English

"Tommaso" Abla Ferrary on-line!

15/04/20
Tommaso, reż. Abel Ferrara
Rusza nabór na Studio Nowe Horyzonty+ 2020 "Biały, biały dzień" - premiera
on-line 1 maja

Film Abla Ferrary oglądamy na cineman.plplayer.pl i vod.toya.net.pl oraz na platformach telewizyjnych: Vectra, UPC, Orange, NC+ GO.

Zaskakujące, poruszające, osobiste dzieło Ferrary, które można uznać za jeden z jego najlepszych filmów. Grany przez Willema Dafoe Tommaso jest ekranowym alter ego samego reżysera. Wrażenie obcowania z intymnym dziennikiem potęguje fakt, że towarzyszkę życia Tommaso zagrała Cristina Chiriac, partnerka Abla, a w rolę córeczki ekranowej pary wciela się mała Anna Ferrara. Akcja filmu rozgrywa się natomiast w rzymskim mieszkaniu autora  Złego porucznika. Nie sposób dociec, gdzie kończy się scenariusz, a zaczyna coś na kształt psychodramy. Niepostrzeżenie stajemy się świadkami dekonstrukcji toksycznej męskości – z jej agresją, zazdrością, seksualnymi frustracjami i uzależnieniami. Tommaso walczy ze swoimi demonami, a przede wszystkim z potężnym ego. Chodzi na mityngi AA, medytuje, pracuje z młodymi aktorami, stara się być dobrym ojcem i partnerem, ale jego nastroje zmieniają się nieoczekiwanie i gwałtownie. Czułość ustępuje atakom złości, bliskość – potrzebie dominacji, późne ojcostwo frustruje. Ferrarowski portret artysty z czasów starości jest jednym z najszczerszych i najbardziej poruszających filmów o mężczyźnie. Jedną z najwybitniejszych produkcji ostatnich lat.

Abel Ferrara to ikona amerykańskiego kina niezależnego. Znany przede wszystkim z pełnych przemocy, ale i chrześcijańskiej metaforyki obrazów przestępczego półświatka USA. Niektóre jego filmy (Król Nowego JorkuZły porucznik) mają status kultowych. Za zrealizowaną w 2005 roku Marię otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Wenecji. Mieszka w Rzymie, a Włochami zainteresowany jest od dawna - nakręcił tu m.in. fabularyzowany dokument Napoli, Napoli, Napoli, biograficzny portret Pasolini i swój najnowszy film Tommaso. Laureat Złotego Lamparta w Locarno (2011) za całokształt twórczości.


czytaj także
Branża Rozpoczął się nabór
na Polish Days 2020
8/04/20
Wywiad Rozmowa Urszuli Śniegowskiej i Marcina Pieńkowskiego 2/04/20
Branża First Cut Lab Poland na 20. MFF Nowe Horyzonty w ramach Polish Days 31/03/20
Dystrybucja "Deerskin" Quentina Dupieux - premiera on-line 27/03/20

Newsletter

OK