English

Bez tabu, bez przekłamań. „Vortex” Gaspara Noego już w kinach

16/09/22
Vortex, reż. Gaspar Noé
We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach!

Zbywamy ją milczeniem, zaklinamy w bezdusznych pomnikach albo rozwadniamy w morzu martyrologii. Tymczasem o śmierci warto, a nawet trzeba rozmawiać bez tabu i tajemnic, o czym przypomina Gaspar Noé w swoim najnowszym dziele. 

Od dziś możecie oglądać znakomity Vortex na ekranach polskich kin, z kolei w niedzielę zapraszamy na transmisję rozmowy wokół filmu, przygotowaną przez Instytut Dobrej Śmierci.

Sprawdź terminy seansów

Wbrew swojemu tytułowi, Vortex nie wzbudza poczucia pustki, ale porusza do szpiku kości, uwodząc widzów niczym danse macabre. Gaspar Noé, autor m.in. NieodwracalnegoClimax czy Wkraczając w pustkę, swoim nowym filmem odrzuca łatkę skandalisty. Vortex przypomina, że życie to krótka impreza, która niechybnie się skończy. Dzieło w reżyserii Noego można postawić na jednej półce z Miłością Hanekego czy Szeptami i krzykami Bergmana.

Po każdym climaksie przychodzi Vortex

Vortex to przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Noé tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Zabiegi Gaspara Noé dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający.

Transmisja rozmowy wokół filmu

Vortex to film, o którym zdecydowanie warto rozmawiać i rozwijać poruszone w nim wątki. W najbliższą niedzielę, 18 września, o godz. 20:00 rozpocznie się spotkanie zorganizowane przez Instytut Dobrej Śmierci. Agata Malenda – lekarka hospicjum domowego, specjalistka chorób wewnętrznych, Marcel Andino Velez – opiekun medyczny, gerontolog, dziennikarz oraz Anja Franczak – założycielka Instytutu, porozmawiają m.in. o sposobie przedstawienia śmierci przez Gaspara Noego oraz terapeutycznej roli kina. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na facebookowym profilu Instytutu Dobrej Śmierci (oraz na profilu Nowych Horyzontów).

SpoilerMaster o Vorteksie

W najnowszym odcinku podcastu SpoilerMaster Michał Oleszczyk omawia najnowszy film Gaspara Noego, jednocześnie wskazując na drogę twórczą reżysera, począwszy od jego pierwszych dzieł – Sam przeciw wszystkim i Nieodwracalne – aż po najnowszą produkcję; nad całością unosi się zaś duch Edgara Allana Poego. Zapraszamy do odsłuchu!

Posłuchaj odcinka

 

⭐ „Jeden z najbardziej zaskakujących i rozdzierających, bez absolutnie żadnego szantażowania czy wchodzenia na wysokie tony, filmów roku”. Marcin Prymas, Pełna Sala

⭐ „Vortex wymyka się pułapce łzawego banału, że oto dwoje miłych staruszków musi umrzeć. Noé pokazuje walkę z Otchłanią jako tyleż heroiczną i desperacką, co brudną”. Jakub Popielecki, Filmweb

⭐ „Noé w subtelny i dojrzały sposób pokazuje nam drogę bez wyjścia”. Michał Kujawiński, Naekranie.pl


czytaj także
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22
News Sprezentuj festiwal pod choinkę. Świąteczny voucher na 23. Nowe Horyzonty 8/12/22
Nowe Horyzonty VOD 268 powodów do radości. Świąteczna promocja Nowych Horyzontów VOD 13/12/22
Dystrybucja Kalendarz premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty na 2023 rok 15/12/22

Newsletter

OK