English

„Blisko” od piątku w kinach. Sprawdź, gdzie gramy

15/02/23
Blisko, reż. Lukas Dhont
Zgłoś film do Shortlisty! Wygraj Nagrodę imienia Zuzanny Jagody Kolskiej „Właśnie takiego kina dziś potrzebujemy”. Media polecają „Blisko”

„Jaka to ulga, że jest jeszcze kino wymykające się formatowaniu i algorytmom” – w taki sposób na łamach „Newsweeka” Katarzyna Janowska zachwala Blisko, które już w ten piątek zadebiutuje na ekranach polskich kin. 

Nominowany do Oscara film Lukasa Dhonta zobaczycie w kilkudziesięciu miastach na terenie Polski. Zachęcamy więc, żeby zaplanować weekend z autorskim, szczerym kinem i solidną dawką wzruszeń. „”

Sprawdź, gdzie gramy

Blisko: chłopaki niech płaczą

Nominowane do Oscara i nagrodzone Grand Prix w Cannes Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji. 

Po pierwsze: pomoc

Blisko porusza ważny temat rozwoju psychospołecznego młodych osób i sygnalizuje te momenty w życiu, kiedy negatywne emocje zaczynają brać nad nami górę. W takich sytuacjach nie można zwlekać i warto zgłosić się po pomoc specjalisty. Pod obsługiwanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę numerem telefonu 116 111 działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Tutaj można uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych specjalistów.

Patronem medialnym filmu Blisko jest Fundacja SexedPL – multimedialna platforma, która zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci, relacji, reprodukcji. SexedPL prowadzi także antyprzemocową linię pomocy, która oferuje pomoc i wsparcie osobom uwikłanym w przemoc: 720 720 020. 


czytaj także
Dystrybucja „Vortex” Gaspara Noego nominowany do Orłów. Zobacz film na NH VOD 8/02/23
Branża Trwa nabór projektów na Kino Dzieci Industry 2023 8/02/23
Nowe Horyzonty VOD „Godland” ekskluzywnie na NH VOD 25/02/23
News „Samsara” i „Tótem” nagrodzone na Berlinale. Polska premiera na 23. NH 25/02/23

Newsletter

OK