English

„Grand Tour”, „Julie Keeps Quiet” i „Wrócicie do siebie” w programie NH

23/05/24
Julie Keeps Quiet, reż.
Sposób na bycie w świecie. O krytyce filmowej rozmawiamy z Alicją Nowacką Siła sióstr. „Cztery córki” na Nowych Horyzontach VOD

Smutna wiadomość jest taka, że festiwal w Cannes – najważniejsze święto artystycznego kina – zmierza ku końcowi. To jednak zawsze dobra wiadomość dla Nowych Horyzontów! Wiemy już, co piszczy w tegorocznej trawie i kompletujemy piękny zestaw filmów, które zobaczyliśmy na Lazurowym Wybrzeżu i które już w lipcu trafią do festiwalowego programu, a później także do ogólnopolskiej dystrybucji dzięki Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty. 

Podczas nadchodzącej edycji wydarzenia (18-28 lipca) zaprezentujemy premierowo znakomicie przyjęte w Cannes  Grand Tour Miguela Gomesa,  Julie Keeps Quiet Leonarda van Dijla oraz Wrócicie do siebie Jonása Trueby.

Trwa sprzedaż karnetów na festiwal.

Kup karnet

Podróże zapomnianych kochanków – Grand Tour, reż. Miguel Gomes

Jeden z najbardziej niezwykłych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes. Miguel Gomes wraca do stylistyki znanej z jego najsłynniejszego filmu, Tabu. Grand Tour to osobliwa opowieść o narzeczonych rozłączonych na azjatyckich rubieżach, która urzeka błyskotliwym połączeniem poetyckiego trawelogu z kinem drogi. Gomes zderza współczesność z historią, humor i melancholię, refleksję nad kolonizatorską przeszłością z fascynacją azjatyckimi kulturami. Zabiera nas w dziką odyseję od Singapuru, przez Tajlandię, Wietnam, Filipiny, po Japonię i Chiny. Znajdziemy tu elementy kina niemego, teatru cieni, sztuki uliczne, operę i medytację – to fascynująca mieszanka. Twórca Tysiąca i jednej nocy żongluje konwencjami, zmienia języki, często pozostawiając zagubionych bohaterów – „obcych” – poza kadrem. Może są tylko duchami zapomnianych kochanków? Kino z duszą, pełne zachwytu światem. (opis: Marcin Pieńkowski)

Ciężar milczenia – Julie Keeps Quiet, reż. Leonardo van Dijl

Wyróżniony w canneńskim Tygodniu Krytyki elektryzujący debiut Leonarda van Dijla. Julie to świetnie zapowiadająca się młoda tenisistka, która swoim talentem przewyższa o głowę koleżanki z akademii. Gdy nagle w kierunku jej trenera padają oskarżenia o zbyt bliski kontakt z zawodniczkami, ułożony świat Julie zaczyna się rozpadać. Dziewczyna coś wie, ale postanawia milczeć… Nie ona pierwsza i nie ostatnia. Julie Keeps Quiet to kino wrażliwe, poruszające i precyzyjne, lecz przede wszystkim niezwykle istotne, zadające kluczowe pytania o sens milczenia kobiet w starciu ze wyrachowanym oprawcą. Van Dijl pokazuje świat Julie bez emocjonalnego szantażu, z szacunkiem i cierpliwością, chociaż gdzieś w środku buzują emocje. Nie ma tu jednak rakiet roztrzaskanych o kort – jest cicha walka o przetrwanie. (opis: Marcin Pieńkowski)

Komedia romantyczna, ale filozoficzna – Wrócicie do siebie (The Other Way Around), reż. Jonás Trueba

Niezwykle inteligentne kino o związkach i przewrotny hołd oddany klasycznym hollywoodzkim komediom romantycznym. Bohaterami świetnie napisanego filmu Jonása Trueby są Ale i Alex – para z czternastoletnim stażem, która chce zorganizować imprezę celebrującą koniec ich związku, gdyż według nich lepiej jest świętować rozstania, zwiastujące nowe początki, niż banalne śluby, które i tak prędzej czy później przyniosą koniec… To tylko szalony punkt wyjścia do inteligentnej, filozoficznej zabawy w kino – są tu nawiązania choćby (ale nie tylko) do screwball comedies, nad całością czuwa Kierkegaard ze swoimi refleksjami nad „powtórzeniem”, zaś przyszłość bohaterów zależy od Bergmanowskiego tarota. Dzięki niezwykłej ekranowej chemii Itsaso Arany i Vito Sanza otrzymujemy czuły portret współczesnej pary, wciąż w sobie zakochanej, lecz samotnej, żyjącej niejako oddzielnie. Czy rzeczywiście rozstanie to najlepszy pomysł? (opis: Marcin Pieńkowski)

24. MFF mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu potrwa w dniach 18-28 lipca, o tydzień dłużej, do 4 sierpnia, odbędzie się wirtualna odsłona wydarzenia. Pełny program festiwalu ogłosimy 2 lipca, dwa dni później, 4 lipca, rozpocznie się sprzedaż biletów na seanse.


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Kino, które wprawia w zdumienie. Więcej emocji z mBankiem na NH VOD 22/05/24
Nowe Horyzonty VOD W pułapce własnej głowy. „Czasem myślę o umieraniu” na NH VOD 25/05/24
Program Cannes: Miguel Gomes z nagrodą dla najlepszego reżysera 25/05/24
Program Pokolenie duchów. Focus na twórczość Mati Diop podczas Nowych Horyzontów 20/05/24

Newsletter

OK