English

„Brainwashed” w kinach od 17 marca. Sprawdź, gdzie gramy

10/03/23
Brainwashed: seks, kamera, władza, reż. Nina Menkes
Rozpoczyna się nabór na Studio Nowe Horyzonty+. Zgłoś się! Peryferia w centrum. Retrospektywa Alice Diop podczas 23. Nowych Horyzontów

Wydawałoby się, że w erze MeToo Hollywood wyciągnęło już lekcję z prezentowania kobiet na kinowym ekranie, a krzywdzące stereotypy odeszły do lamusa. Nina Menkes udowadnia jednak, że wiele niebezpiecznych mechanizmów od lat działa tak samo, nawet jeśli twórcy snują opowieści o „silnych bohaterkach”. 

Już w przyszłym tygodniu w polskich kinach (na krótko!) zadebiutuje Brainwashed: seks, kamera, władza – błyskotliwy esej dokumentalny, w którym Menkes ukazuje kulisy tytułowego prania mózgu. Zaplanujcie wizytę w swoim lokalnym kinie – film będzie dostępny na wielkich ekranach tylko przez kilka dni lub w ramach pojedynczych pokazów specjalnych.

Kino w cieniu patriarchatu

Brainwashed: seks, kamera, władza to ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle. Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (Dama z SzanghajuOkno na podwórzeButch Cassidy i Sundance Kid), czy o współczesnej produkcji (Łowca androidów 2049Życie AdeliWonder Woman) – nawet stworzonej przez kobiety! – to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata. W Brainwashed... wypowiadają się też inne reżyserki, ekspertki i działaczki na rzecz równouprawnienia w kinie (Geena Davis, Maria Giese, Joey Soloway, Ita O’Brien). Menkes przechadza się z tymi myślami po Cannes i przed wielkim ekranem sali wykładowej. Jej sylwetka i komentarz rozbijają pozorną neutralność scen, w których dominuje męskie spojrzenie. Znawcy twórczości Menkes twierdzą, że ona sama znalazła sposób, żeby przemówić do nas innym językiem.

Lista kin, w których gramy Brainwashed


czytaj także
Program Ciche miejsce. Retrospektywa Satyajita Raya podczas 23. Nowych Horyzontów 8/03/23
Dystrybucja Nominowana do Oscara „Cicha dziewczyna” w dystrybucji Nowych Horyzontów 7/03/23
Dystrybucja Zobacz, jak piorą ci mózg. Oto zwiastun „Brainwashed” 6/03/23
Branża Rozpoczął się nabór na Polish Days 2023 16/03/23

Newsletter

OK