English

Siła sióstr. „Cztery córki” na Nowych Horyzontach VOD

24/05/24
„Grand Tour”, „Julie Keeps Quiet” i „Wrócicie do siebie” w programie NH Cannes: Miguel Gomes z nagrodą dla najlepszego reżysera

Film dokumentalny, który trzyma w napięciu jak najlepszy kryminał. Albo film fabularny, którego tkankę zbudowało życie. Albo jeszcze inaczej: intymna opowieść o matce i jej czterech córkach, w którą bez pardonu wkradają się polityka, religia i opresyjna tradycja. Nominowane do Oscara Cztery córki Kaouther Ben Hani można już oglądać na Nowych Horyzontach VOD. Film jest dostępny online wyłącznie na naszej platformie. 

Niezależnie od przyjętej perspektywy, Cztery córki bezsprzecznie nokautują wszelkie oczekiwania, jakie można mieć wobec filmu i jego bohaterek. Reżyserka pozwoliła bowiem, by historia opowiadała się poza jej kontrolą, choć pod jej opieką – dzięki temu trudno opowiedzieć się jednoznacznie po którejkolwiek ze stron.

Oglądaj na NH VOD

Zaskakujące połączenie fabuły, dokumentu i policyjnej rekonstrukcji, z polityczną rewolucją w tle. Ta wyjątkowa forma pozwala jednej z najbardziej uznanych reżyserek współczesnego kina (to już jej druga nominacja do Oscara), Kaouther Ben Hani, zanurkować głęboko w temacie, który został zbanalizowany przez media. Bohaterką jest Olfa (we własnej osobie, ale czasem zastępowana na ekranie przez aktorkę), matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”, które prowadzi aż do jednej z najniebezpieczniejszych organizacji terrorystycznych na świecie – tzw. Państwa Islamskiego.

Ben Hania – podobnie jak Deniz Gamze Ergüven, autorka obsypanego nagrodami Mustanga – tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek. Poruszające, niekiedy konfrontacyjne, z pewnością prowokacyjne i szalenie odważne Cztery córki są również wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet. Od Tunezji dzielą nas tysiące  kilometrów, jednak film Ben Hani wybrzmiewa zaskakująco aktualnie również w Polsce.

posłuchaj…

…Podcastu Nowych Horyzontów poświęconego filmowi, w którym omawiamy historyczny i polityczny kontekst Czterech córek.

przeczytaj...

...rozmowę z Zofią Kowalewską, reżyserką Więzi, o różnych wcieleniach dokumentu i oglądaniu świata z perspektywy kobiety-dokumentalistki.


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD W pułapce własnej głowy. „Czasem myślę o umieraniu” na NH VOD 25/05/24
Podkast Sposób na bycie w świecie. O krytyce filmowej rozmawiamy z Alicją Nowacką 23/05/24
Nowe Horyzonty VOD Kino, które wprawia w zdumienie. Więcej emocji z mBankiem na NH VOD 22/05/24
Branża Ostatni dzień naboru na Polish Days! Zgłoś swój film 27/05/24

Newsletter

OK