English

Porozmawiajmy o bliskości. Pokaz „Blisko” i spotkanie z psychoterapeutą

3/03/23
Blisko, reż. Lukas Dhont
Karnety na 23. Nowe Horyzonty już w sprzedaży Zobacz, jak piorą ci mózg. Oto zwiastun „Brainwashed”

Co to znaczy „być blisko drugiej osoby”? Jak przełamywać społeczne stereotypy związane z postrzeganiem bliskiej relacji – mocniejszej niż przyjaźń? 

W przyszłą sobotę, 11 marca o godz. 16:00, zapraszamy do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty na specjalny pokaz filmu Blisko, połączony z rozmową z Marią Jaworską, psychologiem i psychoterapeutką pracującą z dziećmi i młodzieżą. Partnerem spotkania jest wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Kup bilet

Lukas Dhont porusza w swoim najnowszym filmie temat chłopięcej przyjaźni, która wymyka się prostemu szufladkowaniu, a tym samym naraża głównych bohaterów na niezrozumienie ze strony rówieśników, w konsekwencji doprowadzając do tragedii. Podczas spotkania w Kinie Nowe Horyzonty porozmawiamy o postawach głównych bohaterów i szerzej: o tym, jak wychwytywać niepokojące sygnały u naszych podopiecznych lub bliskich nam osób, jak reagować na takie sygnały i jak radzić sobie ze społeczną presją.

Gościni spotkania

Naszą gościnią będzie Maria Jaworska, magister Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dyplomowany psychoterapeuta Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego. Ukończyła Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim z zakresu Psychologicznego Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży z Trudnościami. Posiada również kwalifikacje pedagogiczne. Ubiega się o certyfikat psychoterapeuty psychodynamicznego w Polskim Towarzystwie Psychoterapii Psychodynamicznej. Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą, a także dorosłymi, zdobyte podczas pracy na oddziałach szpitalnych dziennym i całodobowym Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego; Szkołach na stanowisku psychologa (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11), w gabinetach psychoterapeutycznych – jako psychoterapeuta i diagnosta (Centrum Serca Lumina Cordis, Centrum Terapeutyczne Harmonia, Centrum Psychoterapeutyczne Psyche oraz gabinet własny).

Blisko: idealny film dla młodzieży szkolnej

„Właśnie takiego kina dziś potrzebujemy: pokazującego nie tezy w tzw. wojnie kulturowej, a dramat osób, które padają ofiarami tej wojny. Ofiarami uprzedzeń, stereotypów, przewrotnej seksualizacji” – tak dzieło Lukasa Dhonta na łamach „Więzi” zachwala Damian Jankowski, nadając swojemu artykułowi znaczący tytuł: „Blisko. Gdyby tak na ten film poszły szkoły…”.

Blisko to idealny punkt wyjścia do szerszej rozmowy: o empatii, szkodliwości stereotypów, różnych odcieniach przyjaźni. O tym, kiedy zwrócić się po pomoc i jak rozpoznać niepokojące sygnały w zachowaniu bliskich nam osób.

Zachęcamy, żeby w lokalnych kinach zamawiać pokazy grupowe dla uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej. Jako Stowarzyszenie Nowe Horyzonty oferujemy nieodpłatnie:

Film Lukasa Dhontazostał także wyróżniony prestiżowym Znakiem Jakości Zespołu Edukatorów Filmowych. Jak czytamy w rekomendacji: „Blisko to znakomicie zrealizowany, czuły, delikatny i nieoczywisty film o trudach dojrzewania, odkrywania siebie, szukaniu własnego miejsca i własnej tożsamości. Ale też wstrząsająca opowieść o dyskryminacji, wykluczeniu, konformizmie, hipokryzji i ich konsekwencjach. To wreszcie historia o poczuciu winy, o żałobie i szukaniu wybaczenia”. Pełny tekst rekomendacji dostępny jest tutaj.

Pokazy filmu Blisko można zamawiać również w ramach cyklu Kino na Temat w sieci Helios. Zainteresowanych tą ofertą prosimy o kontakt Joanną Kalinowską: +48 506 303 031, joanna.kalinowska@helios.pl.

Więcej o Blisko


czytaj także
Dystrybucja Nominowana do Oscara „Cicha dziewczyna” w dystrybucji Nowych Horyzontów 7/03/23
News Niech zapanuje jasność! Ebook poświęcony projektowi Białe noce 27/02/23
Program Ciche miejsce. Retrospektywa Satyajita Raya podczas 23. Nowych Horyzontów 8/03/23
News „Samsara” i „Tótem” nagrodzone na Berlinale. Polska premiera na 23. NH 25/02/23

Newsletter

OK