English

Co już wiemy o programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty?

2/05/24
W drodze, reż. María Royo i Julia de Castro
Jak obrabować bank i posmakować wolności? Wywiad z Rodrigo Moreno Znamy laureatki i laureatów Konkursu im. Krzysztofa Mętraka

Czas majówkowy sprzyja odpoczynkowi – można się na chwilę zatrzymać i spojrzeć za siebie, zanim tempo przyspieszy i będziemy wyglądać już tylko do przodu. Podsumujmy zatem wspólnie to, co już wiemy o programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty (18-28 lipca): dobroci jest całe mnóstwo.

Od filmów kanonicznych i retrospektywy prezentujące autorskie kino, przez brawurowe debiuty i błyskotliwe odkrycia, po filmy z mistrzowskim znakiem jakości.

Trwa sprzedaż karnetów na festiwal, a we Wrocławiu widzimy się już za nieco ponad dwa miesiące!

Kup karnet

Krok ku przeszłości, czyli retrospektywy

Podczas festiwalu będzie można odkryć kolejne źródła nowohoryzontowego kina – bohaterami tegorocznych retrospektyw zostali mistrz sensualnych opowieści – Nagisa Ōshima oraz Yvonne Rainer, która zaprzęgła do filmowych celów choreografię codzienności. Przełamywanie tabu, chwytanie na żywo pulsujących niepokojów społecznych, rozliczenie z japońskim imperializmem i przede wszystkim: znakomity, autorski język to znaki szczególne Ōshimy. Rainer zachwyci z kolei rozbrajaniem klaustrofobicznego języka awangardy i poszerzeniem zakresu jej oddziaływania – poprzez włączenie w nią osobistych doświadczeń, ironii i humoru.

W ramach nurkowania w historii proponujemy także popłynięcie z nurtem Afrykańskich Nowych Fal i zapoznanie się z niezwykle różnorodnym kinem tego kontynentu. W programie sekcji znalazły się dzieła, których wspólnym mianownikiem jest poszerzanie granic filmowego języka, choć w twórczym dialogu z miejscowymi tradycjami. To poszukiwanie nowej jakości – i w formie, i w treści. Na tegorocznym festiwalu przedstawimy wybór kilkunastu klasycznych tytułów z lat 1963-1981 o nowofalowym sznycie oraz korespondujące z nimi nowsze, współczesne filmy.

Wisienką na torcie klasyki pokazywanej podczas tegorocznego festiwalu będzie pokaz Playtime Jacquesa Tatiego, zorganizowany we współpracy z Michałem Oleszczykiem, autorem podcastu SpoilerMaster.

A to jeszcze nie wszystkie tegoroczne retrospektywy – kolejnymi pochwalimy się już wkrótce.

Krok w przyszłość, czyli Odkrycia i Fale

Od lat trzymamy rękę na pulsie i tropimy utalentowanych twórców i twórczynie, którzy z jednej strony dają się poznać jako świeże głosy na mapie światowego kina, z drugiej: zostają stałymi bywalcami Nowych Horyzontów, a ich kolejne filmy śledzimy z zapartym tchem. Odzwierciedleniem tej drogi są dwie sekcje: poświęcone przede wszystkim debiutom i filmom drugim Odkrycia oraz Fale – miejsce dla wyrazistych osobowości i mocnych głosów nagradzanych i docenianych na światowych festiwalach.

W ramach Odkryć będzie można zobaczyć m.in. zdobywcę Tiger Award na ostatnim MFF w Rotterdamie Rei Toshihiko Tanaki, uhonorowany nagrodą za debiut na tegorocznym Berlinale Kukangi nie płaczą Pham Ngoc Lâna, dostrzeżoną w Locarno Wycieczkę Uny Gunjak i Bursę Nehira Tuny, która przyjechała prosto z festiwalu w Wenecji.

Na Fale złożą się z kolei Kalak Isabelli Eklöf, laureatki 18. Nowych Horyzontów, zwycięzcę Queer Lion w Wenecji Razem z przypadku Gorana Stolevskiego, nagrodzone Teddy Award na Berlinale Wszystko będzie dobrze Raya Yeunga, nowy film autora Lunany, Pawo Choyninga Dorjiego, czyli Mnich i karabin, Uhonorowany nagrodą FIPRESCI Moje ulubione ciasto Maryam Moghaddam i Behtasha Sanaeeha oraz najnowszy film Shô Miyakego, autora Keiko Wszystkie długie noce.

Krok w nieznane, czyli Lost Lost Lost

W programie znajdzie się także nowohoryzontowy klasyk, czyli sekcja Lost Lost Lost, podczas której będzie można zobaczyć filmy, które – choć niezwykle ciekawe – umknęły w ubiegłych latach światłom festiwalowych reflektorów. W repertuarze m.in. Misja na Marsa Amata Vallmajor del Pozo, Allensworth Jamesa Benninga, Otwarte usta umarłych Fabrizia Ferrara oraz Popiół imieniem jest człowieka Eweliny Rosińskiej.

Krok w świat, czyli Smart7

Prezentowanie filmów poszerzających spojrzenie na świat to główne zadanie, które od lat przyświeca naszemu festiwalowi, jednak w zeszłym roku poszliśmy krok dalej. Wspólnie z organizatorkami i organizatorami sześciu wyjątkowych europejskich wydarzeń filmowych stworzyliśmy sieć Smart7, w ramach której wymieniamy się doświadczeniami, uczymy nowych praktyk i szukamy innowacyjnych rozwiązań dla festiwali. W tym roku kontynuujemy dobrą współpracę, zaczynając od organizacji drugiej odsłony unikalnego, wędrownego konkursu Smart7, w którego skład weszły portugalskie Greice Leonarda Mouramateusa, litewskie Pięć i pół historii miłosnych z mieszkania w Wilnie Tomasa Vengrisa, rumuńskie Gdzie idą słonie Gabi Sargi Catalin Rotaru, islandzkie Natatorium Heleny Stefánsdóttir, polski To nie mój film Marii Zbąskiej, hiszpańskie W drodze Maríi Royo i Julii de Castro oraz greckie Moje lato z Carmen Zachariasa Mavroeidisa.

Krok w noc, czyli Nocne Szaleństwo

Nocne Szaleństwo podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty dostarczy jak zawsze wyjątkowego rodzaju przyjemności na granicy dobrego smaku i filmów-jednorożców, niepodobnych do niczego innego, doskonałych do oglądania po 22:00. W programie wieczornej sekcji znalazły się małpia odyseja, czyli Sasquatch Sunset Davida i Nathana Zellnerów, horror o pensjonacie w środku lasu – Cuckoo Tilmana Singera, ostrą satyrę na artystowski światek, czyli Problemista Julio Torresa, a także podwójna dawka naczelnego kpiarza współczesnego kina, czyli Daaaaaalí! i Yannick Quentina Dupieux.

24. MFF mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu potrwa w dniach 18-28 lipca, o tydzień dłużej, do 4 sierpnia, odbędzie się wirtualna odsłona wydarzenia. Pełny program festiwalu ogłosimy 2 lipca, dwa dni później, 4 lipca rozpocznie się sprzedaż biletów na seanse.


czytaj także
Program Dobre Fale z Azji podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty 30/04/24
News Wraca Klub Festiwalowy w Arsenale. Za konsoletą: Brodka & 1988 7/05/24
News Akredytacje dziennikarskie i branżowe już w sprzedaży 8/05/24
Branża Ostatnie dni naboru na Studio Nowe Horyzonty+ i Polish Days 8/05/24

Newsletter

OK