English

W pułapce własnej głowy. „Czasem myślę o umieraniu” na NH VOD

25/05/24
Siła sióstr. „Cztery córki” na Nowych Horyzontach VOD Cannes: Miguel Gomes z nagrodą dla najlepszego reżysera

Hobby można mieć różne: od szydełkowania, przez układanie puzzli, po rozwiązywanie krzyżówek panoramicznych. To jednak, jak się okazuje, wybory raczej tradycyjne. Niektórzy bowiem lubią fantazjować o śmierci. A ponieważ kino zdolne jest do obrazowania stanów duszy, polecamy Wam zobaczyć, jak to jest we śnie i na jawie, projektować kres własnego żywota. O tym opowiada Czasem myślę o umieraniu – pełen subtelnego humoru film Rachel Lambert, który można już oglądać na Nowych Horyzontach VOD.

Oglądaj na NH VOD

Oda do smutku

Fran (w tej roli Daisy Ridley) jest przykładem typowej introwertyczki. Mieszka sama, stroni od ludzi, mimo że w pracy jest na nich poniekąd skazana, a jakiekolwiek głębsze relacje napawają ją autentycznym przerażeniem. Do bólu uporządkowane życie kobiety wypełnia monotonia, a każdy dzień wygląda dokładnie tak samo. Śniadanie, kilka godzin spędzonych w biurze przed monitorem, powrót do domu, kolacja i sen.

Tyle że tak naprawdę nikt nie wie, o czym Fran przez cały ten czas rozmyśla. Sposób na pokonanie codziennej nudy ma dość oryginalny, a jest nim snucie fantazji na temat tego, w jakich okolicznościach mogłaby umrzeć. Od zwykłego wypadku samochodowego przez bardziej fantazyjne, a zarazem brutalne zdarzenia, jak chociażby uduszenie przez węża. Z tych makabrycznych rozmyślań bohaterkę wybija nowy kolega z pracy, Robert (Dave Merheje), który, ku jej zdziwieniu, nie tylko interesuje się Fran, ale w końcu postanawia zaprosić ją do kina.

Wbrew przygnębiającemu tytułowi sporo tu ciepła, subtelnego poczucia humoru i empatii. Będąca interesującą hybrydą gatunkową historia Fran to refleksyjna opowieść o pokonywaniu społecznych fobii i próbie radzenia sobie z własnymi ograniczeniami.


czytaj także
Program „Grand Tour”, „Julie Keeps Quiet” i „Wrócicie do siebie” w programie NH 23/05/24
Podkast Sposób na bycie w świecie. O krytyce filmowej rozmawiamy z Alicją Nowacką 23/05/24
Branża Ostatni dzień naboru na Polish Days! Zgłoś swój film 27/05/24
Polecamy Lekkie pióra. Teksty wyróżnione w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka 27/05/24

Newsletter

OK