English

Cannes: Miguel Gomes z nagrodą dla najlepszego reżysera

25/05/24
Grand Tour, reż. Miguel Gomes
Siła sióstr. „Cztery córki” na Nowych Horyzontach VOD Ostatni dzień naboru na Polish Days! Zgłoś swój film

Miguel Gomes, ulubieniec nowohoryzontowej publiczności, zdobył dziś nagrodę dla najlepszego reżysera na 77. MFF w Cannes. Jego Grand Tour już w lipcu będzie można zobaczyć premierowo w Polsce na festiwalu we Wrocławiu, a później – jako Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – będziemy mieli przyjemność dystrybuować ten znakomity film na terenie naszego kraju. Gratulujemy i zapraszamy na seanse!

Trwa sprzedaż karnetów na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty (18-28 lipca).

Kup karnet

Grand Tour: kino z duszą i pełne zachwytu nad światem

„Miguel Gomes, portugalski mistrz kina, wraca do stylistyki znanej z jego najsłynniejszego filmu, TabuGrand Tour to osobliwa opowieść o narzeczonych rozłączonych na azjatyckich rubieżach, która urzeka błyskotliwym połączeniem poetyckiego trawelogu z kinem drogi. Gomes zderza współczesność z historią, humor i melancholię, refleksję nad kolonizatorską przeszłością z fascynacją azjatyckimi kulturami. Zabiera nas w dziką odyseję od Singapuru, przez Tajlandię, Wietnam, Filipiny, po Japonię i Chiny. Znajdziemy tu elementy kina niemego, teatru cieni, sztuki uliczne, operę i medytację – to fascynująca mieszanka. Twórca Tysiąca i jednej nocy żongluje konwencjami, zmienia języki, często pozostawiając zagubionych bohaterów – »obcych« – poza kadrem. Może są tylko duchami zapomnianych kochanków? Kino z duszą, pełne zachwytu światem” – tak najnowsze dzieło Gomesa opisuje Marcin Pieńkowski, dyrektor MFF mBank Nowe Horyzonty. 

Złoty wieczór w Cannes

Wśród pozostałych osób nagrodzonych dziś wieczorem w Cannes jest wiele twórczyń i twórców, których filmy mieliśmy okazję prezentować na Nowych Horyzontach czy American Film Festival. Złota Palma trafiła do Seana Bakera, reżysera Anory. Payal Kapadia, autorka We All Imagine As Light, została wyróżniona Wielką Nagrodą Jury. Jacques Audiard, który w Cannes prezentował Emilię Pérez, wróci do domu z Nagrodą Jury, zaś wszystkie kobiety, które wystąpiły w najważniejszych rolach w tym filmie (Karla Sofía Gascón, Selena Gomez, Zoë Saldaña, Adriana Paz) zostały wspólnie uhonorowane nagrodą dla najlepszej aktorki. W ręce Jessego Plemonsa trafiła nagroda dla najlepszego aktora za występ w Rodzajach życzliwości (Kinds of Kindness) Yorgosa Lanthimosa. Mohammad Rasoulof, autor The Seed of Scared Fig, zdobył Nagrodę Specjalną. Gratulujemy wszystkim zwyciężczyniom i zwycięzcom!

Niezmiennie zachęcamy do śledzenia mediów naszego festiwalu – w najbliższych tygodniach będziemy prezentować kolejne nowości, które w lipcu będzie można zobaczyć na wrocławskich ekranach. Pełny program ogłosimy 2 lipca. Do 18 czerwca trwa sprzedaż karnetów oraz akredytacji dziennikarskich i branżowych.


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD W pułapce własnej głowy. „Czasem myślę o umieraniu” na NH VOD 25/05/24
Polecamy Lekkie pióra. Teksty wyróżnione w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka 27/05/24
Program „Grand Tour”, „Julie Keeps Quiet” i „Wrócicie do siebie” w programie NH 23/05/24
Podkast Sposób na bycie w świecie. O krytyce filmowej rozmawiamy z Alicją Nowacką 23/05/24

Newsletter

OK