English

„Cztery córki”: pokazy przedpremierowe w Dniu Kobiet

26/02/24
Cztery córki, reż. Kaouther Ben Hania
„Dahomey” zwycięzcą Berlinale! Złoty Niedźwiedź w dystrybucji SNH Laureaci festiwali w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty. Kup karnet

To historia o kobiecej solidarności i niezwykłej sile siostrzeństwa, ale też wnikliwe i wstrząsające studium przypadku, w którym kobiety same zaczynają reprodukować patriarchalną przemoc. Nominowane do Oscara Cztery córki trafią do repertuaru polskich kin 15 marca, ale wcześniej – w najbliższy piątek, w Dniu Kobiet – zapraszamy na pokazy przedpremierowe znakomitego filmu Kaouther Ben Hani. Poniżej znajdziecie listę miejsc, w których Cztery córki będzie można zobaczyć już 8 marca.

Cztery córki: kobiety przed i za kamerą

Cztery córki zostały nominowane do Oscara za najlepszy dokument i zdobyły nagrodę w tej kategorii na ostatnim festiwalu w Cannes, jednak sam film jest zaskakującym połączeniem fabuły, dokumentu, policyjnej rekonstrukcji, z polityczną rewolucją w tle. Całą opowieść oparto zaś na prawdziwej, wstrząsającej historii Olfy Hamrouni i jej dzieci.

Ta wyjątkowa forma pozwala jednej z najbardziej uznanych reżyserek współczesnego kina (to jej druga nominacja do Oscara), Kaouther Ben Hani, zanurkować głęboko w temacie, który został zbanalizowany przez media. Bohaterką jest Olfa (we własnej osobie, ale czasem zastępowana na ekranie przez aktorkę), matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”, które prowadzi aż do jednej z najniebezpieczniejszych organizacji terrorystycznych na świecie – tzw. Państwa Islamskiego.

Ben Hania – podobnie jak Deniz Gamze Ergüven, autorka obsypanego nagrodami Mustanga – tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek. Poruszające, niekiedy konfrontacyjne, z pewnością prowokacyjne i szalenie odważne Cztery córki są również wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet. Od Tunezji dzielą nas tysiące kilometrów, jednak film Ben Hani wybrzmiewa zaskakująco aktualnie również w Polsce.

Pokazy przedpremierowe – lista kin


czytaj także
News W biegu? Relacja Marcina Pieńkowskiego i Ewy Szabłowskiej z Berlinale 24/02/24
Nowe Horyzonty VOD W rodzinnym ulu. „20 000 gatunków pszczół” na NH VOD 23/02/24
Nowe Horyzonty VOD Nie zawsze dla dzieci? Rozmowa o kinie familijnym z Karoliną Kostyrą 1/03/24
Nowe Horyzonty VOD Gwarno, tłoczno i kolorowo: „Totem” już na NH VOD 1/03/24

Newsletter

OK