English

Zgłoś film do Shortlisty! Wygraj Nagrodę imienia Zuzanny Jagody Kolskiej

13/02/23
Gruby melon, reż. Kinga Pudełek
„Vortex” Gaspara Noego nominowany do Orłów. Zobacz film na NH VOD „Blisko” od piątku w kinach. Sprawdź, gdzie gramy

Zwięzłe nagłówki, kilkusekundowe nagrania, wyrwane z kontekstu hasła migające gdzieś podczas niekończącego się przewijania internetu: krótka forma (wszelkiej) wypowiedzi zdaje się przejmować władzę nad postrzeganiem i opisywaniem świata. W trakcie festiwalu Nowe Horyzonty udowadniamy jednak, że „krótkie” niekoniecznie musi oznaczać „puste”. 

W sekcji Shortlista prezentujemy wybór świetnych przykładów na to, że w krótkiej formie często zaklęty jest wielki talent, a twórcy i twórczynie krótkometrażowych filmów potrafią znakomicie eksperymentować z językiem kina i w mądry sposób opowiadać o otaczającym nas świecie.

Dziś startuje nabór do tegorocznej Shortlisty – wyselekcjonowane tytuły zostaną zaprezentowane podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu (20-30 lipca stacjonarnie, do 6 sierpnia online). Swoje filmy mogą nadsyłać autorki i autorzy w dowolnym wieku, jednak w tym roku mamy przyjemność i zaszczyt wprowadzić nowość: Nagrodę imienia Zuzanny Jagody Kolskiej, która trafi w ręce twórców do 30. roku życia. Na zgłoszenia czekamy do 11 kwietnia 2023 roku.

Shortlista, czyli precz z koniunkturalizmem

Nie wierzcie nikomu po trzydziestce – zachęcali bohaterowie Paryskiego Maja 68’ i z perspektywy 33-latka przyznaję, że najpewniej mieli rację. Shortlista po liftingu chce – za sprawą Nagrody imienia Zuzanny Jagody Kolskiej – dowartościować młodych filmowców, stać się dla nich jednocześnie azylem, placem zabaw i poligonem doświadczalnym. Jednocześnie zapewniam, że nie chodzi nam wyłącznie o cyfry w PESEL-u i zachęcam do wysyłania filmów twórców reprezentujących wszystkie kategorie wiekowe, którzy wierzą w siłę swojego autorskiego głosu, nie pozwalają zagłuszać go fałszywie pojętemu zdrowemu rozsądkowi, skrupułom czy koniunkturalizmowi. Chciałbym, aby krótkie metraże zgłoszone do Shortlisty bawiły, wzruszały, niepokoiły, a przede wszystkim zaskakiwały i – jak chciał Thomas Pynchon we wstępie do Wady ukrytej – pomagały dostrzec, że pod płytami chodnika czasem znajduje się plaża – mówi Piotr Czerkawski, selekcjoner nowohoryzontowej Shortlisty.

Nagroda imienia Zuzanny Jagody Kolskiej

Zakwalifikowane do konkursu filmy autorek i autorów poniżej 30. roku życia mają szansę zdobyć Nagrodę imienia Zuzanny Jagody Kolskiej. Wybrane tytuły będą oceniane przez Jury, w skład którego wejdą Prezes Zarządu Fundacji imienia Zuzanny Jagody Kolskiej (współfundator nagrody) oraz Członkinie i Członkowie Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Twórcy zwycięskiego filmu otrzymają nagrodę finansową oraz statuetkę ufundowaną przez Hutę Szkła Kryształowego Julia z Piechowic. Celem Nagrody jest zachęcenie do opowiadania świata językiem własnej wrażliwości, wytrwania na niepewnej, artystycznej drodze rozwoju. Nagroda imienia Zuzanny Jagody Kolskiej (1991-2014) utalentowanej fotografki, oddanej przyjaciółki naszego festiwalu, absolwentki University of Westminster, to nade wszystko ciepłe, na zawsze żywe wspomnienie nieobecnego głosu Zuzi. Chcemy doceniać odwagę. Wspierać młodość. Dać szansę na rozwój. Wierzyć, że każda pomoc niesie dalej dobro.

Zgłoszenia

Do konkursu można zgłaszać krótkometrażowe filmy fabularne, dokumentalne i animowane produkcji lub koprodukcji polskiej, a także zrealizowane przez polskich twórców za granicą (po 1 stycznia 2022 roku). Swoje filmy mogą nadsyłać autorki i autorzy w dowolnym wieku, jednak Jury Nagrody imienia Zuzanny Jagody Kolskiej będzie oceniać tytuły (zakwalifikowane do oficjalnej selekcji), których twórcy mają maksymalnie 30 lat (urodzeni w 1993 roku lub wcześniej). Nie ma wymogu polskiej premiery.

Przeczytaj regulamin

Zgłoś film na Shortlistę

Pytania prosimy kierować do Piotra Czerkawskiego, selekcjonera Shortlisty: piotr.czerkawski@nowehoryzonty.pl.


czytaj także
Branża Trwa nabór projektów na Kino Dzieci Industry 2023 8/02/23
Dystrybucja „Blisko” ze Znakiem Jakości Zespołu Edukatorów Filmowych 2/02/23
Dystrybucja „Właśnie takiego kina dziś potrzebujemy”. Media polecają „Blisko” 24/02/23
Nowe Horyzonty VOD „Godland” ekskluzywnie na NH VOD 25/02/23

Newsletter

OK