English

Zobacz, jak piorą ci mózg. Oto zwiastun „Brainwashed”

6/03/23
Brainwashed: seks, kamera, władza, reż. Nina Menkes
Porozmawiajmy o bliskości. Pokaz „Blisko” i spotkanie z psychoterapeutą Nominowana do Oscara „Cicha dziewczyna” w dystrybucji Nowych Horyzontów

Nina Menkes nie owija w bawełnę i rozprawia się ze stereotypami, które Hollywood od lat wtłacza do masowej wyobraźni. Jej filmowy esej Brainwashed: seks, kamera, władza to przenikliwa opowieść o męskim spojrzeniu, instrumentalnym traktowaniu kobiet i szerzej: technikach dominacji, utrzymywania władzy, budowania nierówności. 

Dziś debiutuje polski zwiastun filmu, a samo Brainwashed pojawi się na polskich ekranach – tylko na kilka dni – od 17 marca, w ramach specjalnego wydarzenia kinowego.

Kino w cieniu patriarchatu

Brainwashed: seks, kamera, władza to ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle. Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (Dama z SzanghajuOkno na podwórzeButch Cassidy i Sundance Kid), czy o współczesnej produkcji (Łowca androidów 2049Życie AdeliWonder Woman) – nawet stworzonej przez kobiety! – to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata. W Brainwashed... wypowiadają się też inne reżyserki, ekspertki i działaczki na rzecz równouprawnienia w kinie (Geena Davis, Maria Giese, Joey Soloway, Ita O’Brien). Menkes przechadza się z tymi myślami po Cannes i przed wielkim ekranem sali wykładowej. Jej sylwetka i komentarz rozbijają pozorną neutralność scen, w których dominuje męskie spojrzenie. Znawcy twórczości Menkes twierdzą, że ona sama znalazła sposób, żeby przemówić do nas innym językiem. 


czytaj także
Program Ciche miejsce. Retrospektywa Satyajita Raya podczas 23. Nowych Horyzontów 8/03/23
Branża Rozpoczyna się nabór na Studio Nowe Horyzonty+. Zgłoś się! 9/03/23
Dystrybucja „Brainwashed” w kinach od 17 marca. Sprawdź, gdzie gramy 10/03/23
News Karnety na 23. Nowe Horyzonty już w sprzedaży 1/03/23

Newsletter

OK