Radu Jude, jeden z najważniejszych współczesnych filmowców od lat jest stałym bywalcem Nowych Horyzontów – wszystkie jego filmy trafnie (i często bez pardonu) uderzają w narodową hipokryzję i choć dzieją się w Rumunii, refleksjami wykraczają poza jego granice.
W swoim ostatnim filmie, Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po końcu świata (Do Not Expect Too Much from the End of the World), nakręcony przez siebie materiał zestawia z fragmentami innego rumuńskiego filmu, dzięki czemu dwa obrazy przeglądają się w sobie jak w lustrze. To zainspirowało nas do stworzenia wyjątkowej sekcji, w której filmy zostaną zestawione parami, odbijając nawzajem swoje obrazy, tematy i problemy.
Nie tylko Radu Jude jest sprawcą tego zamieszania. Inspiracją dla Rumunii: Gier lustrzanych, jest także Richard Peña i zorganizowana przez niego w Nowym Jorku w 2008 roku retrospektywa zestawiająca nowe kino rumuńskie z klasykami. W ten sposób „Peña stworzył świetne tło dla przedstawienia i docenienia fenomenu »Rumuńskiej Nowej Fali« i zrozumienia jej niezwykłych narodzin” – pisze Mihai Chirilov, kurator sekcji.
Taka właśnie „lustrzana gra” skontrastowanych punktów widzenia różnych pokoleń filmowców umożliwiła głębszy dialog pomiędzy kiedyś i dziś. W programie sekcji znajdą się zatem zarówno nowe filmy, oddające tętno najnowszego rumuńskiego kina – obok wspomnianego filmu Jude także nowe dzieła Cristiego Puiu, MMXX, Andreia Cohna, Wielki tydzień (Săptămâna Mare) czy Tudora Giurgiu, Wolność (Libertate) – jak również obrazy z historii kina Rumunii, takie jak Wideogramy rewolucji (Videogramme einer Revolution) Andreia Ujicy i Haruna Farockiego czy Dąb (Balanța) Luciana Pintilie.
Na ekranie zobaczymy zatem niemal agitacyjno-propagandowy dialog z dawno zapomnianym hitem komunistycznej Rumunii, „komedie ludzkie”, rozpięte pomiędzy absurdalną zabawą i ponurą makabrą oraz opowieści o zgniłych fundamentach, na których narodziła się rumuńska demokracja.
Gry lustrzane są zaproszeniem do przejścia przez lustro z szeroko otwartymi oczami, pobudzającą grą punktów widzenia i refleksji, także tych sprzecznych, po to, by zyskać pełne doświadczenie filmowe.
Czytaj więcej o sekcji Rumunia: Gry lustrzane
Współorganizatorem sekcji jest Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.
Wydarzenie zorganizowane w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025.
Na 24. Międzynarodowy Festiwal mBank Nowe Horyzonty zapraszamy od 18 do 28 lipca (zaś do 4 sierpnia festiwal będzie można zaprosić do swoich domów dzięki pokazom online). 2 lipca ogłosimy pełny program, a dwa dni później rozpocznie się sprzedaż biletów i dostępów online.