English

Sposób na bycie w świecie. O krytyce filmowej rozmawiamy z Alicją Nowacką

23/05/24
fot. Wojciech Chrubasik
Pokolenie duchów. Focus na twórczość Mati Diop podczas Nowych Horyzontów „Grand Tour”, „Julie Keeps Quiet” i „Wrócicie do siebie” w programie NH

Podcastowe ścieżki rozwidlają się: my jesteśmy już na tej festiwalowej, u celu której znajduje się skąpany słońcem, letni Wrocław. Wiele spacerowiczów i spacerowiczek wie, że jednym z najlepszych kompanów podczas przechadzek jest podcast, dlatego dziś wkraczamy na nowe pole i w Podcaście Nowych Horyzontów proponujemy rozmowy okołofestiwalowe. 

Na tym etapie przygotowań do wydarzenia wszyscy mnóstwo piszemy, toteż kolejny odcinek poświęciliśmy właśnie tej pięknej praktyce – a naszą gościnią jest Alicja Nowacka, zwyciężczyni Konkursu im. Krzysztofa Mętraka.

Z Alicją możemy podać sobie ręce, bo my też z ciekawością patrzymy na to, co się pisze i jak się pisze. Wspólnie rozmawiamy o tym, czym jest krytyka filmowa w 2024 roku, jaka jest jej relacja z festiwalami filmowymi i kinem artystycznym, ale też sięgamy do źródeł, próbując uchwycić istotę tej praktyki i „sposobu bycia w świecie” – jak mówi Alicja. Czasem jest górnolotnie, a czasem zupełnie swojsko. Dokładnie tak, jak lubimy.

Laureatka konkursu opowiada też, jakie filmy obejrzane przez nią na Nowych Horyzontach rozkochały ją w sobie i zdradza, który film nieomal wybrała jako swój specjalny seans podczas festiwalu.

Konkurs im. Krzysztofa Mętraka organizowany jest przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty oraz Annę Osmólską-Mętrak i Janusza Zaorskiego. Archiwum nagrodzonych tekstów, w tym te autorstwa tegorocznej zwyciężczyni, można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Czytaj zwycięski tekst

Dziękujemy gościnnemu Studiu Soundflower za możliwość nagrania podcastu.

montaż odcinka: Natalia Kaniak


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Kino, które wprawia w zdumienie. Więcej emocji z mBankiem na NH VOD 22/05/24
Nowe Horyzonty VOD Siła sióstr. „Cztery córki” na Nowych Horyzontach VOD 24/05/24
Nowe Horyzonty VOD W pułapce własnej głowy. „Czasem myślę o umieraniu” na NH VOD 25/05/24
Program Cannes: Miguel Gomes z nagrodą dla najlepszego reżysera 25/05/24

Newsletter

OK