English

„Vortex” Gaspara Noego nominowany do Orłów. Zobacz film na NH VOD

8/02/23
Vortex, reż. Gaspar Noé
Trwa nabór projektów na Kino Dzieci Industry 2023 Zgłoś film do Shortlisty! Wygraj Nagrodę imienia Zuzanny Jagody Kolskiej

Dziś ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły – prestiżowego wyróżnienia, które otrzymują najlepsze polskie produkcje filmowe lub tytuły, przy powstawaniu których pracowali polscy twórcy i twórczynie. Stałą kategorią jest także nagroda dla najlepszego filmu europejskiego. 

Mamy przyjemność i zaszczyt poinformować, że dystrybuowany w Polsce przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Vortex ma szansę w tym roku zdobyć Orła właśnie w tej kategorii. Film Gaspara Noego dostępny jest na platformie Nowe Horyzonty VOD.

Zobacz Vortex

Wśród nominowanych znalazły się także trzy inne tytuły dostępne na nowohoryzontowej platformie: Matki równoległe Pedra Almodóvara i Paryż. 13 dzielnica Jacquesa Audiarda (najlepszy film europejski) oraz IO Jerzego Skolimowskiego, nominowane w aż 11 kategoriach (film, reżyseria, główna rola kobieca, drugoplanowa rola męska, scenariusz, kostiumy, muzyka, scenografia, dźwięk, montaż i zdjęcia). Gratulujemy wszystkim nominowanym! 6 marca poznamy laureatów 25. Polskich Nagród Filmowych Orły.

Czytaj więcej o nominacjach

Vortex, czyli niezwykła wolta Gaspara Noego

Najnowszy film Noego to przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Gaspar Noé (NieodwracalneWkraczając w pustkę i Climax), znany z ekstatycznego stylu prowadzenia opowieści, tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Zabiegi reżysera dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający, co stawia Vortex na jednej półce z Miłością Hanekego czy Szeptami i krzykami Bergmana.

 


czytaj także
Dystrybucja „Blisko” ze Znakiem Jakości Zespołu Edukatorów Filmowych 2/02/23
Dystrybucja „Blisko” od piątku w kinach. Sprawdź, gdzie gramy 15/02/23
Dystrybucja Zobacz przedpremierowo nominowane do Oscara „Blisko” 31/01/23
News Wylicytuj karnety na festiwale! Nowe Horyzonty grają razem z WOŚP 26/01/23

Newsletter

OK