English

„Alcarràs” Carli Simón już w kinach

14/10/22
Już nigdy nie będzie takiego lata – pokaz „Alcarràs” z dyskusją Zobacz zwiastun i plakaty „Pięciu diabłów”. Film w kinach od 2 grudnia

„Piękna elegia dla prostego życia w bliskości z rodziną, podporządkowanego rytmowi natury” – tak najnowszy film Carli Simón podsumowuje Piotr Guszkowski na łamach portalu wyborcza.pl. Laureata Złotego Niedźwiedzia można już oglądać w polskich kinach.

Sprawdź terminy seansów

Ostatnie takie lato

Opowieść wypełniona nostalgiczną aurą końca lata i szerzej – małego końca świata, który znika w obliczu galopującej cywilizacji. W nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem Alcarràs śledzimy blaski i cienie codziennego życia wielopokoleniowej rodziny z tytułowej wioski, która staje w obliczu utraty swojego gospodarstwa.

Alcarràs pełne jest intensywnych smaków i zapachów, które przywodzą na myśl choćby Tamte dni, tamte noce Luki Guadagnina i ma w sobie znaną z Lata 1993 (pamiętnego debiutu Carli Simón) autobiograficzną szczerość, ciepło i dyskretne poczucie humoru. W obu filmach umieszczenie w centrum dziecięcych bohaterów pozwoliło także na nadanie waloru niezwykłości pozornie błahym i codziennym wydarzeniom. Kameralne Alcarràs wykracza jednak poza ramy intymnego portretu rodziny i kieruje nasz wzrok również na palące problemy współczesności. Spokój prowincjonalnego świata zostaje tu bezpowrotnie zaburzony przez agresywne wtargnięcie postępu technologicznego. W obliczu tych wydarzeń bohaterowie muszą  dokonać wyboru, który zaważy na ich dalszym losie. Co zwycięży: pragmatyzm, czy idealizm?

 


czytaj także
Dystrybucja Bezkresne lato. „Alcarràs” od 14 października w kinach. Zobacz, gdzie gramy 5/10/22
News „Alcarràs”, „Blisko”, „Godland” i „Saint Omer” z nominacjami do EFA! 8/11/22
Dystrybucja Bez tabu, bez przekłamań. „Vortex” Gaspara Noego już w kinach 16/09/22
Program Zobacz filmy NH w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego 11/11/22

Newsletter

OK