English

Jak oszukiwać w hollywoodzkim stylu? „Brainwashed” już na NH VOD

24/03/23
„Godland” ekskluzywnie na NH VOD No to płyniemy: „W trójkącie” już na NH VOD

Dobre oświetlenie, odpowiedni kąt kamery, rzucona niby od niechcenia linijka tekstu et voilà: właśnie zostaliśmy oszukani w iście hollywoodzkim stylu. Nina Menkes, niczym śledcza z najlepszych kryminałów, obnaża ekranowe pranie mózgu, które od lat uprawia Fabryka Snów (i nie tylko), uprzedmiotawiając kobiece bohaterki. 

Od dziś możecie zobaczyć wyreżyserowane przez Menkes Brainwashed w swoim domu – film właśnie pojawił się na Nowych Horyzontach VOD. Dokument będzie dostępny online przez najbliższe tygodnie wyłącznie na naszej platformie. 

Zobacz Brainwashed: seks, kamera, władza

Kino w cieniu patriarchatu

Brainwashed: seks, kamera, władza to ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle. Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (Dama z SzanghajuOkno na podwórzeButch Cassidy i Sundance Kid), czy o współczesnej produkcji (Łowca androidów 2049Życie AdeliWonder Woman) – nawet stworzonej przez kobiety! – to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata. W Brainwashed... wypowiadają się też inne reżyserki, ekspertki i działaczki na rzecz równouprawnienia w kinie (Geena Davis, Maria Giese, Joey Soloway, Ita O’Brien). Menkes przechadza się z tymi myślami po Cannes i przed wielkim ekranem sali wykładowej. Jej sylwetka i komentarz rozbijają pozorną neutralność scen, w których dominuje męskie spojrzenie. Znawcy twórczości Menkes twierdzą, że ona sama znalazła sposób, żeby przemówić do nas innym językiem.


czytaj także
Program Smart7: międzynarodowy konkurs na 23. Nowych Horyzontach 23/03/23
Dystrybucja Nowe Horyzonty tournée. Zobacz festiwalowe hity w swoim mieście 22/03/23
Program Mistrzowskie szaleństwo. „Infinity Pool” oraz „Inside” w programie 23. NH 21/03/23
News Zgłoś film, obejrzyj film, czyli co nowego w Nowych Horyzontach 28/03/23

Newsletter

OK