English

„Właśnie takiego kina dziś potrzebujemy”. Media polecają „Blisko”

24/02/23
Blisko, reż. Lukas Dhont
„Blisko” od piątku w kinach. Sprawdź, gdzie gramy „Samsara” i „Tótem” nagrodzone na Berlinale. Polska premiera na 23. NH

Na ekranach polskich kin wciąż można oglądać nominowane do Oscara i nagrodzone Grand Prix w Cannes Blisko Lukasa Dhonta. Najnowsze dzieło pochodzącego z Belgii reżysera zbiera znakomite recenzje – poniżej chwalimy się dobrymi słowami kierowanymi pod adresem filmu. 

Zachęcamy, aby w najbliższych dniach zafundować sobie piękne chwile z Blisko w jednym z kin, których listę zebraliśmy w specjalnym linku.

Sprawdź, gdzie gramy

Chwalą Blisko

 • „Nie szczędźmy oklasków dla nastoletnich aktorów: Edena Dambrine’a (Léo) i Gustava De Waele’a (Rémi). Zasługują na wszystkie nagrody”.
  Łukasz Knap, Vogue
 • „Właśnie takiego kina dziś potrzebujemy”.
  Damian Jankowski, wiez.pl
 • „Belg kolejny raz zaserwował widzom piękne, pełne malarskich kadrów, dające do namysłu i nieunikające bolesnych wrażeń kino. Czekamy na więcej”.
  Dominik Jedliński, onet.pl
 • „Rzadkie poczucie pełni”.
  Łukasz Maciejewski, interia.pl
 • „Lukas Dhont opowiada o tym, że nie igra się z bliskością. I że jest ona niezbędna niczym tlen”.
  Anita Piotrowska, Charaktery
 • „Melodramaty są szczere i nieironiczne i takie też są uczucia, o których opowiada reżyser. Podobnie jak robią to w swoich filmach Léa Mysius i Céline Sciamma”.
  Błażej Hrapkowicz, PR Czwórka
 • Blisko zachwyca baśniową subtelnością i lekkością”.
  Tomasz-Marcin Wrona, tvn24.pl
 • „Jaka to ulga, że jest jeszcze kino wymykające się formatowaniu i algorytmom”.
  Katarzyna Janowska, Newsweek
 • „Reżyser udowadnia, że czasem nie potrzeba ani poetyckich monologów, ani patetycznych gestów, by mówić o wielkich uczuciach”.
  Daria Sienkiewicz, filmweb.pl
 • „Subtelny, głęboki, poruszający i ja jestem absolutnie zachwycona jego wielowarstwowością”.
  Małgorzata Musiał, Dobra Relacja
 • Blisko jest filmem niezwykle delikatnym i czule sfilmowanym”.
  Grażyna Torbicka, Magazyn Sens

Blisko: chłopaki niech płaczą

Nominowane do Oscara i nagrodzone Grand Prix w Cannes Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji. 

Po pierwsze: pomoc

Blisko porusza ważny temat rozwoju psychospołecznego młodych osób i sygnalizuje te momenty w życiu, kiedy negatywne emocje zaczynają brać nad nami górę. W takich sytuacjach nie można zwlekać i warto zgłosić się po pomoc specjalisty. Pod obsługiwanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę numerem telefonu 116 111 działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Tutaj można uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych specjalistów.

Patronem medialnym filmu Blisko jest Fundacja SexedPL – multimedialna platforma, która zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci, relacji, reprodukcji. SexedPL prowadzi także antyprzemocową linię pomocy, która oferuje pomoc i wsparcie osobom uwikłanym w przemoc: 720 720 020. 


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD „Godland” ekskluzywnie na NH VOD 25/02/23
News Niech zapanuje jasność! Ebook poświęcony projektowi Białe noce 27/02/23
News Karnety na 23. Nowe Horyzonty już w sprzedaży 1/03/23
Dystrybucja Porozmawiajmy o bliskości. Pokaz „Blisko” i spotkanie z psychoterapeutą 3/03/23

Newsletter

OK