabłowską

Każda jednostka administracyjna, by funkcjonować jak dobrze naoliwiona maszyna potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów, zdolnych do zarządzania własnym resortem w sposób odpowiedzialny i kompetentny. Za takich specjalistów ds. zarządzania światem uważamy polskich twórców i twórczynie filmów z Shortlisty – gotowych do podejmowania wyzwań, troszczenia się o ważne sprawy i organizujących z wyobraźnią świat kina.

Jak pisze Piotr Czerkawski, kurator sekcji: „Jeśli na gruzach starego porządku – naznaczonego przez nierówności, uprzedzenia i niesprawiedliwość – powstanie nowy świat, nie miałbym nic przeciwko temu, by za jego urządzanie wzięli się twórcy shortlistowych filmów”. W projektowanym przez niego Nowohoryzontowym Ministerstwie znalazły się miejsca dla Ministrów Sportu, ds. Kontaktu z Obcymi czy (oczywiście) Kultury. Stanowiska zostały fantazyjnie obsadzone zgodnie z tematami i motywami obecnymi w filmach z tegorocznej Shortlisty.

Walne zebranie

„Osiedlowa knajpa z Leben Ani Płonki, w jakiej spotykają się hipsterskie inteligentki, członkowie koła wędkarskiego i osoby transpłciowe, idealnie pasowałaby na miejsce posiedzeń shortlistowego gabinetu. Mogłaby stanowić także metaforę pojemnego świata, do którego zapraszają nas twórcy filmów z tegorocznej selekcji. Wierzę, że równie dobrze odnajdą się w nim buntownicy, wrażliwcy, a przede wszystkim widzowie szukający odkrywczego spojrzenia na – pozornie przewidywalny, a w rzeczywistości wciąż tajemniczy i zaskakujący na każdym kroku – świat” opowiada o tegorocznej selekcji kurator sekcji krótkich metraży, Piotr Czerkawski.

Czytaj więcej o tegorocznej Shortliście

Owy świat zaludniają bohaterowie i bohaterki, którzy próbują lepiej zorganizować swoje relacje z innymi – jak w Mojej siostrze Mariusza Rusińskiego, Niespakowanych rzeczach Roberta Kwilmana czy w Wolnej Sonii Oleniak. Jest w nim także miejsce dla eksperymentatorów i osób poszukujących, co udowadniają choćby Kosmos Marcina Kluczykowskiego i Ty rzeko Izabeli Zubryckiej, a także dla Osób Poważnych, które w materii filmu upatrują silnika społecznej zmiany – jak w przypadku Mohammeda Almughanniego i jego Pomarańczy z Jaffy czy Alicji Sokół i jej Trzech samochodów. Jesteśmy przekonani, że tegoroczna Shortlista pozwoli Wam poznać świat na rozmaite sposoby – jeśli tylko dacie się poprowadzić zwierzchnikom i zwierzchniczkom nowohoryzontowego urzędu.

Statuty i paragrafy

Przypominamy, że każdy film z Shortlisty, zrealizowany przez twórczynię lub twórcę, który nie ukończył 30 lat, bierze udział w konkursie o nagrodę im. Zuzanny Jagody Kolskiej. Najlepszy film wybierze Jury, w skład którego wejdą Prezes Zarządu Fundacji imienia Zuzanny Jagody Kolskiej (współfundator nagrody) oraz Członkinie i Członkowie Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Twórcy zwycięskiego filmu otrzymają nagrodę finansową, której fundatorami są Fundacja im. Zuzanny Jagody Kolskiej, Plastmoroz i Columna Medica oraz statuetkę ufundowaną przez Hutę Szkła Kryształowego Julia z Piechowic. Celem Nagrody jest zachęcenie do opowiadania świata językiem własnej wrażliwości, wytrwania na niepewnej, artystycznej drodze rozwoju. Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej (1991-2014) utalentowanej fotografki, oddanej przyjaciółki naszego festiwalu, absolwentki University of Westminster, to nade wszystko ciepłe, na zawsze żywe wspomnienie nieobecnego głosu Zuzi. Chcemy doceniać odwagę. Wspierać młodość. Dać szansę na rozwój. Wierzyć, że każda pomoc niesie dalej dobro.

fot. archiwum rodzinne

Osoby reżyserskie krótkich metraży będą mogły także dowiedzieć się Jak kręcić filmy krótkometrażowe poza systemem i nie zwariować? Zapraszamy na organizowaną wspólnie z portalem Pełna Sala debatę, w której rozmówcy i rozmówczynie podzielą się cennymi wskazówkami dotyczącymi radzenia sobie z ograniczeniami w realizacji filmów krótkometrażowych. W debacie wezmą udział: Natalia Grzegorzek (producentka filmowa), Malwina Górecka (producentka prezentowanego w sekcji Shortlista filmu Niespakowane rzeczy, członkini kooperatywy „Nonoto Film”), Ewelina Rosińska (reżyserka filmu Popiół imieniem jest człowieka prezentowanego w sekcji Lost Lost Lost), Szymon Witkowski (przedstawiciel Krakow Film Comission) i Karolina Sienkiewicz (producentka i dystrybutorka filmowa). Debatę poprowadzą Piotr Czerkawski (kurator sekcji Shortlista) i Michał Konarski (redaktor portalu Pełna Sala).

 

Na 24. Międzynarodowy Festiwal mBank Nowe Horyzonty zapraszamy od 18 do 28 lipca (zaś do 4 sierpnia festiwal będzie można zaprosić do swoich domów dzięki pokazom online). 2 lipca ogłosimy pełny program, a dwa dni później rozpocznie się sprzedaż biletów i dostępów online.

Partnerem sekcji Shortlista jest Pełna Sala.


czytaj także
Program Rumunia: Gry lustrzane w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty 28/06/24
Branża Znamy uczestników 15. edycji Studia Nowe Horyzonty+ 28/06/24
Program Classics & Chill by Samsung AI 25/06/24
Program „Surfer” z Nicholasem Cage’em w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty 29/06/24

Newsletter

OK