English

Festiwalowa rozgrzewka: zobacz przedpremierowo „Saint Omer”

5/06/23
Ostatnie dni naboru na wolontariat. Zgłoś się! Idzie nowe: Kino dzieci zmienia się w Młode Horyzonty!

Zanim przyjedziesz na festiwal, Nowe Horyzonty przyjadą do Ciebie. Na przełomie czerwca i lipca zapraszamy na rozgrzewkę przed tegoroczną edycją jednego z największych wydarzeń filmowych w Polsce (Wrocław, 20-30 lipca). Zespół Nowych Horyzontów odwiedzi Poznań, Warszawę, Katowice i Wrocław, gdzie zaprezentuje przedpremierowo Saint Omer w reżyserii Alice Diop – film bohaterki jednej z tegorocznych retrospektyw na festiwalu. 

Seansom towarzyszyć będą spotkania z Małgorzatą Sadowską, Ewa Szabłowską oraz Marcinem Pieńkowskim – odpowiedzialnym za program Nowych Horyzontów – którzy opowiedzą na żywo, dlaczego warto spędzić piękny lipiec w stolicy Dolnego Śląska. Bilety na poszczególne pokazy są już dostępne w sprzedaży.

Partnerem tytularnym 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty oraz festiwalowej rozgrzewki jest mBank.

Saint Omer: jak wydać wyrok w nierozstrzygalnej sprawie?

W jednym z francuskich sądów rusza proces młodej imigrantki oskarżonej o przyczynienie się do śmierci 15-miesięcznej córeczki. Brzmi jak dobry punkt wyjścia dla dramatu sądowego z wyciskającymi łzy wyznaniami oskarżonej i błyskotliwymi ripostami prawników? Nic z tego. W swoim fabularnym debiucie uznana dokumentalistka, Alice Diop, zręcznie unika gatunkowych klisz. Podjęta przez reżyserkę gra z oczekiwaniami widza idzie także znacznie dalej. Zamiast uspokoić nasze sumienia i doprowadzić do prostego napiętnowania morderczyni, twórczyni Saint Omer – nie usprawiedliwiając bohaterki – stara się przedstawić szersze tło jej strasznego czynu. Dzięki temu film Diop wykracza poza, inspirowane faktami, studium jednostkowego przypadku. Saint Omer daje się odczytać jako nowa wersja mitu o Medei, historia alienacji jednostek zawieszonych między dwiema kulturami, a także świadectwo dramatycznych następstw, jakie niosą za sobą toksyczne relacje z bliskimi. Złożoność i głębia filmu Diop nie uszły uwadze jury zeszłorocznego festiwalu w Wenecji, które przyznało mu swą Wielką Nagrodę.

Czytaj więcej o retrospektywie Alice Diop na 23. mBank Nowe Horyzonty

Harmonogram pokazów

  • Poznań – Kino Muza: 29 czerwca (czwartek), godz. 20:00 + spotkanie z Marcinem Pieńkowskim, dyrektorem festiwalu (po projekcji)
  • Warszawa – Kino Muranów: 30 czerwca (piątek), godz. 20:00 + spotkanie z Małgorzatą Sadowską, dyrektorką artystyczną festiwalu (po projekcji) 
  • Katowice – Kino Światowid: 1 lipca (sobota), godz. 17:00 + spotkanie z Ewą Szabłowską, dyrektorką artystyczną festiwalu (przed projekcją) 
  • Wrocław – Kino Nowe Horyzont: 1 lipca (sobota), godzina 18:30 + spotkanie z Marcinem Pieńkowskim, dyrektorem festiwalu (po projekcji) + impreza po seansie w klubie Ciało (szczegóły wkrótce) 

Jeszcze tylko do 21 czerwca można kupić karnety oraz akredytacje dziennikarskie i branżowe na stacjonarną część Nowych Horyzontów. Pełny program festiwalu ogłosimy 4 lipca, sprzedaż biletów i dostępów do filmów online rozpocznie się 6 lipca.

Kup karnet

Kup akredytację dziennikarską

Kup akredytację branżową


czytaj także
Program Retrospektywa Alaina Robbe-Grilleta oraz sekcja i wystawa Avec Plaisir 1/06/23
Program Przeboje Cannes w programie 23. mBank Nowe Horyzonty 31/05/23
Festiwale Ekscentrycznie i autotematycznie: Cannes oczami dyrektorek NH i AFF 30/05/23
News Zostań jurorem lub jurorką w międzynarodowym konkursie Smart7! 12/06/23

Newsletter

OK